Технологичните гиганти Nvidia и Microsoft може скоро да се превърнат в компании на стойност 4 трилиона долара, създавайки най-ексклузивния клуб на фондовия пазар.

Ентусиазмът за изкуствения интелект е това, което има потенциал да издигне и двете на върха на печалбите за трилиони. Но докато за Nvidia перспективата е по-ясна, за Microsoft историята е по-сложна, а успехът – все още замъглен.

Много по-голяма от производителя на чипове по отношение на годишните приходи, Microsoft се намира на различна позиция във веригата за създаване на стойност на AI, пише в анализ The Wall Street Journal.

Nvidia процъфтява, защото всяка компания, искаща да работи с технологията, трябва първо да си купи чипове. Бумът на Microsoft обаче ще зависи от готовността на огромен брой клиенти – и бизнеси, и потребители, да плащат повече за услуги с изкуствен интелект.

За да се случи това, AI трябва да стане по-трансформиращ корпоративен инструмент, изцяло внедрен в ежедневието – така, както се случи с Windows или офис софтуера Word преди десетилетия.

Мнозина смятат, че това е по-скоро въпрос на „кога“, отколкото на „дали“. Но „кога“ все още има значение, след като пазарната стойност на Microsoft нарасна с 1 трилион долара за по-малко от три месеца.

А при пазарна капитализация от 4 трилиона долара цената на акциите ѝ би била най-високата за последните над 20 години спрямо прогнозираните приходи.

Това не оставя място за грешки – нито за препъване в препятствия, допълва WSJ.

Microsoft имаше някои от тях напоследък. Ранното партньорство с OpenAI даде на компанията предимство в надпревата за изкуствения интелект, което ѝ позволи да внедри технологията ChatGPT в собствените си продукти.

Но тази връзка се сблъска с трудности. OpenAI поиска да промени необичайната си корпоративна структура и да стане обикновена компания с идеална цел, което е част от дългогодишните усилия да се откъсне от своя инвеститор, който същевременно е и конкурент.

Притеснителното за Microsoft е, че OpenAI има право да ограничи достъпа до бъдещата си технология, когато тя достигне „изкуствен общ интелект“ – неясен праг, който може да лиши създателя на Windows от ключов двигател на неговата стратегия за изкуствен интелект.

Съобщава се и за проблеми с разработването на собствена линия чипове, които биха могли да намалят зависимостта ѝ от Nvidia. В сряда компанията потвърди, че планира да съкрати 9 000 служиители, освен 6 000-те длъжности, които премахна през май.

Други технологични гиганти извършиха съкращения с цел повишаване на ефективността и повече инвестиции в изкуствен интелект. Но за Microsoft може би има още препятствия.

По данни на S&P Global Market Intelligence компанията има най-ниските годишни приходи на служител сред гигантите в големите технологии, с изключение на Amazon. Microsoft трябва да намали броя на служителите по последни данни с 84 000 длъжности, за да догони по този показател Alphabet – компанията майка на Google.

Но това съкращаване на разходи няма как да превърне изкуствения интелект в нещо повече от играч с малка роля в отчетите за приходите и разходите.

Според анализатори услугите за изкуствен интелект в подразделението за облачни изчисления Azure на Microsoft са генерирали приходи от 11,5 млрд. долара за току-що приключилата финансова година, според консенсусни оценки на Visible Alpha. Това е два пъти повече от предходната година, но едва около 4% от общите годишни продажби.

Ограниченият принос на изкуствения интелект досега дава на Microsoft известна защита срещу спад, ако този бизнес не се развие – или дори не нарасне с темповете, които ентусиастите му предвиждат.

Това е забележителен контраст с по-двусмисления въпрос, пред който е изправена Nvidia.

Годишните продажби са се увеличили над 10 пъти през последните три години и се очаква среден годишен ръст от 32% през следващите три години. Но това може да изчезне бързо, ако търсенето на изкуствен интелект не се реализира от най-големите клиенти или ако други технологични пробиви направят чиповете ѝ по-евтини.

През януари Nvidia загуби 20% от пазарната си стойност само за седмица, след като изненадата на китайския стартъп за изкуствен интелект DeepSeek повдигна въпроса за възможността да се създават усъвършенствани модели на изкуствен интелект, без да се харчат милиарди за чиповете на Nvidia.

Обявените планове за капиталови разходи от най-големите клиенти на Nvidia силно подсказват, че това едва ли ще се случи скоро.

На този фон Microsoft все още се нуждае от AI, за да се превърне в трансформиращ корпоративен инструмент. Компанията е достатъчно мощна и добре обезпечена, за да реализира това. Но не е ясно дали ще се случи толкова бързо, колкото е необходимо на Microsoft, за да оправдае все по-високата си оценка.

Както заяви председателят на Фед Джером Пауъл в показанията си пред Конгреса миналата седмица, обикновено отнема повече време, отколкото хората очакват, за да се внедрят технологии, които променят света по начин, който променя икономиката.

При сегашния си размер и оценка времето ще бъде всичко за Microsoft.