Американските борсови индекси затвориха с понижение в петък, тъй като инвеститорите анализираха последните заплахи на Доналд Тръмп за налагане на строги тарифи на търговските партньори на САЩ.

Индексът Dow Jones Industrial Average падна с 0,6%, a S&P 500 и технологичният Nasdaq Composite загубиха съответно 0,3% и 0,2%. Това се случва след като бенчмаркът S&P 500 и технологичният Nasdaq Composite затвориха на рекордни нива по-рано, а Dow беше малко под първия си нов връх от декември. С петъчния спад, основните индекси в САЩ завършват с леки загуби за седмицата.

Тръмп заяви късно в четвъртък в публикация в Truth Social, че планира да наложи 35% тарифи върху вноса от Канада от 1 август, докато в интервю за NBC News той каза, че повечето страни вероятно ще се изправят пред вносни мита от 15% или 20%, в сравнение с настоящите 10%.

През седмицата Тръмп изпрати писма до над 20 държави, с които ги информира за тарифните ставки, които ще бъдат наложени от август, ако не бъдат постигнати споразумения преди това. Вълната от съобщения в крайна сметка съживи опасенията относно потенциалното въздействие на тарифите, които според експерти вероятно ще стимулират инфлацията и ще навредят на икономическия растеж, обобщава Investopedia.

Големи инвеститори и банкери предупреждават за царящото самодоволство на пазарите

По-ранните рекордни стойности на американските борсови индекси прикриват рисковете, които Тръмп представлява за най-голямата икономика в света, смятат висши ръководители от Amundi, JPMorgan Chase и други институции, пише Financial Times.

„За мен е напълно очевидно, че има известна самозаблуда около така наречената 'тако търговия’“, казва Винсент Мортиер, главен инвестиционен директор на Amundi – най-големият фонд, управляващ активи в Европа. Той визира въведения от трейдърите акроним TACO, който означава „Trump always chickens out“ (Тръмп винаги се отказва).

Главният изпълнителен директор на JPMorgan, Джейми Даймън – една от най-влиятелните фигури във финансовия свят – изразява сходно мнение: „За съжаление, според мен пазарът е прекалено самодоволен.“

„Пазарите приемат, че повечето от тези тарифни политики ще отпаднат, но аз не мисля, че това ще се случи“, казва пред FT бивш високопоставен служител от администрацията на Тръмп. „Тръмп винаги е харесвал митата.“

Първоначално пазарите не реагираха сериозно и на последната вълна от заплахи за мита, насочени към основни световни икономики като Япония, Южна Корея, Канада и Бразилия.

Тръмп обаче настоява, че ще изпълни заканата си да наложи високи „реципрочни“ мита от 1 август, като подчертава, че няма да има „отсрочка“, ако съответните държави не сключат търговски споразумения. До момента само три страни са постигнали такива – Обединеното кралство, Китай и Виетнам.

Изследователските отдели на много банки от Уолстрийт съветват клиентите си, че Тръмп вероятно ще смекчи най-строгите си мита, за да избегне нов трус на пазарите.

Този оптимистичен прочит допринася за ниските нива на очаквана волатилност на американските фондови и облигационни пазари, както и за поевтиняване на корпоративното финансиране в САЩ.

Goldman Sachs отбеляза в петък, че „въпросите относно достоверността обясняват по-умерената реакция“ на американските пазари на последните тарифни заплахи от страна на Тръмп, в сравнение със сътресенията през април.

Но някои банкери и инвеститори започват да се тревожат, че президентът на САЩ може да изненада пазарите, като остане твърд в позициите си.

Робърт Тип, ръководител на глобалните облигации в PGIM, коментира: „Имаме изненадваща среда, в която нагласата, че Тръмп отстъпва, може да се промени. Наложените мита всъщност са доста високи. И въпреки това пазарите продължават напред. Но ще дойде ли денят на разплатата?“

Според пазарни участници, не само митата крият риск от нова нестабилност.

Тръмп многократно оказва натиск върху председателя на Федералния резерв Джером Пауъл да намали лихвите – атака срещу независимостта на централната банка. Междувременно, Конгресът одобри основния бюджетен закон на президента, който според независими анализатори ще увеличи драстично държавния дълг на САЩ в следващите години.

Тези опасения вече оказват влияние върху валутния пазар – доларът преживя най-лошото си първо полугодие от 1973 г. насам. Някои банкери и инвеститори се опасяват, че по-дълбоки проблеми предстоят.

Amundi поддържа поднормено тегло на долара в повечето от портфейлите, посочва пред FT Мортиер, прогнозирайки отслабване на американската валута спрямо другите основни валути.

Висш мениджър в голяма американска банка казва, че политиките на администрацията на Тръмп и данъчната му реформа са „подкопали възприятието за САЩ като стабилна и надеждна стойност за съхранение на капитал“.

Същият източник добавя, че инвеститорите преосмислят експозицията си към САЩ както никога досега и мнозина вече признават, че „премията за сигурност“ на американския пазар се е понижила.

Най-голяма тревога обаче остава раздуващият се бюджетен дефицит: „Това е най-големият дефицит в мирно време от Втората световна война насам. Математиката е проста – харчи се по-малко, увеличават се приходите – но отлагането на мерки вреди на облигационния пазар и в крайна сметка на долара“, казва той.

Ръководител в глобална финансова институция също потвърждава, че САЩ вече не се възприемат като „убежище в буря“. „САЩ остават важен пазар, но цената на правене на бизнес там нарасна значително“, казва източникът на FT. Същият добави, че се усеща и растяща тревога по отношение на политическата среда, включително върховенството на закона.

„Скорошните атаки срещу адвокатски кантори, медии и университети са обезпокоителни за глобалните инвеститори, които винаги са вярвали, че подобни неща се случват в развиващи се пазари, а не в най-голямата и най-стабилна икономика в света“, коментира банкерът.

Ето какво още се случи на пазарите в петък:

Акциите на най-големите технологични компании в света, които дадоха тласък на скорошното рали, бяха смесени в петък.

Nvidia се повиши с 0,5%, след като гигантът в производството на AI чипове затвори в четвъртък с пазарна капитализация над 4 трилиона долара, като това стана първата компания, постигнала такова ниво.

Акциите на Amazon (AMZN) се покачиха с около 1%, Alphabet и Tesla се покачиха с над 1%. Microsoft се повиши съвсем леко, Meta Platforms падна с над 1%. Apple и Broadcom също се понижиха леко.

Акциите на Advanced Micro Devices се повишиха с близо 2%, добавяйки се към вчерашните печалби на фона на оптимизма на Уолстрийт относно най-новите AI чипове на компанията.

Акциите на авиокомпаниите бяха под натиск в петък, след като ден по-рано се покачиха рязко след по-добрия от очаквания отчет за приходите на Delta Air Lines. American Airlines падна с повече от 5%, а United Airlines се понижи с над 4%. Акциите на Delta завършиха деня с леко понижение.

Акциите на компанията за услуги в нефтени находища Halliburton (HAL) скочиха с 4%, тъй като цената на петрола се възстанови от стръмния спад в четвъртък. Фючърсите на West Texas Intermediate, бенчмаркът за суров петрол в САЩ, се повишиха с 3,3% до 68,75 долара за барел.

Биткойнът беше на $117 900 в късната следобедна търговия, след като достигна максимум от $118 900 в петък сутринта, спрямо около $114 000 в четвъртък следобед.

Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ, която влияе върху разходите по заеми, особено ипотеки, се установи на 4,42%, спрямо 4,35% при затварянето в четвъртък - близо до най-високото си ниво от месец насам.

Фючърсите на златото, възприемано като актив-убежище, се повишиха с 1,3% до 3370 долара за унция, търгувайки се около най-високото си ниво от близо три седмици.