Еуфорията по европейските акции е сляпа за реални рискове
Някои анализатори предупреждават, че това рали е изградено върху крехка и потенциално рискова идея: че ескалиращата глобална търговска война е временна и ще отмине, без да нанесе трайни щети
&format=webp)
Европейските фондови пазари са във възход, тъй като инвеститори от цял свят се насочват към региона, за да потърсят убежище от политическите притеснения в САЩ.
Но някои анализатори предупреждават, че това рали е изградено върху крехка и потенциално рискова идея: че ескалиращата глобална търговска война е временна и ще отмине, без да нанесе трайни щети.
Инвестиционните стратези посочват прогнозата на Федералния резерв, че БВП на САЩ ще нарасне с 1,4% през тази година, което е по-малко от 1,7%, прогнозирани по-рано през март, преди обявяването на новия тарифен режим на американския президент Доналд Тръмп.
Очаква се забавянето на растежа в САЩ - основният двигател на световната икономика - да засегне и европейските страни.
И все пак капиталовите пазари се движат с надежди за облекчаване на лихвите от централните банки и с убеждението, че политическите лидери ще се отклонят в последния момент, твърдят анализаторите на Bank of America.
„Пазарите в момента на практика определят цената на глобалния растеж, сякаш ще бъде напълно незасегнат от митата“, казва пред CNBC ръководителят на отдела за стратегии за европейски акции на BofA Себастиан Редлър.
„Това не е ситуацията, в която се намираме.“
Редлър също така подчертава, че през май компаниите са платили мита със 190 млрд. долара повече на годишна база спрямо края на 2024 г., което се равнява на 7% от корпоративните печалби през първото тримесечие.
„Корпорациите не са прехвърлили тарифите върху потребителите“, добавя той.
„Което означава, че докато компаниите абсорбират увеличението на цените, те ще изпитат значително свиване на маржа на печалбата. Ако погледнете очакванията за маржовете, те са на рекордно високи нива. Така че пазарът все още не е взел това на сериозно."
Редлър от Bank of America отдавна не е настроен положително към европейските акции въпреки силните им резултати. Според него индексът Stoxx Europe 600 ще се понижи до 490 пункта през следващите 12 месеца, което се равнява на 11% спад спрямо сегашните нива.
По-скоро неутрални, отколкото откровено мечи настроени, стратезите на JPMorgan също съветват за предпазливост, като предполагат, че „еврозоната вероятно ще се консолидира още известно време“, тъй като ще се справи с продължаващите търговски преговори.
Банката от Уолстрийт твърди, че Stoxx Europe 600 ще достигне 540 пункта - приблизително на нивото, на което се търгува в момента - след 12 месеца.
Този анализ се фокусира върху икономическото забавяне, предизвикано от търговското напрежение. САЩ, които са ключов пазар за европейския износ, все още не са усетили въздействието на митата, тъй като компаниите използват запасите си отпреди изявлението на Тръмп.
„Имаше много силно зареждане с поръчки преди въвеждането на митата и компаниите може би все още обработват тези по-стари запаси, които са били придобити на по-ниски цени“, казва Мислав Матейка, ръководител на глобалната и европейската капиталова стратегия на JPMorgan, в доклад до клиентите.
Той добавя, че „с отслабването на ефекта от предното зареждане може да започне да се усеща въздействието на митата“.
Въпреки тези ясни насрещни ветрове, пазарите остават оптимистично настроени, подхранвани от два основни наратива. Първият е убеждението, че тарифите са само тактика за преговори и ще бъдат отменени. Вторият - и може би по-мощен - двигател е перспективата централните банки да облекчат паричната си политика.
Според Bank of America пазарите „стимулират дискусиите около подновеното облекчаване на лихвите от Фед“ - идея, която насърчава инвеститорите да „погледнат през“ всяка краткосрочна икономическа слабост.
В доклад, цитиран от CNBC, Barclays подкрепя това мнение, посочвайки „миролюбивия“ разказ на централните банки като ключов фактор, който е тласнал глобалните акции нагоре.
Освен това, за разлика от Уолстрийт, инвестиционната банка със седалище във Великобритания твърди, че рискът от допълнителни мита вече е достигнал своя връх.
„Очаква се шокът от тарифите да засегне заетостта и капиталовите разходи през второто полугодие, но деескалацията означава, че най-лошият сценарий за рецесия би трябвало да е избегнат“, казва Емануел Кау, ръководител на отдела за европейски капиталови стратегии в Barclays.
Barclays очаква индексът Stoxx Europe да нарасне с 5% до 570 до края на годината.
Реалната ситуация с тарифите обаче може да се окаже по-сложна.
Анализаторите на акции от TD Cowen по-рано цитираха ръководството на германската мултинационална компания за спортни дрехи Adidas като уверено в постигането на целогодишните си резултати при сценарий с 10% мито. Сега те очакват прогнозата за приходите да бъде намалена след сделката между САЩ и Виетнам, където налозите са определени на 20%.
„Нашето мнение е, че 20-процентното мито за виетнамските стоки ще остане в допълнение към налозите, които вече са активни за обувките и облеклото“, казва Джон Кернан от TD Cowen в бележка до клиентите си на 3 юли. „Очакваме останалите мита [за Югоизточна Азия да бъдат 20% или по-високи.“
Малко вероятно е въздействието да се ограничи само до една компания. По данни на TD Cowen Виетнам изнася една трета от всички северноамерикански обувки и 15% от американските облекла.