Германия подкрепя целта на Тръмп НАТО да изразходва 5% от БВП за отбрана
Външният министър дава сигнал, че Берлин ще се ангажира с 3,5% „твърди“ военни разходи и 1,5% за инфраструктура до 2032 г.
&format=webp)
Германия даде сигнал, че ще увеличи разходите за отбрана в съответствие с искането на американския президент Доналд Тръмп към членовете на НАТО да достигнат 5% от БВП, като консервативният канцлер Фридрих Мерц обеща да превърне Бундесвера в „най-силната армия в Европа“.
На среща в Анталия в четвъртък германският външен министър Йохан Вадефул заяви, че Берлин „следва“ Тръмп в искането му НАТО да достигне целта от 5%. В момента блокът има цел за разходи от 2%.
„Ние разглеждаме това (искане) като ясен ангажимент на Съединените американски щати към член 5“, добави Вадефул, цитиран от Financial Times.
Той обаче поясни, че страната ще постигне целта, като приеме предложението на генералния секретар на НАТО Марк Рюте.
Нидерландецът призова членовете на НАТО да достигнат 3,5% от БВП за „твърди военни разходи“ до 2032 г., като предложи да се добавят 1,5% от БВП за „свързани разходи“, включително инфраструктура и киберсигурност.
Рюте заяви, че укрепването на инфраструктурата трябва да бъде част от общите разходи за сигурност, и даде за пример мостовете, „по които караме колите си, но и които, ако е необходимо, трябва да издържат тежестта на танк. Всички тези разходи трябва да бъдат взети под внимание“.
Предложението на Рюте се разглежда като компромис, който ще позволи на Тръмп да обяви победа на срещата на лидерите на НАТО в Хага следващия месец.
Берлин е решен да постигне целта от 2% през тази година, след като през последните 80 години разчита силно на САЩ за своята защита.
„Когато става въпрос за основните разходи за отбрана, трябва да направим много, много повече“, повтори Рюте пред репортери в Анталия, добавяйки, че Русия може да възстанови въоръжените си сили в рамките на три до пет години.
От 32-те членки на НАТО само Полша е близо до целта от 5%, докато големи икономики като Италия и Испания са под старата цел. Италианското правителство информира НАТО тази седмица, че е достигнало 2%, макар да не е ясно какви разходи е включило в изчисленията си.
Рюте заяви на срещата в четвъртък, че всички страни се стремят да достигнат 2% до следващия месец. Полша и балтийските държави Естония, Латвия и Литва, които граничат с Русия, се ангажираха да надхвърлят целта от 5%.
Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че НАТО е „толкова силна, колкото най-слабата си брънка, а ние не искаме слаби брънки“.
Германия засили усилията си, след като християндемократите на Мерц спечелиха парламентарните избори през февруари.
В деня на победата на партията си Мерц заяви, че Германия трябва да „постигне независимост“ от САЩ.
Администрацията на Тръмп е „до голяма степен безразлична към съдбата на Европа“, заяви Мерц по това време.
Мерц успя да промени конституцията на страната преди да поеме поста на канцлер, за да премахне тавана на заемните средства за разходи за отбрана, като обеща да инвестира стотици милиарди евро в Бундесвера. Той сключи споразумение с коалиционните си партньори, социалдемократите, за създаване на фонд от 500 млрд. евро за модернизиране на остарялата инфраструктура на страната.
В първата си реч като канцлер пред Бундестага в сряда Мерц обеща да „осигури всички финансови ресурси, от които германските въоръжени сили се нуждаят, за да станат най-силната армия в Европа в конвенционален план“.
„Силата възпира агресията, слабостта провокира агресията“, заяви Мерц.