САЩ и ОАЕ ще построят огромен център за данни в Абу Даби
Сделката, сключена по време на третия етап от обиколката на Тръмп в Персийския залив бе приветствана от САЩ като „важен крайъгълен камък по пътя към доминацията в областта на изкуствения интелект“
&format=webp)
Президентът Доналд Тръмп и неговият колега от Обединените арабски емирства разкриха планове за изграждане на най-голямата група центрове за данни за изкуствен интелект извън САЩ, което ще даде тласък на амбициите на ОАЕ да се превърне в глобален AI хъб.
Съобщението бе направено по време на посещението на Тръмп в Абу Даби, където той се срещна с президента на страната, шейх Мохамед бин Зайд ал-Нахаян, и други официални лица от ОАЕ, предава Financial Times. Това бе третата спирка от посещението на американския президент в Персийския залив тази седмица, което според него е донесло инвестиции за САЩ в размер на трилиони долари.
Изкуственият интелект беше водеща тема на посещението на американския президент в Персийския залив, чиито монархии се надяват, че тази авангардна технология ще помогне за диверсифицирането на икономиките им, зависими от петрола, и чиито огромни суверенни фондове са готови да подкрепят технологични инициативи.
AI кампусът от 25 кв. км. на ОАЕ и САЩ, разположен в Абу Даби и построен от емирската компания G42, се планира да има 5 GW мощност на центъра за данни – еквивалент на повече от 2 млн. чипа от най-новото поколение GB200 на Nvidia, според експерти.
За сравнение, суперкомпютърът „Colossus“ на Илон Мъск в Тенеси работи с 200 000 чипа „Hopper“ от предишното поколение на Nvidia.
Въпреки че в краткосрочен план ще бъде пуснат само център за данни с мощност 1 GW, това все пак ще изисква 500 000 от най-новите чипове на Nvidia.
Въпреки че са важен съюзник на САЩ в Близкия изток, ОАЕ са обект на същите износни ограничения като десетки други страни, тъй като Белият дом се опитва да ограничи достъпа до мощни чипове, произведени от компании като Nvidia, поради опасения, че те ще бъдат изнесени в Китай.
Процесът на лицензиране забави потока на съвременни технологии и осуети амбициите на Абу Даби в областта на изкуствения интелект, които варират от развитието на съвременни индустрии до превръщането на страната в първото „AI правителство“.
Но администрацията на Тръмп изглежда, че отпуска тези правила, като официално отмени лицензионния режим от ерата на Байдън малко преди да влезе в сила тази седмица. Регламентът щеше да наложи ограничение на броя чипове, които така наречените страни от второ ниво, като ОАЕ, могат да внасят.
„Изглежда, че администрацията на Тръмп е малко по-нетърпелива да насърчи развитието на AI извън Съединените щати“, казва Теа Кендлър, бивш помощник-секретар по управление на износа в Министерството на търговията на САЩ по време на администрацията на Байдън.
Страните от Персийския залив ще търсят „надежден достъп“ до чипове, добавя Кендлър пред FT.
„За да инвестираш в изключителната инфраструктура, необходима за център за данни за AI, искаш да си сигурен, че ще имаш достъп до чипове – и не само към днешните варианти, а и към следващото и по-следващото поколение."
Саудитска Арабия и Nvidia сключиха тази седмица споразумение за изграждане на „фабрики за AI“, захранвани от най-новите процесори на производителя на чипове.
Официални представители на ОАЕ се опитаха да убедят Вашингтон, че са решени да си сътрудничат с американски компании за изкуствен интелект, а не с китайски.
G42, най-голямата компания за изкуствен интелект в региона, заяви, че е прекъснала връзките си с китайски доставчици.
Фондове от Абу Даби подкрепиха проекти за изкуствен интелект в САЩ, включително Stargate на Сам Алтман и фонда за инфраструктура за изкуствен интелект на BlackRock на стойност 30 млрд. Долара.
Американското министерство на търговията съобщи в четвъртък, че САЩ и ОАЕ са се споразумели за рамка за партньорство в областта на изкуствения интелект и че Емирствата „са ангажирани да защитават напредналите технологии чрез прилагане на строги мерки за предотвратяване на отклоняването и осигуряване на контролиран достъп до технологиите“. Не се посочва дали са променени регулациите относно достъпа на ОАЕ до чипове.
В изявление на Белия дом се посочва, че споразумението включва ангажименти на ОАЕ да финансира, изгради или инвестира в центрове за данни с еквивалентен размер в САЩ.
Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник определи сделката като „важен етап в постигането на визията на президента Тръмп за доминиране в областта на изкуствения интелект“.
Шейх Тахнун бин Зайед ал-Нахаян, председател на G42 и съветник по националната сигурност на ОАЕ, заяви, че споразумението „укрепва позицията ни като център за авангардна научна дейност и устойчиво развитие“.
По време на посещение в Белия дом тази година влиятелният член на кралското семейство на Абу Даби обяви, че ОАЕ се ангажира да инвестира 1,4 трлн. долара в САЩ през следващото десетилетие.