Rio Tinto търси нов лидер с готовност за големи сделки и оперативно съвършенство при разходите
Минният гигант се очаква да обяви избора на нов главен изпълнителен директор до края на този месец, а той вероятно ще бъде вътрешен човек от компанията
&format=webp)
Новият главен изпълнителен директор на Rio Tinto, който се очаква да бъде обявен този месец, ще поеме поста с перспектива за трансформиращи сделки за сливания и придобивания, повишаване на производителността и намаляване на разходите, твърдят двама източници на Reuters, запознати с приоритетите на председателя.
Най-голямата в света британско-австралийска компания за добив на желязна руда навлиза в късен етап от избора на главен изпълнителен директор чрез процес на вътрешно и външно търсене, след като през май поднесе изненада за акционерите, обявявайки, че Якоб Стаусхолм се оттегля от поста след повече от 4 години начело на управлението.
Според други двама източници, финалистите за висшия пост ще направят презентации пред борда на директорите в Лондон тази седмица, а назначението може да бъде обявено още в края на юли.
Според председателя Доминик Бартън новият главен изпълнителен директор трябва да бъде отворен за широкомащабни сделки. Той е изказал намерението си за „големи сливания и придобивания“ с друг миннодобивен концерн при достатъчно добра стойност за сделка.
Сред вътрешните кандидати са Саймън Трот, главен изпълнителен директор на подразделението за желязна руда, Болд Баатар, главен търговски директор, ръководителят на подразделението за алуминий Жером Пекрес, съобщи Reuters още през май. Главният технически директор Марк Дейвис също е кандидат да оглави ръководството на компанията.
Процесът на избор обаче е конфиденциален, допълват запознати източници.
Според един от тях, някои членове на Управителния съвет предпочитат Жером Пекрес с аргумента, че през 2024 г. той е довел до 61% увеличение на базовата EBITDA на подразделението за алуминий. Той се присъединява към компанията през октомври 2023 г., след като преди това ръководи подразделението за възобновяема енергия на GE, като значително разширява глобалното му присъствие.
Марк Дейвис е отговорен за стимулиране на подобренията в производителността, които биха могли да подпомогнат усилията за намаляване на разходите, и е ръководил по-малките ѝ подразделения за морски транспорт и титан и желязо, но не и голямо оперативно подразделение като останалите кандидати.
Според анализатори има малък шанс компаниятада избере външен човек. Главният изпълнителен директор на Newmont Том Палмър и бившият главен изпълнителен директор на Oz Minerals Андрю Коул бяха споменати като потенциални външни кандидати, съобщи по-рано Reuters.
Инвеститорите заявиха, че главният изпълнителен директор на Sandfire Resources Брендън Харис също се разглежда като възможен кандидат. Той не е отговорил на запитването за коментар.
Rio Tinto признава, че вътрешните разходи, като например за персонал, са прекомерни и тя се нуждае от главен изпълнителен директор, който да ги управлява по-добре. От 2020 г. до 2024 г. разходите са нараснали с 46,5%, по-бързо отколкото в BHP и Anglo American, показват финансовите резултати, което означава, че новият лидер трябва да е дисциплиниран при разпределяне на капитала.
Според оценките на RBCCapital Markets Rio Tinto е изправена пред капиталови разходи в размер на 30-35 млрд. долара през следващото десетилетие, включително 8-9 млрд. долара за литиеви проекти, след като през май спечели правата върху два нови проекта в Чили.
„Не бих се изненадал, ако някои от проектите за растеж на лития бъдат изтласкани малко в полза на медта“, обяснява анализаторът на RBC Каан Пекер. Според него е малко вероятно да се стигне до незабавни сливания, тъй като новият главен изпълнителен директор ще трябва да подобри представянето на акциите, за да може да получи повече, ако се насочи към друга голяма минна компания.
Един от източниците, запознати с процеса на търсене, заяви, че в компанията се говори за вътрешно наемане.
Анализатори и инвеститори твърдят, че всички основни кандидати имат ограничения пред борда, който се интересува от оперативното съвършенство и по-специално от намаляването на разходите.
Освен това не е сигурно дали един вътрешен служител ще може да се справи в достатъчна степен с постоянните културни проблеми, като например свързаните с безопасността в Гвинея и сексуалния тормоз в Австралия, допълва Reuters.