Цените на петрола спаднаха с повече от 3% в четвъртък, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп намекна, че администрацията му отбелязва напредък в непряките преговори с Иран за ограничаване на експанзивната ядрена програма на ислямската република.

Цените на суровия петрол тип Брент, международният еталон, спаднаха с 3,7% до 63,68 долара, след новината. Впоследствие цените се възстановиха леко и се търгуваха на около 63,98 долара за барел.

„Водим много сериозни преговори с Иран за дългосрочен мир“, заяви Тръмп в Доха, втората спирка от обиколката му в Персийския залив, според репортаж на AFP.

„Иран донякъде се съгласи с условията. Наближаваме към сключването на споразумение.“

Цените на West Texas Intermediate, американският бенчмарк, се търгуваха с 3,2% по-ниско, на 61,11 долара за барел.

Коментарите на Тръмп дойдоха след като неговият пратеник Стив Уиткоф проведе четвърти кръг преговори с иранския външен министър Абас Арагчи в неделя, преди пътуването на президента в региона.

Иранското външно министерство описа преговорите като „трудни, но полезни“.

Експерти казват, че постигането на споразумение, което е приемливо и за двете страни, ще бъде дълъг и изключително сложен процес, предвид дълбокото недоверие между враговете и мащаба на ядрените постижения на Иран.

Американски политици дадоха противоречиви сигнали за това, какво ще поискат от Иран, но в последните си коментари Уиткоф настоя, че администрацията на Тръмп иска пълно разоръжаване на ядрената програма на Техеран.

В петък той заяви пред десния американски новинарски сайт Breitbart, че Иран ще трябва да разоръжи трите си основни ядрени съоръжения и предупреди, че ако преговорите не отбележат напредък в неделя, те няма да продължат и „ще трябва да поемем по друг път“.

Но това би било червена линия за Техеран, който настоява, че като страна по договора за неразпространение на ядрено оръжие, има право да обогатява уран на своя територия.

Макар Тръмп многократно да е заявявал, че иска сделка с Иран, той също така заплаши с военни действия, ако дипломацията се провали, и наложи отново санкции срещу страната като част от така наречената си кампания за максимален натиск.

След последния кръг от преговори в Оман Арагчи заяви, че „няма да има компромис“ по отношение на правото на Иран да обогатява уран.

Той добави, че има „възможност да се съгласим на някои ограничения по отношение на размерите, количеството и нивото за определен период, за да се изгради доверие“.

„Но въпросът за обогатяването не подлежи на преговори, както и отмяната на санкциите.“