Moody's понижи кредитния рейтинг на САЩ заради увеличението на държавния дълг
Новината за решението дойде след като в петък бюджетната комисия на Камарата на представителите отхвърли мащабен пакет от програмата на Тръмп, който включваше удължаване на данъчните намаления от 2017 г.
&format=webp)
Рейтинговата агенция Moody's Ratings понижи кредитния рейтинг на САЩ от най-високия AAA на Аа1, като се позова на бюджетната тежест, пред която е изправено правителството на фона на високите лихвени проценти.
„Това понижение с една степен по нашата 21-степенна рейтингова скала отразява нарастването в продължение на повече от десетилетие на съотношенията на държавния дълг и лихвените плащания до нива, които са значително по-високи от тези на държавите с подобен рейтинг“, се казва в изявление на рейтинговата агенция, съобщиCNBC.
От Moody's заявиха, че няма непосредствена опасност рейтингът на САЩ да бъде понижен отново:
„Агенцията счита, че перспективата пред САЩ е „стабилна“, отчасти поради „дългата история на много ефективна парична политика, водена от независим Федерален резерв“.
Президентът Доналд Тръмп обаче наскоро повдигна въпроса дали ще продължи да зачита независимостта на централната банка, а преди това заплаши да уволни председателя Джером Пауъл, отбелязва CNN.
САЩ имат огромен бюджетен дефицит, тъй като разходите за лихви по държавния дълг продължават да нарастват поради комбинацията от по-високи лихвени проценти и повече дълг за финансиране. От началото на годината досега бюджетният дефицит възлиза на 1,05 трлн. долара, което е с 13% повече, отколкото преди година.
Притокът от мита обаче помогна да се намали част от дисбаланса през миналия месец.
Досега Moody's се въздържаше от намаляване, запазвайки най-високия възможен кредитен рейтинг на държавния дълг на САЩ, но сега 116-годишната агенция се изравнява с конкурентите си. През август 2011 г. Standard & Poor's понижи рейтинга на САЩ от ААА на АА+, а Fitch Ratings също намали рейтинга от ААА на АА+ през август 2023 г.
Първоначално Moody's предупреди САЩ за потенциално понижаване на рейтинга през ноември миналата година, като тогава се позова на почти пълния дефолт миналото лято и последвалото отстраняване на председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти - първият случай в историята, когато председател на Камарата на представителите е освободен по време на законодателна сесия, и неспособността на Конгреса да намери заместник в продължение на седмици, припомня CNN.
Новината за решението рейтингът да бъде намален, дойде, след като в петък бюджетната комисия на Камарата на представителите отхвърли мащабен пакет в програмата на президента Доналд Тръмп, който включваше удължаване на данъчните намаления от 2017 г.
„Последователните американски администрации и Конгресът не успяха да постигнат съгласие за мерки, които да обърнат тенденцията на големи годишни фискални дефицити и нарастващи разходи за лихви“, допълва в изявлението си от Moody's.
„Не смятаме, че съществени многогодишни намаления на задължителните разходи и дефицита ще бъдат резултат от сегашните разглеждани фискални предложения.“
През 1993 г. Moody's за първи път официално присъжда рейтинг на американските облигации, но от 1949 г. присъжда на САЩ „таван“ от ААА, припомня CNBC.
Доходността на 10-годишните съкровищни облигации се повиши с 3 базисни пункта в следборсовата търговия и достигна 4,48%. В продължителната търговия индексът iShares 20+ Year Treasury Bond ETF спадна с около 1%, а индексът SPDR S&P 500 ETF Trust - с 0,4%.
„Съкровищните облигации все още се сблъскват с фундаменталния фактор на по-малкото чуждестранно търсене, а нарастващият размер на дългa, който трябва постоянно да се рефинансира, няма да се промени, но е символично, след като една голяма рейтингова агенция, изтъква, че САЩ имат напрегнати дългове и дефицити“, коментира за CNBC Питър Бууквар, главен инвестиционен директор в Bleakley Financial Group.
В отговор на търговската война на президента Тръмп миналия месец доходността на държавните ценни книжа се повиши, а доларът отслабна спрямо световните си партньори в знак, че инвеститорите може да се отдръпнат от САЩ като най-сигурното място за инвестиране, допълва CNBC.
Агенцията за кредитен рейтинг заяви, че увеличаването на държавните приходи или намаляването на разходите може да възстанови рейтинга ААА на САЩ.
Президентът Доналд Тръмп се насочи към тази политика чрез ръководения от Илон Мъск Департамент за правителствена ефективност DOGE, което обаче доведе до съкращаването на хиляди федерални държавни служители и до закриване на Американската агенция за международно развитие (USAID), припомня CNN.
Все още не е ясно дали тези стъпки променят нуждите на правителството от заеми. Според оценки на министерството на финансите страната вече наближава крайния срок през лятото, когато може да не изпълни задълженията си по дълга, ако не бъде увеличен лимитът на заемите.