Когато миналата година Доналд Тръмп спечели изборите за президент на САЩ, израелският министър-председател Бенямин Нетаняху и кабинетът му изпитаха облекчение.

Всъщност, един президент като Камала Харис щеше да бъде дразнещ - дори потенциално опасен, за Биби. Той вероятно щеше да опита да го принуди да изготви надежден план за Газа, насочен към съживяване на решението за две държави - бомба, която щеше да взриви коалиционното му правителство.

И щеше да се наложи да се справи с неизбежните заплахи от САЩ за прекратяване на военната помощ, които можеха да бъдат изпълнени, пише в анализ Politico.

Но след като Тръмп се върна в Белия дом, израелският лидер смяташе, че ще получи много повече мащаб в Газа и вероятно ще стане още по-необвързан, отколкото при Байдън. И това се оказа така: Нетаняху не понесе никакви последици, че започна изненадващи въздушни удари по Газа и наруши прекратяването на огъня с Хамас.

Но сега всичко това може би ще се промени.

Тръмп и Нетаняху всъщност не се разбират по много други въпроси. И с тридневното посещение на президента на САЩ в Персийския залив тази седмица те могат да станат още по-очевидни.

Президентът първо ще спре в Саудитска Арабия за разговори с престолонаследника Мохамед бин Салман, след това в Катар и после в Обединените арабски емирства. В графика му няма посещение в Израел.

Обиколката е повторение на първото му визита като президент на САЩ през 2017 г. И както обикновено се случва с Тръмп, той търси бързи победи и многомилиардни сделки в петрола и търговията, както и инвестиции, които може да рекламира у дома, коментира Стивън Кук, експерт по Близкия изток към Съвета за международни отношения.

Говорейки пред репортери на брифинг миналата седмица, Кук отбеляза, че саудитската корона вече е обявила намерението си да инвестира 600 млрд. долара в САЩ - вероятно до един трилион долара, а катарците и емирствата също са готови да сключат сделки.

„Важно е да се признае, че подходът на президента към външната политика е силно повлиян от неговата версия на икономическо държавнотворчество, която се състои в това да се обърне внимание на богатите държави в Персийския залив и техните много големи инвестиционни фондове като източници на инвестиции в САЩ“, смята експертът.

Това обаче изправя Биби пред проблем.

За Тръмп парите говорят по-силно от всичко друго, а лидерите от Персийския залив ще търсят quid pro quo (нещо в замяна на друго – лат.). Прекратяването на войната в Газа ще бъде на първо място в техния списък - война, която Нетаняху е решен да продължи, ако не и да разшири, до голяма степен заради поддържането на собствената си бурна коалиция и за да избегне избори.

Страните от Персийския залив също така неведнъж са подчертавали необходимостта от завръщане към преговорите за създаване на две държави. Саудитските лидери, например, настояват, че не може да има „нормализиране“ на отношенията с Израел без ясно дипломатическо движение в тази посока.

И накрая - и за разлика от 2017 г., сега тези лидери искат ядрена сделка с Иран, тъй като жадуват за регионална стабилност. Те виждат възможност да установят известно спокойствие сега, когато пълномощниците на Иран, Хамас и Хизбула, са силно засегнати, а сирийският съюзник на Техеран Башар Асад е паднал.

И докато през 2015 г. саудитците започнаха война срещу подкрепяните от Иран хути, този път искат конфликтът в Йемен да приключи. Оттук и подкрепата им за сделката на Тръмп за спиране на бомбардировките на хутите в замяна на обещанието им да спрат да атакуват американското корабоплаване в Червено море, продължава анализът на Politico.

Обявяването на сделката изненада Израел, тъй като дойде точно след като ракета на хутите падна в близост до летище „Бен Гурион“ и накара множество международни авиокомпании да преустановят полетите си до Израел.

Развитието на събитията само засили нарастващото разочарование на Нетаняху, тъй като израелският лидер беше отхвърлен на два фронта по време на пътуването си до Вашингтон - той си тръгна без да получи одобрение за израелски удар по ядрените съоръжения на Иран или за тарифна сделка.

Въпреки че публично обяви преизбирането на Тръмп за „огромна победа“ и „най-голямото завръщане в историята“, както отбелязаха помощниците му миналата година, Биби е бил наясно, че Тръмп все още таи лично недоверие към него, след като беше първият чуждестранен лидер, който поздрави Джо Байдън за победата му на изборите през 2020 г., докато Тръмп все още оспорваше резултатите, припомня Poltiico.

Нетаняху и съветниците му също така са наясно, че някои от лагера на MAGA, включително вицепрезидентът Джей Ди Ванс и специалният пратеник Стив Уиткоф, се съмняват във всеки н авантюризъм в региона, който може да рискува да забърка Вашингтон в неприятности - нещо, което разрушаването на иранските ядрени съоръжения със сигурност би направило.

„Нашият интерес не е да воюваме с Иран. Това би било огромно разхищаване на ресурси. Би било изключително скъпо за страната ни“, заяви Ди Ванс в интервю преди да положи клетва като вицепрезидент на САЩ.

Въпреки това изглежда, че Нетаняху все още се надява, че ще успее да убеди Тръмп да нанесе удар по Иран - или че най-малкото Тръмп ще му позволи да го направи. Но при положение, че саудитците са обещали милиарди долари, а катарците са готови да заменят Air Force One с нов модерен самолет, това изглежда крайно безпочвена надежда, допълва Politico.

Междуременно преди Тръмп да се отправи към Персийския залив настроението в екипа му се промени, като Уиткоф внезапно разкритикува Израел за удължаването на войната в Газа и подчерта, че ново примирие и сделка за заложниците са правилните следващи стъпки.

Според репортаж на израелския Канал 12 той е казал на семействата на израелски пленници, които все още се държат от Хамас: „Искаме да върнем заложниците у дома, но Израел не е готов да прекрати войната“.

Дори самият Тръмп за първи път изрично призова за прекратяване на войната.

Изглежда, че Нетаняху скоро може да научи това, което и украинският президент Зеленски разбра по трудния начин: За Тръмп Газа и Украйна са странични събития и той не иска да нарушават по-големия му дипломатически дневен ред на рестартиране и мега търговски сделки, завършва Politico.

Дипломатическият дневен ред на Тръмп в Саудитска Арабия включва и присъствието на водещите икономически и технологични лидери на най-могъщите световни компании, допълва BBC.

Сред тях са най-богатият човек на планетата и съветник на президента Илон Мъск, съоснователят на Nvidia Дженсън Хуанг, главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман и още редица топ мениджъри от Google, Amazon, Boeing, Coca Cola и др. Там са и ръководителите на някои големи инвестиционни компании - включително Blackstone Group и BlackRock.

"В играта са милиарди долари саудитски инвестиции в Америка, в различни сектори - от космическата индустрия до изкуствения интелект и енергетиката.", пише BBC и допълва: Няма по-добър начин за сключване на сделка от личния контакт.

Много от тези бизнес лидери вече са се срещали със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман по време на пътуванията си до Саудитска Арабия - или на неговото до Америка, а кралството се интересува силно от достъп до американския пазар и от най-модерните технологии.