Пилешко с хормони – не. Стандартите на ЕС за храните не подлежат на преговори
Това заяви европейският комисар по търговията Марош Шефчович, като уточни, че няма да има компромис от правилата за вноса на определени месни продукти от САЩ
&format=webp)
Стандартите на ЕС в селското стопанство и храните „не подлежат на преговори“. Това заяви в интервю за Euronews европейският комисар по търговията Марош Шефчович.
Той призова за справедлива и балансирана сделка със САЩ в рамките на преговорите за споразумение по митата, наложени от президента Доналд Тръмп.
Миналия месец министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник - главен преговарящ с Шефчович, остро разкритикува разпоредбите на ЕС, които не позволяват на някои произведени зад Океана месни стоки да навлязат на европейския пазар заради използването на хормони, считани от Брюксел за опасни, отбелязва Euronews.
„Европейският съюз няма да приема пилешко месо от Америка. Няма да приема омари от Америка. Те мразят нашето говеждо месо, защото е прекрасно, а тяхното е невзрачно“, заяви Лътник пред Fox News през април.
„Мисля, че бяхме съвсем ясни, че искаме да запазим регулаторната си автономия. Ако става въпрос здравето и безопасността, ясно е, че те не подлежат на преговори“, подчерта Шефчович пред The Europe Conversation.
Той също така отхвърли твърденията на Вашингтон, че ЕС не приема селскостопанската им продукция, като заяви, че и в САЩ се наблюдава отказ от продукти, произведени с добавяне на хормони, към ориентиране в посока на повече биологични.
„Това не е 100% вярно твърдение, защото ние приемаме техните продукти, ако те спазват здравните стандарти на Европейския съюз, а доколкото следя дискусиите в САЩ, те също са насочени в посока по-здравословни храни, по-малко химикали и да се наблегне на биологично производство“, уточни европейският комисар.
През март САЩ наложиха 25% мита върху автомобилите, стоманата и алуминия от ЕС, а на 2 април - 20% мита върху други стоки от ЕС, което Белият дом обяви като „Ден на освобождението“. После обаче ставката от 20% беше намалена наполовина до 8 юли.
ЕС предложи търговско споразумение с нулеви мита, но според Вашингтон това не е достатъчно, като Белият дом заяви, че иска по-широк достъп до пазара на ЕС.
Сега търговските партньори са блокирани в преговори, които трябва да приключат в началото на юли, след като президентът на САЩ Тръмп обяви 90-дневен прозорец за сключването на сделка.
Еврокомисарят Шефчович е категоричен, че ще настоява за справедлива и балансирана сделка, а правителствата на държавите от Блока няма да приемат резултат с наказателни мита за ЕС.
Шефчович коментира и наскоро постигнатото споразумение с Великобритания, което включва 10% мита.
Той заяви, че държавите членки са дали ясно да се разбере, че такова споразумение няма да бъде прието в ЕС. „Много ясното послание, което получих от нашите министри, беше, че те настояват за балансирана сделка със САЩ“, допълни той пред Euronews на въпрос дали би приел сделка, подобна на Обединеното кралство.
Европейският комисар подчерта отново, че стремежът е към постигане на балансирано споразумение с Вашингтон.
„Вече плащаме 25% мито за стомана, 25% за автомобили и наистина смятаме, че това не е справедливо. Така че искаме да го решим чрез договорени споразумения, но разбира се, се подготвяме и за друг вариант. Като алтернатива ще трябва да защитим европейските работни места и европейските компании, затова започнахме консултации за евентуални мерки за ребалансиране.“
ЕС е готов да приложи контрамерки на стойност до 95 млрд. евро, ако преговорите не доведат до преодоляване на търговския дефицит. Нова серия от американски продукти, включително авиокосмическият гигант Boeing и алкохолни продукти като бърбън, могат да са обект на потенциални мита от ЕС, допълва Шефчович.