Какво показва търговското споразумение между САЩ и Виетнам за бъдещето на митата
Според икономисти сделката не подсказва положителни очаквания за развиващите се пазари, а относно Европа дори няма сигурност за споразумение
&format=webp)
В четвъртък вниманието на света се насочи към Виетнам, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговско споразумение с Ханой само дни преди реципрочните мита да влязат в сила.
Съгласно условията САЩ ще прилагат 20% мита върху виетнамския внос – рязко под ставката от 46%, която Тръмп наложи в началото на април. Американският внос във Виетнам няма да бъде облаган с мита.
Тръмп заяви още, че азиатската страна е съгласна на 40% мита за всички продукти, които първоначално идват от друга държава, но са изпратени за окончателна доставка до САЩ. Според някои съобщения Китай многократно е разчитал на тази практика, известна като претоварване, за да избегне търговските бариери, допълва CNBC.
Виетнам е една от малкото страни, сключили търговско споразумение с Белия дом, докато часовникът отмерва 90-дневната отсрочка на Тръмп. Много държави все още не са наясно как би могло да се оформи бъдещето на търговските им отношения с най-голямата икономика в света.
„Това, което научихме от сделката с Виетнам, е, че митата ще се увеличават оттук нататък, а няма да намаляват“, заяви Себастиан Редлер, ръководител на стратегията за европейския капитал в BofA пред CNBC.
Предстоят ли още сделки на развиващите се пазари
Сделката може да бъде причина за безпокойство за други икономики от развиващите се пазари, заявиха икономисти и стратези от Citi. „Смятаме, че азиатските пазари по-скоро има за какво да се притесняват, отколкото да очакват печалби, ако тази сделка отразява това, което предстои“.
Макар че развитието предполага, че през следващите дни могат да се появят други споразумения, според експертите на Citi 20-процентната митническа ставка е по-висока от очакваната 10-процентна. Те добавят, че отделната ставка от 40% върху претоварените стоки предполага, че може да се наложи и други държави да се съгласят с такава ставка.
„Тайланд, следван от Малайзия, може да бъде по-изложен на риск от други азиатски пазари. Отделна и по-наказателна тарифа за претоварените стоки беше най-малко очаквана от пазара“, допълват анализаторите. Според тях е възможно да има странични ефекти върху други износители, които са създали фабрики във Виетнам през последните години, например Корея, се казва още в доклада.
Какво може да означава сделката за Европа
Макар че виетнамско-американската сделка предполага, че вероятно предстоят още за други азиатски държави, това не означава непременно, че същото важи и за Европа, заяви пред CNBC Лаваня Венкатесваран, икономист за АСЕАН в OCBC Bank.
„Виетнамските власти ясно заявиха намерението си да преговарят със САЩ още преди да бъдат направени реципрочните съобщения през април“, каза тя, подчертавайки, че това важи и за други регионални икономики като Индонезия и Малайзия.
„В сравнение с тези икономики случаят с ЕС не винаги е бил гладък и САЩ са били по-публични в критиките си към ЕС в различни моменти през последните месеци“, допълва икономистът.
Търговските преговори между ЕС и САЩ се развиват трудно и бавно, като според източници на CNBC най-добрата надежда на ЕС в момента е за „политическа“ сделка с малко първоначални подробности.
Анализатори и икономисти също изразиха несигурност относно вероятността за търговско споразумение, като се имат предвид ключови спорни въпроси като регулирането на технологиите, данъчното облагане и разминаването в световните възгледи.
Тръмп призова за налагане на мита на ЕС в размер до 50%, а Блокът заплаши с широкообхватни контрамерки, които също бяха замразени до крайния срок на паузата, който изтича на 9 юли, допълва CNBC.