Белият дом отваря американския пазар за пенсионни инвестиции за криптовалутите
Доналд Тръмп подготвя изпълнителна заповед, която ще позволи на пенсионните планове да се възползват от широк набор от алтернативни активи

Доналд Тръмп се готви да отвори пазара на пенсионни фондове в САЩ, който е на стойност 9 трилиона долара, за инвестиции в криптовалути, злато и частен капитал. Това ще доведе до радикална промяна в начина, по който се управляват спестяванията на американците.
Очаква се Тръмп да подпише изпълнителна заповед още тази седмица, като тя ще отвори плановете за алтернативни инвестиции извън традиционните акции и облигации, казват източници, запознати с плановете на президента, пред Financial Times.
Тези инвестиции ще обхващат широк спектър от класове активи - от цифрови до метали и фондове, фокусирани върху корпоративни поглъщания, частни заеми и инфраструктурни сделки. Изпълнителната заповед ще инструктира регулаторните агенции във Вашингтон да проучат оставащите пречки, които трябва да бъдат преодолени, за да се позволи включването на такива алтернативни инвестиции в професионално управляваните фондове, използвани от спестителите по плановете 401k.
„Президентът Тръмп е решен да възстанови просперитета на обикновените американци и да защити тяхното икономическо бъдеще. Никое решение обаче не трябва да се счита за официално, освен ако не идва от самия президент Тръмп“, коментират от Белия дом пред изданието.
В САЩ плановете 401k са сред най-популярните начини, по които работещите американци спестяват за пенсиониране. Те им позволяват да инвестират част от заплатите си в публично търгувани ценни книжа без данъци. Но практически всички такива инвестиции са в публични акции и облигационни взаимни фондове.
Изпълнителната заповед ще ускори усилията на Тръмп да направи криптоинвестициите масова практика, след като администрацията му отмени сериозните мерки за налагане на санкции срещу големи групи за търговия с дигитални активи, наложени от техните предшественици.
В четвъртък Камарата на представителите прие три законопроекта, свързани с криптовалутите, подчертавайки как Белият дом се стреми да подкрепи индустрията. Тръмп проведе кампанията си с платформа за освобождаване на криптовалутите от това, което според него са прекалено строги регулации, и приписа на сектора заслугата за победата му на президентските избори през 2024 г.
Семейството на Тръмп също се превърна в голям инвеститор в криптовалути, сключвайки сделка за закупуване на дигитални валути като Bitcoin на стойност над 2 млрд. долара чрез публично търгуваната си компания Trump Media & Technology Group. Освен това то пусна стабилна монета и други дигитални токени.
Администрацията на Тръмп вече започна да облекчава правилата за използването на криптовалути за пенсионни сметки. През май Министерството на труда на САЩ отмени мярката от ерата на Байдън, която възпрепятстваше администраторите на 401k планове да включват опции за инвестиции в криптовалути.
Освен за криптовалутите, изпълнителната заповед на Тръмп ще бъде полезна за най-големите частни капиталови групи в света - Blackstone, Apollo и BlackRock - които са заложили голяма част от бъдещия си растеж на инвестиране на пари от името на обикновените пенсионни спестители. Тя ще застави Министерството на труда да обмисли създаването на „безопасно пристанище“ за администраторите на пенсионни планове, което ще сведе до минимум техните правни рискове.
Частни капиталови групи като Blackstone и Apollo прогнозират, че достъпът до пенсионни планове 401k може да привлече стотици милиарди долари в нови активи в сектора, и са започнали да сключват партньорства с големи мениджъри на активи.
Blackstone вече е сключил партньорство с Vanguard, а Apollo и Partners Group са сред компаниите, които ще предлагат инвестиции на Empower, голям спонсор на 401k планове. BlackRock вече работи с Great Gray Trust, трета страна, управляваща пенсионни спестовни планове.
Отварянето на пазара 401k за частен капитал идва в момент, в който индустрията се бори да набере нови средства през последните години от институционални инвеститори като пенсионни фондове и дарения. Но натискът да се инвестират спестовни планове в по-малко ликвидни частни активи носи рискове като по-високи такси, в допълнение към по-малка прозрачност при оценката на активите на даден фонд.