Докато биткойн се търгува на косъм от нов исторически връх, критпо пазарът не показва признаци на масово прибиране на печалби. Напротив – големите играчи продължават да акумулират. А на преден план излиза ново лице в надпреварата: вторият син на Доналд Тръмп – Ерик.

На конференцията за криптовалути Consensus 2025 в Торонто, Ерик Тръмп заяви, че „всеки в света се опитва да трупа биткойн в момента“ – от суверенни фондове до най-богатите семейства и корпорации.

„Пътувам, качвам се на самолет, чувам го навсякъде. Всеки го прави“, сподели той на сцената заедно с Ашър Генут, изпълнителен директор на Hut 8 – миньорска компания за биткойн, в която самият Ерик Тръмп участва.

Той разграничи две отделни състезания в крипто-сферата: надпреварата за акумулация, водена според него от Майкъл Сейлър, и състезанието в добива. Миналата седмица Hut 8 и Gryphon Digital Mining обявиха сливане, което ще доведе до листване на борсата Nasdaq.

Паралелно с експанзията на семейните криптовенчъри – от NFT до стейбълкойни – фамилията Тръмп предизвикват напрежение във Вашингтон. Демократите настояват за разследвания, изразяват опасения от конфликт на интереси и дори бойкотираха съвместно изслушване по темата за дигиталните активи.

Сенатори от Демократическата партия изтеглиха подкрепата си за двупартийна законодателна инициатива за стейбълкойни заради участието на президента в сектора. Следващо гласуване може да се състои още в края на май.

Междувременно биткойн показва фундаментална устойчивост. Данни от CryptoQuant сочат, че дългосрочните инвеститори (LTH) не продават. Дори при текуща цена от над $100,000, индикаторът LTH SOPR – съотношението на реализирана печалба – се понижава, което сигнализира за продължаваща акумулация.

„Това подсказва увереност в по-високи ценови нива и очаквания за нови върхове“, коментира анализаторът ShayanMarkets.

Краткосрочните движения и консолидацията около ATH се задвижват основно от дребни играчи и спекуланти. Исторически именно те реагират най-силно на волатилност, за разлика от китовете, които остават сравнително пасивни.

Анализаторът BlitzzTrading добавя, че „китовете са се въздържали от вземане на печалби в много по-голяма степен спрямо предишни бичи цикли“, подчертавайки техния дългосрочен фокус.

Наблюдатели започват да правят паралели между BTC и златото, което е поскъпнало с 75% за последните две години – от $1,800 до над $3,200 за тройунция. Анализаторът Cryptollica прогнозира, че биткойн ще последва тази траектория и може да достигне $155,000 още през 2025 г.

Бичи сигнали изпраща и цикличният индикатор Bull-Bear Market Cycle, според който инерцията остава възходяща. Към момента на публикуване на статията биткойн се търгува около $103,900 - ръст от 1,4% за последните 24 часа.

В контекста на глобална надпревара за акумулация, политически напрежения около президентската фамилия и устойчивостта на големите инвеститори, изглежда, че биткойн навлиза в нова фаза. Такава, в която границата между финанси, геополитика и криптотехнологии става все по-тънка – и все по-значима.