Уолстрийт не чака 1 август, за да прецени вредата от митата на Тръмп
Американските борсови индекси затвориха с нагоре след силния доклад за продажбите на дребно
&format=webp)
Данните за търговията на дребно в САЩ през юни подсказват нещо, в което фондовият пазар изглежда вече е уверен: американските потребители ще продължат да харчат, дори ако по-високи мита влязат в сила през следващите седмици.
Американските борсови индекси затвориха нагоре в четвъртък, като S&P 500 се повиши с 0,5%, затваряйки на рекордно високо ниво за първи път от седмица, а технологичният Nasdaq Composite добави 0,7% записвайки четвъртия си пореден рекорден резултат. Dow Jones Industrial Average се повиши с 0,5%, оставяйки индекса на сините чипове на около 1% от първия си нов връх от декември.
Това се случи след като докладът за търговията на дребно за юни показа, че американците продължават да пазаруват, въпреки че президентът Доналд Тръмп оказва натиск върху търговските си партньори да сключат споразумения чрез заплахата от нови мита, които може да влязат в сила на 1 август.
„Потребителите отново показват своята сила“, коментира пред MarketWatch Джина Болвин, президент на Bolvin Wealth Management Group. „След слабостта през май, покачването на търговията на дребно през юни доказва, че американският потребител е жизнен – и това е от ключово значение за пазарите.“
Продажбите на дребно в САЩ са се увеличили с 0.6% през юни спрямо предходния месец, сочат данни, публикувани в четвъртък. Икономистите, анкетирани от The Wall Street Journal, очакваха едва 0.2% ръст след спада от 0.9% през май.
Новите данни – заедно с инфлационните показатели по веригата на потребителите и търговците на едро по-рано тази седмица – облекчават опасенията, че търговската война на Тръмп ще доведе до нова вълна на инфлация и спад в потреблението.
„Слуховете за „смъртта“ на потребителя са силно преувеличени“, коментира Крис Закарели, главен инвестиционен директор на Northlight Asset Management.
„Много се говори за митата и рекордите на борсата, но по-малко внимание се обръща на факта, че икономиката е при пълна заетост, а потребителят продължава да харчи“, допълва той.
Основните американски индекси навлизат все по-дълбоко в рекордни територии през юли, след рязкото възстановяване от априлските спадове, причинени от тарифните закани на Тръмп.
Поскъпването се дължи отчасти на нагласата на инвеститорите да купуват при спад, тъй като мнозина вярват, че въпреки заплахите за високи мита, Тръмп в крайна сметка ще отстъпи.
Забележително е, че секторът на потребителските стокит в S&P 500 е нараснал с 20.9% през последните три месеца, въпреки че остава с 3% спад от началото на годината, по данни на FactSet.
Това подсказва, че инвеститорите не разчитат само на големите технологични компании, за да устоят на тарифната буря – те залагат и на това, че американските потребители, че ще продължат да харчат, дори при по-високи мита в началото на август.
„Макар и оценките на акциите да са високи, икономиката на САЩ продължава да расте, а безработицата е ниска. Това означава, че потребителите ще продължат да харчат, а този двигател може да поддържа ръстовете на печалбите и цените на акциите“, казва ощя Закарели, цитиран от MarketWatch.
Повишенията на цените все пак вече се усещат.
По-задълбочен поглед върху силните данни за търговията на дребно за юни показва, че поскъпването вследствие на митата вече оказва влияние върху някои сектори.
Майкъл Пиърс, заместник-главен икономист за САЩ в Oxford Economics, изразява мнение, че реалните потребителски разходи (коригирани спрямо инфлацията) са останали непроменени през юни.
„Разходите се повишават при повечето категории търговци, но два сектора правят изключение – магазините за мебели и електроника – които са сред най-засегнатите от митата“, отбелязва той.
Екипът му прогнозира, че „трудностите тепърва предстоят“, тъй като цените ще се повишават значително през следващите месеци, преди условията евентуално да започнат да се подобряват към 2026 г.
„Тези повишения ще се задълбочат, ако заплахата за нови мита на 1 август стане реалност. По-високите цени ще допринесат за забавяне в ръста на реалните доходи, което ще натовари потреблението в краткосрочен план“, коментира Пиърс.
Ето какво още се случи на Уолстрийт в четвъртък:
Няколко от компаниите, които отчитат печалби, направиха забележителни движения, като акциите на PepsiCo скочиха със 7,5%, след като гигантът в производството на напитки отчете по-добри от очакваните резултати, подкрепени от растежа на международните продажби.
Акциите на GE Aerospace спаднаха с 2%, въпреки че производителят на самолетни двигатели отчете силни резултати и повиши прогнозите си.
Taiwan Semiconductor се покачи с над 3%, след като най-големият производител на договорни чипове в света повиши перспективите си за растеж на фона на нарастващото търсене на изкуствен интелект.
Акциите на най-големите технологични компании в света бяха смесени. Производителят на чипове Broadcom се повиши с 2%, докато конкурентът Nvidia и Microsoft спечелиха по около 1%. Amazon и Alphabet се покачиха леко, Apple, Meta Platforms и Tesla завършиха деня с леко понижение.
Биткойн достигна 120 400 долара в късния следобед в САЩ, след като Камарата на представителите прие три законопроекта за криптовалути, подкрепени от Тръмп, чиято цел е да въведат дигиталните валутите във финансовия мейнстрийм.
Доходността по 10-годишните държавни облигации, която влияе върху разходите по заеми, беше 4,45%, което е по-малко от 4,46% при затварянето в сряда.
Индексът на щатския долар, който измерва представянето на долара спрямо кошница от чуждестранни валути, се повиши с 0,3% до 98,65, търгувайки се на най-високото си ниво от месец.
Фючърсите на златото поевтиняха с 0,4% до 3345 долара за унция, докато фючърсите на West Texas Intermediate, бенчмаркът за суров петрол в САЩ, се повишиха с 1,9% до 67,60 долара за барел.