Докато светът се вълнува от движението на пазарите, инфлацията и поредната геополитическа криза, друга, по-различна надпревара се разиграва… някъде извън пределите на нашата планета.

След десетилетия, прекарани в мечти и спекулации, визионери като Илон Мъск – най-богатият човек в света и основател на SpaceX – превръщат Марс в следващия бизнес актив на човечеството, пише CNBC.

Към тази цел поглеждат не само предприемачи, но и държави с амбиции да диктуват правилата дори в космоса.

Колко сме близо до Марс?

Мъск неведнъж публично е заявявал, че SpaceX ще има възможността да изпрати хора на Марс още през 2029 г., въпреки че срокът звучи почти фантастично на фона на предпазливия подход от страна на институции като НАСА.

Американската космическа агенция определя дори 2040 г. като „дръзка“ цел, белязана от огромни технологични и човешки рискове.

Китай също не губи преднина – Пекин вече очертава амбициозна програма за създаване на автономна марсианска изследователска база до 2038 г. През последните години страната излиза на преден план в космическата надпревара, като вижда в Марс възможност да затвърди позициите си като глобална технологична и изследователска сила.

Но защо точно Марс?

За Илон Мъск и привържениците на идеята за живот между планетите пътуването до Марс е стратегически залог за оцеляването на човешката цивилизация.

Мъск често изтъква, че Марс може да се превърне в „резервна версия на човечеството“ – своеобразна застраховка срещу катастрофални природни бедствия, военни конфликти или екологични катастрофи на Земята.

От гледна точка на науката, Марс пази отговори на някои от най-важните въпроси, свързани с произхода на живота и еволюцията на планетите.

„В ранните етапи Земята и Марс изглеждат като близнаци – скалисти светове с течна вода и въглероден диоксид в атмосферата. Ако животът възниква естествено при правилните физико-химични условия, то би трябвало да го открием и на Марс“, коментира д-р Робърт Зубрин, президент на The Mars Society.

Мечтите обаче изискват безкомпромисна наука и капиталови инвестиции от порядъка на милиарди долари. Най-голямото предизвикателство пред колонизацията на Марс не е само в достигането до Червената планета, а в гарантирането на надеждна и реално устойчива среда за живот.

„Проблемът с кацането на Марс е доста сложен. Пътуването дотам е още по-сложно. Радиацията е сериозна заплаха, жизнената поддръжка трябва да е абсолютно надеждна, а двигателните системи – значително по-ефективни от всичко, което имаме днес“, обобщава Амит Кшатриа, заместник-администратор на Moon to Mars Program в НАСА.

В центъра на плана на SpaceX стои ракетата Starship – най-високата и мощна ракета, построена от частна компания.

През март SpaceX осъществява осмия си тестов полет. Въпреки че ракетата Super Heavy успешно се приземи обратно, самият Starship се взривява малко след отделянето, а отломките затрудняват дори граждански полети.

Въпреки неуспеха, компанията обяви, че следващият тест е „вече на хоризонта“ – и е само въпрос на време.