S&P 500 затвори нагоре за шести пореден ден
Акциите се възстановиха от ранния спад, след като инвеститорите анализираха новините за кредитния рейтинг на САЩ
&format=webp)
Американските борсови индекси се възстановиха от стръмните загуби в началото на сесията и затвориха с леко покачване в понеделник, след като инвеститорите „предъвкаха“ новината, че рейтинговата агенция Moody's е понижила оценката си за дълга на федералното правителство на САЩ.
Бенчмарк индексът S&P 500 добави 0,1%, завършвайки с покачване за шести пореден ден, технологичният Nasdaq Composite се повиши съвсем леко, а Dow Jones Industrial Average добави 0,3%. Акциите отчетоха големи печалби миналата седмица за трети път през последните четири седмици на фона на завръщане на апетита за риск, тъй като опасенията относно глобалното търговско напрежение ию потенциалното му въздействие върху икономиката намаляха.
След като пазарите затвориха в петък, Moody's Ratings обяви, че е понижила рейтинга си за дълга на САЩ, позовавайки се на „постоянни, големи фискални дефицити“, които не показват признаци на забавяне. Понижаването, което поставя рейтинга на САЩ с една степен под най-високото ниво, идва в момент, когато законодателите обмислят бюджет, който би удължил значителни данъчни облекчения и би увеличил разходите за години напред.
„Понижаването на рейтинга на американския дълг от Moody's не казва на инвеститорите нищо, което те вече не знаят за фискалните проблеми на САЩ“, отбелязаха анализатори на Bank of America.
От Barclays коментираха, че промяната в рейтинга едва ли ще има съществено отражение върху по-широките инвестиционни стратегии, които рядко се основават на рейтингови оценки.
Доходността по 10-годишните държавни облигации, която влияе върху разходите по заеми по всички видове потребителски и бизнес заеми, скочи до 4,56% рано в понеделник, най-високото ѝ вътрешнодневно ниво от повече от месец, но затвори на 4,45% в края на търговията, което е малка промяна от затварянето ѝ в петък. Покачването на доходността отразява разпродажбите на държавен дълг, тъй като доходността се движи в обратна посока на цените на облигациите.
Акциите на най-големите технологични компании в света, които дадоха тласък на скорошното рали, бяха предимно по-високи в понеделник. Microsoft и Broadcom спечелиха по около 1%, Nvidia, Amazon, Alphabet и Meta Platforms също се повишиха леко. Акциите на Tesla се понижиха с 2%, след поскъпване със 17% миналата седмица. Акциите на Apple паднаха с около 1%.
Производителят на сървъри Super Micro Computer загуби 3%, доставчикът на софтуер за анализ на изкуствен интелект Palantir се понижи с 2,5%, а дизайнерът на чипове Advanced Micro Devices падна с 2%.
Акциите на UnitedHealth Group скочиха с над 8% след срив с над 20% миналата седмица, заради новината, че главният изпълнителен директор на здравния гигант е подал оставка, и доклад, че компанията е изправена пред разследване от Министерството на правосъдието за евентуална измама с Medicare.
Strategy, най-големият корпоративен притежател на биткойн в света, известен доскоро като MicroStrategy, се покачи с над 3%, тъй като цената на дигиталната валута скочи. Биткойнът беше на 105 500 долара в късния следобед в САЩ, в сравнение с по-ранното дъно от 102 100 долара.
Индексът на щатския долар, който измерва представянето на долара спрямо кошница от чуждестранни валути, се понижи с 0,7% до 100,37.
Фючърсите върху златото се повишиха с 1,4% до 3230 долара за унция, тъй като някои инвеститори се обърнаха към традиционното сигурно убежище на фона на спада на акциите.