Ръководителят на най-голямата банка на Уолстрийт се опасява, че на пазара се е настанило крайно самодоволство, след като инвеститорите бързо пренебрегнаха паниката около митата от миналия месец. А стратези на Уолстрийт казват, че може би има основания за това безпокойство.

Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън заяви по време на деня за инвеститори в банката в понеделник, че пазарът e паднал с 10%, след това се е върнал обратно с 10%, добавяйки: „Мисля, че това е изключително ниво на самодоволство.“

Анализ на ключово съотношение на опционния пазар подсказва, че трейдърите може наистина да са станали прекалено самоуверени, отбеляза Джонатан Крински, главен технически анализатор в BTIG, в бележка, цитирана от MarketWatch.

Петдневните подвижни средни стойности на наблюдаваните съотношения пут/кол са близо до най-ниските си нива за последните пет години. Ниските съотношения пут/кол сочат бичи настроения сред трейдърите – те предпочитат кол опции (които печелят при покачване на цените), вместо пут опции (които печелят при спадове).

„Макар че изглежда безсмислено да се противопоставяш на последния възходящ тренд, тесните диапазони и крайно ниските съотношения пут/кол сочат самодоволство, дори и ако то е само временно. Подозираме, че предстои корекция – по-скоро рано, отколкото късно“, пише Крински.

Акциите се сринаха рязко, след като на 2 април президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви серия от високи „реципрочни“ мита и други търговски налози върху партньори на САЩ, което доведе S&P 500 на ръба на мечи пазар. Но затварянето на пазара на 8 април, което бе 19,1% под рекордното му ниво от февруари, се оказа дъното – последва рязко възстановяване, след като митата бяха отложени или смекчени. Миналата седмица индексите S&P 500 и Dow Jones Industrial Average отново преминаха в положителна територия за годината.

След това обаче, в края на сесията в петък, Moody’s понижи кредитния рейтинг на САЩ. Този ходът увеличи вниманието към тревожната фискална ситуация на страната и доведе до ръст на доходността по държавните облигации (която се движи обратно на цените), както и до внезапна разпродажба на акции.

До края на търговията в понеделник пазарите отново се възстановиха, като индексът S&P 500 записа шеста поредна печеливша сесия и остана само с 3% под рекордното си затваряне от 6,144.15 на 19 февруари.

Във вторник основните борсови индекси в САЩ паднаха леко, като S&P 500 и технологичният Nasdaq Composite се понижиха с по 0,4%, а Dow Jones Industrial Average загуби 0,3%.

Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ беше 4,49%, в сравнение с 4,48% при затварянето в понеделник, когато в рамките на деня скочи до 4,56% - най-високото ѝ ниво от над месец.

Найджъл Грийн, главен изпълнителен директор на базираната във Великобритания брокерска компания deVere Group, коментира, че на пазарите се прокрадва „ниво на умишлено заслепяване“, при което инвеститорите игнорират сигналите от облигационния пазар за нарастваща несигурност.

„Споменът за бързите възстановявания през 2023 и началото на 2024 г. е накарал мнозина да отхвърлят рисковете като временен шум“, коментира той пред MarketWatch. „Но макроикономическите условия се промениха фундаментално. Веригите за доставки остават нарушени, енергийните пазари са нестабилни, а реалните заплати в много развиващи се страни продължават да се обезценяват.“