Nvidia уверено продължава да върви нагоре
Производителят на чипове достигна замалко нов рекорд за пазарна капитализация, но след това върна историческия трон на Apple

Nvidia достигна пазарна стойност от 3,92 трлн. долара в четвъртък, което за кратко я постави в позиция да постигне нов исторически рекорд, след като Уолстрийт засили оптимизма си по отношение на изкуствения интелект.
Акциите на водещия дизайнер на високотехнологични AI чипове се повишиха с 2,4% до 160,98 долара в сутрешната търговия, което даде на компанията по-висока пазарна капитализация от рекордната стойност на Apple - 3,915 трлн. долара – достигната на 26 декември 2024 г.
В крайна сметка акциите на компанията затвориха с повишение от 1,5% (159,60 долара), а пазарната ѝ стойност се задържа на 3,89 трлн. долара, малко под рекорда на Apple.
Най-новите чипове на Nvidia отбелязаха сериозни успехи в обучението на най-големите модели за изкуствен интелект, което подхрани търсенето на продуктите на компанията от Санта Клара, Калифорния.
Microsoft е втората най-ценна компания на Уолстрийт с пазарна капитализация от 3,7 трлн. долара, като акциите ѝ се повишиха с 1,7% до 499,56 долара. Apple пък се повиши с 0,8%, достигайки пазарна капитализация от 3,19 трлн. долара. Това отрежда на гиганта от Купертино третото място.
Състезанието между Microsoft, Amazon.com, Meta Platforms, Alphabet и Tesla за изграждане на центрове за данни за изкуствен интелект и доминиране в нововъзникващата технология подхрани ненаситното търсене на високотехнологичните процесори на Nvidia.
„Когато първата компания премина границата от един трилион долара, това беше крайъгълен камък. А сега говорим за четири трилиона, което е просто невероятно. Това показва, че има огромен наплив на инвестиции в изкуствен интелект и всички се втурват да го преследват“, коментира пред Financial Times Джо Салуци, съуправител на търговията в Themis Trading.
Пазарната стойност на Nvidia, чиято основна технология е разработена за видеоигри, се е увеличила почти осем пъти през последните четири години - от 500 милиарда долара през 2021 г. до близо 4 трилиона долара в момента. Според данни на LSEG компанията вече струва повече от общата стойност на канадския и мексиканския пазар на ценни книжа. Тя надхвърля и общата стойност на всички публично търгувани компании в Обединеното кралство.
Данните на LSEG показват също така, че Nvidia наскоро се е търгувала на цена, която е около 32 пъти по-висока от очакваните от анализаторите печалби за следващите 12 месеца. Това е под средната стойност от около 41 за последните пет години. Тази относително скромна оценка на съотношението цена/печалба отразява стабилно нарастващите прогнози за печалбите.
Акциите на компанията вече са се възстановили с повече от 68% от скорошното си най-ниско ниво на затваряне на 4 април, когато Уолстрийт беше разтърсен от обявяването на глобалните мита от президента Доналд Тръмп. Акциите в САЩ, включително на Nvidia, се възстановиха на фона на очакванията, че Белият дом ще сключи търговски споразумения, за да смекчи политиката на Тръмп.
Нарастващата пазарна капитализация на Nvidia подчертава и големите залози на Уолстрийт за разпространението на генеративната AI технология, като хардуерът на производителя на чипове служи като основа за нея.
Сега Nvidia представлява 7% от S&P 500, докато Nvidia, Microsoft, Apple, Amazon и Alphabet заедно образуват 28% от индекса.
„Силно вярвам, че изкуственият интелект е изключително продуктивен инструмент, но съм сигурен, че настоящото предоставяне на изкуствен интелект чрез големи езикови модели и големи модели за разсъждение е малко вероятно да оправдае очакванията“, предупреждава Ким Форест, главен инвестиционен директор в Bokeh Capital Partners.
Съоснована през 1993 г. от главния изпълнителен директор Дженсън Хуанг, Nvidia се превърна от нишова компания, популярна сред любителите на видеоигри, в барометър на Уолстрийт за индустрията на изкуствения интелект. Последната възходяща тенденция на акциите ѝ идва след по-слабо първо полугодие, когато оптимизмът на инвеститорите относно изкуствения интелект отстъпи място на притесненията, свързани с митата и търговския спор на Тръмп с Пекин.
Китайският стартъп DeepSeek предизвика през януари разпродажба на глобалните пазари на акции с евтин модел за изкуствен интелект, който надмина много западни конкуренти и предизвика спекулации, че компаниите може да харчат по-малко за висококачествени процесори.
През ноември миналата година Nvidia зае мястото в индекса Dow Jones Industrial Average, което преди това беше заемано от производителя на чипове Intel. Това отразява значителна промяна в полупроводниковата индустрия към развитие, свързано с изкуствения интелект, и хардуера за графична обработка, чийто пионер е именно Nvidia.