FT: САЩ ограничават търговските си амбиции, за да сключат сделки преди крайния срок на Тръмп за митата
90-дневната пауза на американския президент по отношение на реципрочните мита изтича на 9 юли
&format=webp)
Водещите търговски представители на Доналд Тръмп намаляват обхвата на търговските преговори с чужди държави, като се стремят към по-тесни и конкретни споразумения с цел да предотвратят повторното въвеждане на агресивни американски мита, пише Financial Times, позовавайки се на свои източници.
Според четири официални лица, запознати с преговорите, САЩ се стремят към поетапни сделки с най-ангажираните държави, в опит да финализират споразумения преди 9 юли – датата, на която Тръмп е обещал да възобнови най-строгите търговски санкции.
Тази по-ограничена и фрагментирана стратегия представлява отстъпление от първоначалната амбиция на Белия дом да сключи 90 търговски сделки в рамките на 90-дневната пауза, обявена на 2 април.
Все пак този подход дава шанс на някои страни да постигнат умерени споразумения. Администрацията на Тръмп ще се стреми към "принципни договорености" по ограничен брой търговски спорове преди крайния срок, обясняват източниците на FT.
Държавите, които приемат такива ограничени споразумения, ще избегнат по-суровите реципрочни мита, но ще останат обект на вече действаща 10-процентна тарифа, докато се водят преговори по по-сложните въпроси.
Преговорите обаче остават сложни. Освен по-тесния подход към сделките, администрацията все още обмисля налагане на мита в ключови сектори, твърдят източници, запознати със ситуацията.
Тази двупосочна стратегия – едновременно заплаха от нови мита и отвореност към сделки – подчертава трудностите, пред които са изправени преговарящите при президент, който използва търговията като инструмент за натиск върху други държави, отбелязва FT.
Миналата седмица Тръмп обяви прекратяване на търговските преговори с Канада, което предизвика незабавната отмяна на дигиталния данък в Отава, срещу който Вашингтон бе възразил.
В началото на април Тръмп предизвика срив на глобалните фондови пазари, след като въведе високи мита срещу най-големите търговски партньори на САЩ – след седмици на хаотична политика, белязана от обрати.
Въпреки че впоследствие отмени част от най-строгите тарифи, досега САЩ са постигнали споразумение единствено с Обединеното кралство и подписаха предварително с Китай.
В момента чуждестранните преговарящи се опитват да разберат какво ще последва.
Министерството на търговията на САЩ вече е започнало разследвания по националната сигурност – известни като "разследвания по раздел 232" – за стоки като мед, дървен материал, аерокосмически части, фармацевтика, полупроводници и критични минерали.
Няколко държави, водещи сериозни преговори със САЩ, настояват за облекчения от съществуващите секторни мита – 25% за автомобили и части, и 50% за стомана и алуминий.
Сделката с Великобритания предвижда ограничена квота с по-ниски мита за британски автомобили, както и обещание за преговори относно изключения за фармацевтични продукти. Обединеното кралство също получава по-ниски тарифи за стомана и аерокосмически части.
Източници на FT, запознати с преговорите, казват, че липсата на яснота относно бъдещите секторни мита възпира напредъка в дискусиите.
В понеделник финансовият министър Скот Бесyнт заяви, че САЩ основно се фокусират върху реципрочните мита и ще оставят секторните тарифи за по-късен етап.
„Процедурите по раздел 232 отнемат повече време, така че ще видим какво ще се случи с тях,“ заяви той в интервю за Bloomberg TV.
Също така остава неясно какви ще са новите тарифни ставки за страните, които не сключат споразумения до 9 юли.
В понеделник прессекретарят на Белия дом Каролин Левит съобщи, че Тръмп се среща с търговския си екип, за да определи ставките за „много от тези държави, ако не преговарят добросъвестно“.
По-късно президентът написа в Truth Social, че Япония ще получи нова тарифа, въпреки седмици на преговори между двете страни.
„За да видите колко разглезени са станали държавите по отношение на САЩ – а аз изпитвам голямо уважение към Япония – те не искат да приемат нашия ОРИЗ, въпреки че имат остър недостиг“, написа Тръмп.
„С други думи, просто ще им изпратим писмо – и с удоволствие ще продължим бъдем търговски партньор с тях още много години.“
////
Някои от участниците в преговорите се съмняват и дали Тръмп наистина ще спази крайния срок и ще възобнови митата след 90-дневната пауза.
Бесънт каза още пред Bloomberg, че евентуалното удължаване на срока ще зависи изцяло от президента, но очаква „вълна“ от сделки преди 9 юли.
Миналата седмица обаче той заяви пред Fox News, че САЩ водят преговори с 18 търговски партньора и че споразумения може да бъдат сключени и през лятото.
През май две съдебни решения обявиха за незаконно използването от страна на Тръмп на извънредни правомощия за налагане на реципрочни мита. Администрацията обжалва, но решенията са внесли допълнителна несигурност в преговорите, казват пред FT източници, участвали в тях.