Междузвездният обект, забелязан миналата седмица от астрономи, може да е най-старата комета, наблюдавана досега, твърдят учени.

Наречен 3I/Atlas, той може да е с три милиарда години по-стар от нашата Слънчева система, предполага екип от Оксфордския университет, пише BBC. 

Това е едва третият случай, в който откриваме обект с междузвезден произход.

Предварителните резултати бяха представени в петък на националната среща на Кралското астрономическо дружество на Великобритания в Дърам.

„Всички сме много развълнувани от 3I/Atlas“, споделя астрономът от Оксфордския университет Матю Хопкинс пред BBC News. „Току-що завърших докторската си дисертация, като в продължение на четири години работих върху предположението, че ще открием още междузвездни обекти.”

Въз основа на скоростта на обекта, Хопкинс посочва, че той може да е на повече от седем милиарда години и може да е най-забележителният междузвезден посетител досега.

3I/Atlas е забелязан за първи път на 1 юли 2025 г. от телескопа Atlas в Чили, когато се намира на около 670 млн. километра от Слънцето. В момента е видим само с много големи телескопи и се намира на разстояние, равно на дистанцията между Юпитер и Земята.

Оттогава астрономи от цял свят се надпреварват да идентифицират траекторията му и да открият повече подробности за него.

Според Хопкинс той произхожда от „дебелия диск“ на Млечния път. Това е група от древни звезди, които орбитират над и под областта, където се намират Слънцето и повечето звезди.

Астрономите смятат, че обектът 3I/Atlas се е образувал около стара звезда. В орбитите на такива звезди се формират тела, богати на летливи елементи, като вода, амоняк и въглероден диоксид, които в последствие замръзват. 

Това означава, че когато се приближи към Слънцето по-късно тази година, енергията от него ще загрее повърхността на обекта, което ще доведе до изригвания на пара и прах.

Това може да създаде светеща опашка.

Изследователите са стигнали до тези заключения, използвайки модел, разработен от Хопкинс.

„Това е обект от част на галактиката, която никога преди не сме виждали отблизо“, подчертава проф. Крис Линтот, съавтор на изследването. „Вярваме, че има две трети вероятност тази комета да е по-стара от Слънчевата система и че оттогава се носи из междузвездното пространство.“

Междузвездните обекти се образуват около други звезди в началото на живота им. „Тази връзка с техните родителски звезди означава, че можем да наблюдаваме звездното население на Млечния път.”

По-късно тази година 3I/Atlas трябва да бъде видима от Земята с аматьорски телескопи.

Преди 3I/Atlas са наблюдавани само два други междузвездни обекта. Единият, наречен 1I/'Oumuamua, е открит през 2017 г., а другият – 2I/Borisov,  е забелязан през 2019 г.

Астрономи от цял свят се възнамеряват да използват нов, мощен телескоп в Чили, наречен на американката Вера С. Рубин.

Учените очакват той да открие между 5 и 50 нови междузвездни обекти, когато започне да наблюдава южното нощно небе.