Понижаването на държавния рейтинг на САЩ от Moody's засили притесненията на инвеститорите за цъкащата „дългова бомба“ със закъснител, която може да подтикне бдителните потребители на облигационния пазар да искат повече фискални ограничения от Вашингтон.

В петък рейтинговата агенция понижи с една степен суверенния кредитен рейтинг на Америка - последната от големите рейтингови агенции, която предприе тази стъпка, позовавайки се на опасенията за нарастващия дълг на страната от 36 трилиона долара, отбелязва Reuters.

Това се случва в момент, когато републиканците, които контролират Камарата на представителите и Сената, се опитват да одобрят мащабен пакет от данъчни съкращения, увеличаване на разходите и намаляване на сигурността, който може да увеличи дълга с трилиони.

Несигурността по отношение на окончателния вид на така наречения „Голям красив законопроект“ кара инвеститорите да се притесняват, дори когато се появи оптимизъм по отношение на търговията.

В петък законопроектът не успя да преодолее ключова бариера около процедурата по приемането му, въпреки че президентът Доналд Тръмп призова за единство около законодателството.

„Пазарът на облигации следи внимателно какво ще се случи във Вашингтон особено тази година“, заяви Карол Шлайф, главен пазарен стратег в BMO Private Wealth, според когото понижаването на рейтинга от Moody's може да направи инвеститорите по-предпазливи. „Докато Конгресът обсъжда „големия, красив законопроект“, бдителните инвеститори в облигации ще следят за спазването на фискалната отговорност“, допълни тя.

Понижаването на рейтинга от Moody's, което следва това от Fitch през 2023 г. и от Standard & Poor's през 2011 г., „в крайна сметка ще доведе до по-високи разходи за заеми за публичния и частния сектор“, според Спенсър Хакимян, основател на Tolou Capital Management в Ню Йорк.

Въпреки това е малко вероятно понижаването на рейтинга да предизвика принудителни продажби от фондовете, които могат да инвестират само в ценни книжа с най-висок рейтинг, смята Генадий Голдбърг, ръководител на стратегията за лихвените проценти в САЩ в TD Securities, тъй като повечето фондове преразгледаха насоките си след понижаването на рейтинга от S&P.

„Очакваме обаче то да пренасочи вниманието на пазара към фискалната политика и законопроекта, по който в момента се водят преговори в Конгреса“, смята Голдбърг.

Фокус върху фискалните принципи

Един от въпросите е колко голяма съпротива ще има в Конгреса относно това дали са пожертвани фискални принципи, заяви Скот Клемънс, главен инвестиционен стратег в Brown Brothers Harriman, като добави, че законопроект, който показва разточителни разходи, може да бъде възпиращ фактор за увеличаване на експозицията към дългосрочни държавни ценни книжа.

Комитетът за отговорен федерален бюджет, непартиен мозъчен тръст, изчислява, че законопроектът може да увеличи дълга с около 3,3 трилиона долара до 2034 г. или с около 5,2 трилиона долара, ако политиците удължат временните разпоредби.

В петък Moody's заяви, че последователните администрации не са успели да обърнат тенденцията за увеличаване на бюджетния дефицит и разходите за лихви и че не вярва, че разглежданите фискални предложения ще доведат до съществено намаляване на дефицита.

Загрижеността се проявява и в пазарното ценообразуване. Неотдавнашното увеличение на срочната премия за 10-годишни съкровищни облигации - мярка за възвръщаемостта, която инвеститорите изискват срещу риска от притежаването на дълъг дълг, е отчасти признак за скритата фискална тревога на пазара, заяви Антъни Уудсайд, ръководител на стратегията за фиксиран доход в Legal & General Investment Management America, като допълни, че пазарът „не вярва много“ на същественото намаляване на дефицита.

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт заяви, че администрацията е съсредоточена върху ограничаването на доходността на 10-годишните облигации. Доходността, която за последно беше на ниво от 4,44%, е с около 17 базисни пункта по-ниска от тази преди встъпването в длъжност на Тръмп през януари.

„Със сигурност бихте могли да видите реакция на доходността при едно доста съществено увеличение на дефицита в момент, когато вече имаме значителни дефицити“, коментира Гарет Мелсън, портфолио стратег в Natixis Investment Managers Solutions.

Говорител на Белия дом отхвърли опасенията, свързани със законопроекта.

„Експертите грешат, точно както грешаха и за въздействието на митата на Тръмп, които донесоха трилиони инвестиции, рекорден ръст на работните места и никаква инфлация“, заяви Харисън Фийлдс, специален съвеник на президента и главен заместник прессекретар.

Белият дом окачестви понижаването на рейтинга от Moody's като политическо.

Директорът по комуникациите Стивън Чунг реагира на този ход чрез публикация в социалните мрежи в петък, като посочи икономиста на Moody's Марк Занди и го нарече политически противник на Тръмп. Занди, който е главен икономист в Moody's Analytics, отделна структура от рейтинговата агенция, отказа да коментира.

Някои представители на пазара смятат, че фискалните перспективи ще се подобрят с данъчния пакет в сравнение с по-ранните очаквания, благодарение на приходите от мита и компенсирането на разходите.

Barclays оценява, че разходите по законопроекта ще увеличат дефицита с 2 трлн. долара през следващите 10 години в сравнение с очакванията за около 3,8 трлн. долара преди встъпването в длъжност на Тръмп.

Денят X

С наближаването на ключовите крайни срокове спешността нараства. Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън заяви, че иска неговата камара да приеме законопроекта преди празника на САЩ - Деня на паметта на жертвите на войната на 26 май, докато Скот Бесънт призова законодателите да повишат лимита на дълга на федералното правителство до средата на юли.

Правителството на САЩ достигна законоустановения лимит на заемите през януари и започна да прилага „извънредни мерки“, за да не го надхвърли. Скот Бесънт посочи, че правителството може да достигне т.нар. дата Х - когато няма да има пари в брой, за да изпълни всичките си задължения - до август.

Нервността на инвеститорите около лимита на дълга вече се проявява. Средната доходност на съкровищните бонове с падеж през август е по-висока от доходността на боновете със съседни падежи.

Макар че републиканците имат широко съгласие за удължаване на данъчните облекчения на Тръмп от 2017 г., има разногласия по въпроса как да се постигне намаляване на разходите, което да компенсира загубата на приходи.

Мястото за маневриране в съкращаването на разходите е ограничено. Задължителните разходи, включително по програмите за социално подпомагане, които Тръмп обеща да не засяга, съставляват по-голямата част от общите бюджетни разходи миналата година.

Политически жизнеспособен фискален пакет вероятно ще доведе до по-широки дефицити в краткосрочен план и същевременно няма да осигури значим фискален тласък на икономиката, коментира Майкъл Зезас, стратег в Morgan Stanley.

Ан Уолш, главен инвестиционен директор в Guggenheim Partners Investment Management, заяви, че без реален процес във Вашингтон, насочен към възстановяване на нивата на разходите, е малко вероятно да се постигне значимо подобрение на фискалната политика на САЩ. „Вървим по неустойчив курс“, допълни тя.