Президентът на САЩ Доналд Тръмп намекна, че няма намерение да намали тарифната ставка под 15% при определянето на т.нар. реципрочни мита преди крайния срок на 1 август.

„Ще въведем обикновена тарифа между 15% и 50%. За някои имаме 50%, защото не се разбираме много добре с тези държави.“, посочи той в сряда по време на среща за развитието на изкуствения интелект във Вашингтон.

Коментарът е последната индикация за усилията му да наложи мита на почти всеки търговски партньор на САЩ и отчита стремежа към агресивни налози върху износа от държави извън малката група, която досега успява да договори търговски рамки със САЩ, пише Bloomberg.

По-рано този месец Тръмп заяви, че над 150 държави ще получат писмо с митническа ставка от „вероятно 10% или 15%, все още не сме решили“.

В неделя министърът на търговията Хауърд Лътник заяви пред CBS News, че малките държави, включително „латиноамериканските, държавите от Карибския басейн, много държави в Африка“, ще имат базова тарифа от 10%.

Въпреки че президенът и съветниците му първоначално изразиха надежди за осигуряване на множество сделки, в последствие той изтъкна самите писма като „сделки“ и намеква, че не се интересува от преговори „напред-назад“. Все пак остави вратата отворена за споразумения, които биха могли да намалят тези ставки.

Във вторник Тръмп обяви, че намалява заплахата от 25-процентно мито за Япония на 15% в замяна на премахване на ограниченията за някои американски стоки, както и че предлага да подкрепи инвестиционен фонд на стойност 550 млрд. долара.

Според запознати Белият дом е обсъдил подобен фонд и с Южна Корея – страна, която също е фокусирана върху постигането на 15% ставка, включително за автомобилите. Според посланика на Филипините в САЩ Хосе Мануел Ромуалдес Филипините се стремят да намалят собствената си митническа ставка до 15 % от сегашните 19%.

Междувременно длъжностните лица във Виетнам преценяват вероятната цена на своята сделка.

Ханой изчислява, че износът за САЩ може да намалее с до една трета, ако обявените по-високи мита влязат в сила, показва вътрешна правителствена оценка.

Други държави, включително Индия и членове на Европейския съюз, все още настояват за споразумения преди влизането в сила на повишените мита от 1 август.

В сряда президентът коментира, че „ще има много, много проста тарифа за някои от страните“, защото има толкова много държави, че „не можеш да преговаряш за сделки с всички“. Той допълни, че разговорите с ЕС са „сериозни“. „Ако те се съгласят да отворят за американския бизнес, ще им позволим да плащат по-ниска тарифа“, отбеляза той