Всички погледи на международното внимание са насочени към търговските преговори между САЩ и ЕС, които още не са сключили споразумение, а до влизането в сила на митата остават броени дни.

Ако до 9 юли, когато изтича 90-дневната пауза за т.нар. реципрочни мита на президента на САЩ Доналд Тръмп, няма сделка – стоките от ЕС, внасяни зад Океана, могат да бъдат засегнати от мита в размер до 50%. Скоро след това може да последват ответни мерки от ЕС, насочени към широк кръг американски стоки, които също бяха временно отложени.

Търговските отношения между САЩ и ЕС са едни от най-важните в света, като според Европейския съвет те представляват около 30% от световната търговия. Лекарства и фармацевтични продукти, превозни средства и петролни продукти са някои от най-търгуваните стоки между двете страни, отбелязва CNBC.

За 2024 г. търговията между трансатлантическите партньори възлиза на около 1,68 трилиона евро (1,98 трилиона долара), като се вземат предвид както стоките, така и услугите, заяви Европейският съвет.

ЕС регистрира излишък от 198 млрд. евро, когато става въпрос за стоки, но регистрира дефицит от 148 млрд. евро при търговията с услуги, което означава, че блокът е имал търговски излишък от около 50 млрд. евро през 2024 г.

Тръмп неведнъж е повдигал въпроса за търговските отношения с Брюксел, заявявайки, че те са несправедливи, обвинявайки ЕС, че се възползва от САЩ, допълва CNBC.

Проточени преговори

Преговорите между САЩ и ЕС изглеждат трудни и бавно набират скорост. Източници на CNBC по-рано тази седмица коментираха, че най-силната надежда на ЕС може да бъде чисто политическо споразумение, в което липсват подробности.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен като че ли повтори това мнение в четвъртък. „Това, към което се стремим, е принципно споразумение“, каза тя, като добави, че е „невъзможно“ да се постигне подробно споразумение по време на 90-дневната отсрочка.

Фон дер Лайен повтори, че ако не бъде постигнато споразумение, „всички инструменти са на масата“.

Междувременно европейският комисар по търговията Марош Шефчович заяви в социалните мрежи в петък, че е имал „продуктивна“ седмица във Вашингтон, където се е срещнал с различни американски служители.

„Работата продължава. Нашата цел остава непроменена: добро и амбициозно трансатлантическо търговско споразумение.“

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт изглеждаше по-колеблив относно шансовете за сключване на търговско споразумение преди крайния срок. „Ще видим какво можем да направим с Европейския съюз“, коментира той в четвъртък в пред CNBC.

Ще има ли сделка

Експертите, цитирани от CNBC, са скептично настроени по отношение на краткосрочната вероятност за постигане на пълноценна сделка.

Антъни Гарднър, бивш посланик на САЩ в ЕС, заяви, че „не е изненадан“, че Урсула фон дер Лайен е изключила възможността за всеобхватна сделка.

„Подробното споразумение може да се състои от много страници, защото пълните търговски споразумения са хиляди страници, но това, което бихме могли да видим, са глави на условия като това, което САЩ подписаха с Обединеното кралство“, обясни той и допълни: „Така че е възможно, но не мисля, че действителното съдържание ще бъде подобно.“