Вътрешни лица от Nvidia са продали акции на компанията на стойност над 1 млрд. долара през последните 12 месеца, включително и при неотдавнашния скок в търговията. По този начин те са се възползвали от ентусиазма на инвеститорите към изкуствения интелект. Повече от 500 млн. долара от продажбите на акции са реализирани през този месец, след като цената на акциите на базирания в Калифорния производител на чипове достигна рекордно високо ниво.

Инвеститорите се върнаха към ценните книжа на производителя на чипове, превръщайки го отново в най-ценната компания в света, залагайки на огромното търсене на чипове за захранване на AI приложения. Покачването на цената дойде след бурна година, в която Nvidia беше засегната от търговските напрежения между САЩ и Китай и китайските пробиви в областта на AI, които застрашиха търсенето на нейните продукти.

Дженсън Хуанг, главен изпълнителен директор на Nvidia, започна да продава акции миналата седмица за първи път от септември. Според Nvidiа всички негови продажби са част от предварителен търговски план, договорен през март, определящ цените и датите, на които ще се осъществят те. Хуанг все още притежава по-голямата част от акциите си в Nvidia.

„Когато акциите спаднаха през първото тримесечие, той не продаде, което беше наистина умно“, коментира пред CNBC Бен Силвърман, вицепрезидент по проучванията в VerityData. „Той изчака акциите да се върнат до нива, на които се чувстваше по-удобно да продава“.

Според VerityDatа именно скокът на цената на акциите на Nvidia над 150 долара е предизвикал продажбите на Хуанг. Той е започнал да продава веднага след изтичането на задължителния 90-дневен период на отлагане на плана му за продажби. Директорите и висшите мениджъри често се съгласяват с подобни планове, за да избегнат обвинения в търговия с вътрешна информация.

Съгласно плана, Хуанг може да продаде до 6 млн. акции до края на тази година. При текущата цена това означава, че той е напът да спечели над 900 млн. долара. Според Forbes нетната стойност на богатството му се оценява на 138 млрд. долара. Пазарната капитализация на Nvidia се е увеличила четирикратно до 3,8 трлн. долара в рамките на последните няколко години, след като компаниите и държавите започнаха да инвестират милиарди долари в инфраструктурата зад изкуствения интелект.

Редица други висши фигури в Nvidia също са се възползвали от растежа на компанията. Сред тях е дългогодишният член на борда Марк Стивънс, бивш управляващ партньор в Sequoia Capital, който е един от първите инвеститори в Nvidia. На 2 юни той обяви, че ще продаде до 4 млн. акции, които понастоящем се оценяват на 550 млн. долара, и оттогава е спечелил 288 млн. долара от тях.

Изпълнителният вицепрезидент на Nvidia за световни операции, Джей Пури – ветеран в компанията с двадесетгодишен стаж, който е замествал Хуанг при пътувания до Китай за срещи с официални лица – е продал акции на стойност около 25 млн. долара миналата седмица.

Двама други членове на борда, Тенч Кокс и Брук Сиуел, също са се освободили от ценни книжа на производителя на чипове - Кокс е продал за около 143 млн. долара на 9 юни, а Сиуел – за около 48 млн. долара в рамките на месеца. Кокс, бивш управляващ директор на Sutter Hill Ventures, е дългогодишен член на борда, който е в компанията от самото ѝ начало.

Сиуел, който се присъединява към борда през 1997 г., е партньор в рисковия фонд New Enterprise Associates и бивш изпълнителен директор в компанията за софтуер за проектиране на чипове Synopsys.

Акциите на Nvidia отбелязаха възстановяване през последните седмици, като пазарната капитализация на компанията си върна около 1,5 трлн. долара от най-ниската си точка през април. Акциите претърпяха спад след пробивите на китайската DeepSeek и новите американски експортни контроли върху AI чипове, предназначени за Китай.