През последните три дни Доналд Тръмп не просто обиколи Близкия изток - той успя да се „потопи“ в дипломатически спектакъл, в който всичко беше лично, пищно и политически изчислено до последния детайл.

Камили, Cybertruck кортежи, кралски ордени, бизнес форуми с присъствието на Илон Мъск и Дженсън Хуанг, паради с мечове и сделки за трилиони. Заливът със сигурност отвори врати за Тръмп като за човек, от когото зависи бъдещето на региона в ерата на изкуствения интелект и новата икономическа география, пише CNBC.

„Ти си великолепен човек“, каза Тръмп на президента на ОАЕ шейх Мохамед бин Зайед в кралския дворец в Абу Даби. В Рияд той нарече сирийския лидер Ахмед ал-Шараа „атрактивен и твърд“, а емира на Катар и неговото семейство – „високи и красиви хора“. Към престолонаследника на Саудитска Арабия американският президент се обърна с думите: „Мисля, че те харесвам прекалено много“, докато слага ръката на сърцето си при раздялата на летището, пише The Wall Street Journal.

Цената на дипломацията

Обичайната дипломатическа сдържаност е заменена от нещо различно – откровено възхищение, театралност и огромни суми, поставени на масата.

Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ организират бойни самолети като ескорт за Air Force One. В Абу Даби Тръмп дори получи най-високото гражданско отличие – Ордена на Зайед.

Катар обмисля да подари на САЩ самолет за $400 милиона, който да бъде използван от Тръмп като нов Air Force One – ход, който според критиците е опит за влияние.

„Само глупак би отказал подобен жест“, отсича Тръмп.

Но под цялата декоративна фасада се крият изключително впечатляващи числа.

Катар и САЩ обявиха икономически обмен на стойност $1.2 трилиона. Саудитска Арабия обещава инвестиции за $600 милиарда в САЩ, а Обединените арабски емирства вече се движат по 10-годишна рамка на стойност $1.4 трилиона – подписана още през март.

Дали това е показност или стратегия?

Някои от сделките – като рекордната поръчка на 210 самолета Boeing от Катар или $142-милиардната оръжейна сделка между САЩ и Саудитска Арабия – ще се реализират в рамките на десетилетия. И въпреки съмненията относно колко реални са цифрите (особено на фона на ниските цени на петрола и по-слабите приходи за производителите на суров нефт), сигналът към Вашингтон изглежда ясен: Заливът иска да бъде пръв на опашката за достъп до американския бизнес, технологии и отбрана.

„Регионът винаги е бил в добри отношения с президентите, които мислят като предприемачи. А Тръмп влиза перфектно в тази рамка“, казва Тарик Соломон, председател на Американската търговска камара в Саудитска Арабия, пред WSJ.

„Той все още олицетворява бързите пари, отбраната и достъпа до американски технологии. Ако това означава да се сближат с него, Заливът естествено вече му носи позлатения стол.“

Визитата обаче носи повече от икономически ангажимент – тя показва как се персонализира съвременната геополитика. „Това беше демонстрация на нов стил външна политика – не само държавна, но и интимна. Комплиментите и хореографията около тях се превръщат в не по-малко важна част от сделките, отколкото самите договори“, коментира Тауфик Рахим, анализатор в 2040 Advisory и автор на книгата Trump 2.5: A Primer.

Резултатите не закъсняват: според последни данни САЩ са в процес на договаряне за износ на 500 хиляди броя от най-модерните AI чипове на Nvidia (модел H100) към ОАЕ годишно.

В луксозния Ritz-Carlton в Рияд, по време на инвестиционната среща между САЩ и Саудитска Арабия, Тръмп и Мохамед бин Салман не си спестиха взаимните похвали. Сред присъстващите са Илон Мъск, Дженсън Хуанг (Nvidia), Лари Финк (BlackRock) и още десетки американски технологични лидери, дошли да видят как се чертае бъдещето на партньорствата между Залива и Вашингтон.

Съюзи с дългогодишна история и още по-големи амбиции

В ОАЕ Тръмп и Мохамед бин Зайед акцентираха върху 50-годишния съюз между двете страни. Визитата е първата на американски президент в страната от 2008 г. насам, когато там кацна Джордж Буш-младши.

Тонът и езикът на тялото са в рязък контраст с по-деловите визити от управлението на Байдън, когато въпроси като човешки права и климатични промени бяха поставяни на преден план – често за сметка на бизнеса.

Но в Близкия изток – както и на борсите – не всичко опира до изпълнение, а до сигнал. „Естествено, голяма част от това е театър“, признава Соломон от Търговската камара. „Но в този регион демонстрацията на амбиция е по-голямата част от играта. Дори и само 50% от казаното да се реализира – това все пак е силен ход.“

„Ще работим заедно, ще побеждаваме заедно и винаги ще бъдем приятели“, заяви Тръмп в Рияд по време на речта си. Да, това е един от основните принципи на външната му политика – не институции, не процеси, а лични отношения.

„О, какво правя аз за престолонаследника“, пошегува се Тръмп по време на бизнес форума в Рияд, като получи бурни аплодисменти от бин Салман.

Личните му връзки с арабските лидери рязко контрастират със сдържаните отношения с европейските съюзници и със студения тон на предишната администрация. По време на кампанията си Джо Байдън обеща да третира Саудитска Арабия като „парий“. През 2022 г., при визита в Рияд, Байдън подаде юмрук на бин Салман – опит за рестарт, който все пак остана символичен. Днес същият принц получава ръка на сърцето и обещания за съвместен технологичен възход в лицето на Тръмп.

Но обратната страна на монетата е факт, защото гневът на Тръмп може да срине дългогодишни съюзи. Срещата му със Зеленски в Овалния кабинет, например, завършва със скандал и спънки в мирните преговори между Украйна и Русия.