Президентът на САЩ Доналд Тръмп е подписал писма до 12 държави, в които се посочват различните ставки на митата, с които ще бъдат обложени стоките, внасяни на пазара в САЩ.

Предложенията във формат „приемай или напускай“ ще бъдат изпратени в понеделник до търговските партньори, а конкретните цифри в тях остават неясни.

„Различни суми, различни размери на митата.“, лаконичен беше Тръмп.

Пред репортери на борда на Air Force One по време на полет до Ню Джърси, той отказа и да назове засегнатите държави, като заяви, че те ще станат ясни в понеделник. По-рано той коментира, че очаква първата партида писма да бъде изпратена в петък, 4 юли, Националният празник на САЩ, но сега датата се измества, съобщава CNBC.

Глобалната търговска война разклати финансовите пазари и предизвика напрежение между икономиките, след като през април Тръмп обяви 10% основна митническа ставка и допълнителна за повечето държави, достигаща до 50%.

Впоследствие обаче всички тарифи, с изключение на основната ставка от 10%, бяха спрени за 90 дни, за да се даде повече време за преговори за сключване на сделки.

Този период приключва на 9 юли, въпреки че в началото на петъчния ден Тръмп заяви, че тарифите могат да бъдат още по-високи – до 70%, като повечето влизат в сила на 1 август.

Първоначално президентът и неговите високопоставени съветници заявиха, че ще започнат преговори с десетки държави за тарифните ставки, но след многократните неуспехи с основните търговски партньори, включително Япония и Европейския съюз, сега стратегията се променя към директно изпращане на писма.

Късно в петък Тръмп коментира този въпрос, като посочи пред репортери: „Много по-лесно е да се изпрати писмо.“

Той не засегна прогнозата си, че някои по-широки търговски споразумения могат да бъдат постигнати преди крайния срок 9 юли.

Промяната в стратегията на Белия дом отразява предизвикателствата, свързани с приключването на преговори по всички въпроси в ускорени срокове – от митата до нетарифните бариери, като например забраните за внос на селскостопански продукти. Повечето предишни търговски споразумения са отнемали години на преговори.

Единствените такива, постигнати до момента, са с Великобритания, която сключи сделка със САЩ през май за запазване на 10% ставка и спечели преференциално третиране за някои сектори, включително автомобилите и самолетните двигатели, както и Виетнам, който намали митата до 20% от предварително заплашените 46%. Много американски продукти ще влизат без мита в страната.

Очакваната сделка с Индия не успя да се осъществи, а в петък дипломатите от ЕС заявиха, че не са постигнали пробив с администрацията на Тръмп и може да се опитат да удължат статуквото, за да избегнат повишаването на митата.