ЕС представи ново търговско предложение на САЩ в опит да съживи забавените преговори с администрацията на президента Тръмп. Предложението включва поетапно намаляване на митата върху нечувствителни стоки, както и сътрудничество в областта на енергетиката, изкуствения интелект и цифровата инфраструктура.

ЕС подготвя ответни мита на стойност около 108 млрд. долара, ако преговорите се провалят, съобщава Financial Times.

За да подсладят сделката, служители на блока са готови да удължат безмитното споразумение за внос на омари от САЩ, което изтича през 2020 г. Този пакт, който изтича през юли, е помогнал за увеличаване на износа на Щатите към блока и може да стане част от по-широк търговски пакет.

Бернд Ланге, председател на комисията по търговия на Европейския парламент, коментира, че търговията с омари „не е толкова важна от икономическа гледна точка“, но е довела до деескалация от страна на Тръмп.

„Споразумението изтича в края на юли. Аз съм наистина за неговото удължаване“, добавя той пред FT.

Междувременно търговското примирие между САЩ и Китай изглежда нестабилно, след като двете страни се сблъскаха дни след спирането на високите мита.

Китайското министерство на търговията заяви в сряда, че ще предприеме правни действия срещу всяка организация или лице, което помага на САЩ да възпрепятства използването на китайски полупроводници.

По-рано американското министерство на търговията предупреди, че използването на чипове на Huawei навсякъде по света ще наруши американските износни контроли, но по-късно премахна тази препратка.

Тези обрати хвърлят сянка върху размразяването на търговията, като фокусът се измества към по-широк диалог в рамките на 90-дневното преустановяване на митата.

„Взаимните“ мита вече оказаха дълбоко влияние върху търговията между двете страни: през април китайските доставки на iPhone и мобилни устройства на Apple за САЩ спадат до най-ниското си ниво от 2011 г.

Бизнесът продължава да предупреждава за ранните ефекти от митата.

Изпълнителният директор на JPMorgan Джейми Даймън заяви в сряда, че не може да изключи възможността американската икономика да изпадне в стагфлация, тъй като страната е изправена пред огромни рискове от геополитиката, дефицитите и ценовия натиск.

В сряда Nike обяви, че от следващата седмица ще повиши цените на някои продукти за възрастни с до 10 долара, но продуктите за деца ще останат без промяна. Компанията се завръща в Amazon след шест години, за да разшири обхвата си и да се изправи срещу по-новите си конкуренти.

Миналата седмица Walmart обяви предстоящо повишение на цените, което предизвика остра реакция от страна на Тръмп, който призова компанията да „поеме митата“.

Предупрежденията идват в момент, в който Белият дом засили реториката си.

Министърът на финансите Скот Безънт заяви наскоро, че митническите ставки ще се върнат на „реципрочни“ нива, ако страните не сключат търговски споразумения със САЩ по време на 90-дневната пауза.

„Президентът Тръмп ги предупреди, че ако не преговарят добросъвестно, ще се върнат към нивата от 2 април“, коментира той пред CNN.