Визионерите, които заедно дадоха старт на AI революцията, започват се раздалечават
Главните изпълнителни директори на OpenAI и Microsoft си помогнаха да се превърнат във водещи фигури в областта на генеративния изкуствен интелект, но сега се подготвят за самостоятелно бъдеще
&format=webp)
Сам Aлтман някога нарече партньорството между OpenAI и Microsoft „най-доброто в технологичния свят“. Днес този съюз от Силициевата долина е пред разпад.
През последните шест години Microsoft ускори растежа на AI стартъпа с милиарди долари финансиране, което помогна на ChatGPT да достигне над 500 милиона седмични потребители. В същото време OpenAI предостави на технологичния гигант водещи AI инструменти, подпомагайки утрояването на пазарната му стойност.
Връзката между двете компании обаче се обтяга, пише The Wall Street Journal, позовавайки се на свои източници. Според тях главните изпълнителни директори все по-често влизат в конфликт по въпроси като изчислителната мощност, която Microsoft осигурява на OpenAI, достъпа на Microsoft до AI моделите на компанията и това дали системите на OpenAI под ръководството на Алтман скоро ще достигнат човешко ниво на интелигентност.
Сатя Надела, изпълнителен директор на Microsoft, също така се стреми да разшири пазарния дял и употребата на конкурентния продукт Copilot. През миналата година той нае съперник на Алтман, който започна таен проект за разработване на модели, целящи да намалят зависимостта на Microsoft от OpenAI.
Въпреки че се подготвят за по-независими пътища, и двете компании все още имат огромно влияние една върху друга в ключов момент от глобалната надпревара в областта на изкуствения интелект.
Според източниците на WSJ Microsoft може на практика да блокира усилията на OpenAI да се реорганизира като независимо търговско дружество с цел печалба - ход, който може да коства десетки милиарди долари, ако не бъде осъществен до края на годината. Засега Microsoft не е заплашвала с подобна стъпка.
Междувременно бордът на OpenAI може да задейства клауза, която да попречи на Microsoft да получи достъп до най-новите технологии на компанията, според други източници на WSJ. От OpenAI са обсъждали тази възможност през последната година.
Случайна среща
Партньорството между Надела и Aлтман започва след случайна среща през лятото на 2018 г. в стълбището на годишната конференция на инвестиционната банка Allen & Co. в Сън Вали, Айдахо. Aлтман вече е съосновал OpenAI като нестопанска изследователска организация с цел създаване на изкуствен общ интелект (AGI).
В петминутен разговор Aлтман казва на Надела, че възнамерява да набере голямо финансиране. Те се разбират да поддържат връзка.
Година по-късно Microsoft инвестира 1 милиард долара в OpenAI. Инвестицията осигурява на Microsoft ексклузивен достъп до технологиите на OpenAI и я превръща в единствен доставчик на облачни услуги за компанията.
Но именно OpenAI създава първия сензационен продукт на AI революцията - ChatGPT - през ноември 2022 г. Способността му да генерира нови изречения и да отговаря на въпроси принуждава технологични гиганти като Alphabet и Meta да преразгледат плановете си. Партньорството с OpenAI превръща Microsoft от „застаряваща“ компания в лидер на новата AI ера.
В най-близките им моменти Надела често е пращал по пет-шест последователни съобщения на Aлтман, който му е отговарял също толкова бързо. При спорове между служители от двете компании, Алтман често публикувал снимки от разговорите си с Надела директно в Slack каналите на OpenAI, за да ускори решенията.
През 2023 г. Microsoft инвестира още 10 милиарда долара — сделка, която дава на OpenAI възможност да наема центрове за данни от Microsoft за обучение на новите си модели. По-късно същата година, когато Алтман бе временно отстранен от борда на OpenAI, Надела му предложи работа.
В рамките на OpenAI този епизод е известен като „затъмнението“. За Надела това е сигнал, че Microsoft се нуждае от застраховка срещу бъдещи нестабилности в OpenAI.
Спорна нова фигура
Без знанието на Олтман, Надела започва да ухажва Мустафа Сюлейман - съосновател на звеното DeepMind на Google. След серия от срещи, включително в Давос през 2024 г., Microsoft плаща 650 милиона долара за да наеме Сюлейман и екипа му от стартъпа Inflection. Сюлейман започва работа по езиков модел, съперничещ на GPT-4.
Проектът обаче стартира трудно. Още първите обучения показват, че задачата е по-сложна от очакваното и Microsoft засилва зависимостта си от OpenAI. В среща, свързана с темата за споделянето на интелектуална собственост, Сюлейман повишава тон на адвокатите на OpenAI пред висши ръководители, включително тогавашния технически директор Мира Мурати.
Една от ключовите точки на напрежение е развитието на модели с човекоподобна интелигентност от OpenAI. Споразумението с Microsoft дава право на борда на OpenAI да промени отношенията си с компанията, щом се достигне такава интелигентност. Алтман твърди, че е уверен, че екипът му ще го постигне скоро.
Microsoft обаче смята, че настоящата технология е далеч от този праг. Надела нарече подобни твърдения „нелепи“ в популярен подкаст през февруари - изказване, което изненадва ръководството на OpenAI.
OpenAI настоява за повече изчислителна мощност и по-добри чипове. Microsoft твърди, че вече е предоставил всичко възможно и е облекчил условията по изключителността. През лятото OpenAI забавя предаването на кода на новия си модел с разширени логически способности, с името "Strawberry", което предизвиква напрежение.
Днес Надела и Алтман комуникират основно чрез предварително планирани седмични разговори.
Компаниите водеха преговори за мащабен център за данни, но Microsoft замрази проекта след временното отстраняване на Алтман.
През януари Алтман застана на трибуна в Белия дом заедно с президента на САЩ Доналд Тръмп, главния изпълнителен директор на SoftBank Масайоши Сон и съоснователя на Oracle Лари Елисън. Там бе обявено, че японският конгломерат и Oracle ще инвестират до 500 милиарда долара в Stargate – проект, наподобяващ това, което Алтман се надяваше да постигне с Надела. По това време шефът на Microsoft беше на хиляди километри разстояние на Световния икономически форум в Давос.