Брандът „САЩ“ продължава да е в немилост и повлича долара със себе си
Тарифният залп на администрацията на Тръмп през тази година накара инвеститорите да намалят експозицията си към американски активи след дълъг период на свръхдоходност

Свързаната с търговията несигурност, нарастващият фискален дълг и отслабената увереност в трайната изключителност на САЩ натежаха върху американските активи, а доларът стана една от основните жертвите. Инвеститорите виждат, че валутата губи все повече от блясъка си, тъй като зелените пари вървят надолу след дългогодишни високи оценки.
Тарифният залп на администрацията на Тръмп през тази година накара инвеститорите да намалят експозицията си към американски активи след дълъг период на свръхдоходност. През последните сесии щатската валута се стабилизира донякъде, тъй като инвеститорите се обнадеждиха от примирието в продължаващата търговска война между САЩ и Китай. Тя обаче отново беше подложена на натиск от продажби, след като рейтинговата агенция Moody's намали с една степен безупречния суверенен кредитен рейтинг на Съединените щати.
„Има много възможности за по-нататъшно поевтиняване, чисто от гледна точка на оценката“, казва пред Reuters Джордж Веси, водещ валутен и макростратег в платежната компания Convera.
По думите му търговията „продай Америка“ отново е на фокус след понижаването на кредитния рейтинг на САЩ от Moody's.
Индексът на щатския долар се понижи с цели 10,6% от върховете си през януари, което е едно от най-резките отстъпления за тримесечен период. Част от мечите настроения около долара се дължат на това, че валутата се търгува на сравнително висока оценка - през януари с цели 22% над 20-годишната си средна стойност от 90,1 пункта по доларовия индекс. Понастоящем индексът се колебае с около 10% над средното си 20-годишно равнище. Има възможност той да отслабне значително повече, например още едно понижение от 10% би го отвело до дъната, докоснати по време на първия мандат на президента Доналд Тръмп.
Дългосрочни опасения
Инвеститорите и стратезите от години разглеждат долара като надценен, но залагането срещу валутата се оказва болезнено отново и отново, тъй като американската икономика продължава да се развива. Това може би е напът да се промени.
Стив Енглендър, ръководител на глобалния отдел G10 FX Research в Standard Chartered в Ню Йорк, казва, че макар последните търговски споразумения да успокояват пазарите, те не решават дългосрочните проблеми с доверието в САЩ.
„Историята на слабия долар не е приключила“, предупреждава той.
Инвеститорите са загрижени и за дългосрочната фискална картина на Съединените щати. Според анализатори мащабният законопроект на Тръмп за намаляване на данъците ще увеличи дълга на страната с 3 до 5 трилиона долара през следващото десетилетие. В момента той възлиза на 36,2 трилиона долара.
„Комбинацията от намален апетит за покупка на американски активи и ригидността на фискалния процес в САЩ, който фиксира много високи дефицити, е това, което прави пазара много нервен“, смята Джордж Саравелос, глобален ръководител на отдел „Валутни изследвания“ в Deutsche Bank.
Чуждестранни авоари
Въпреки неотдавнашните продажби в чужбина, годините на поскъпване на американските активи означават, че светът все още държи трилиони в американски акции и държавни ценни книжа.
Според инвеститорите това може да предизвика натиск от различни краища на света, тъй като все повече хора гледат към неотдавнашния неуспех на долара да действа като убежище.
„Това наистина даде тласък на хората и им каза: „Е, ако доларът вече не действа като сигурна валута, ако той вече не ни диверсифицира, трябва ли наистина да държим толкова много от него?“, посочва Питър Васало, мениджър на валутен портфейл в BNP Paribas Asset Management.
Колин Греъм, ръководител на отдела за мултиасетни стратегии в Robeco в Лондон, обаче заявява, че макар и да е имало ребалансиране на портфейлите, когато хората са искали да намалят риска, „това все още не се е превърнало в продажба на долари, активи, акции или държавни ценни книжа с цел репатриране“. Все пак, добавя той, това все още може да се случи.
Неограничен риск
Силата на долара през последното десетилетие позволи на пазарните участници да държат американски активи, без да се притесняват твърде много за валутния риск.
При положение че чуждестранните активи на САЩ са в размер на трилиони долари, според оценки на банки, включително Deutsche Bank, дори скромно увеличение на съотношенията на хеджиране - частта от валутната експозиция, която е защитена - може да доведе до значителни продажби. Увеличеното хеджиране от страна на инвеститорите означава по-малко пряко търсене на долара и по-голям натиск за продажбата му на форуърдните пазари.
Азиатските икономики, включително Китай, Южна Корея, Сингапур и Тайван, са натрупали огромни експозиции в щатски долари в резултат на продължилата десетилетия тенденция да инвестират големите търговски излишъци в американски активи. Затова безпрецедентният двудневен скок на тайванската валута в началото на май показа на инвеститорите как изтеглянето от щатския долар може да разтърси пазарите.
Стивън Джен и Джоана Фрейре от Eurizon SLJ Capital посочват пред Reuters, че натрупването на около 2,5 трлн. щатски долара от азиатски износители и институционални инвеститори „създава резки рискове за понижаване на курса на зелената валута спрямо тези азиатски страни“.
Един от контрааргументите на мечите прогнози за долара обаче е устойчивостта на американската икономика. Ако икономическият растеж изненада в посока нагоре, това би могло да подкрепи долара.