Политиката на Тръмп в действие: Приходите от мита в САЩ скочиха почти четирикратно
През май - първият пълен месец, в който 10-процентното глобално мито на Белия дом беше в сила – те са достигнали до 24,2 млрд. долара, или с 25% повече спрямо предходния

Приходите от мита в САЩ са се увеличили почти четирикратно в сравнение с предходната година, достигайки рекордните 24,2 млрд. долара през май - първият пълен месец, в който 10-процентното глобално мито на президента Доналд Тръмп беше в сила. Цифрата представлява ръст от над 25% спрямо предходния месец, докато общата стойност на вноса на стоки в САЩ остава почти без промяна спрямо април, изчислява Financial Times.
Цифрите сочат, че търговската война на президента na САЩ може да даде така необходимия тласък на хазната на американското правителство, след като републиканците в Конгреса осигуриха приемането на неговия флагмански законопроект за данъците и разходите. Той удължава значителните данъчни облекчения от първия мандат на Тръмп, но прави драстични съкращения в публичното здравеопазване за американците с ниски доходи, като се очаква да добави 3,4 трилиона долара към дефицита на американското правителство през следващото десетилетие.
Но данните също така подчертават потенциала на агресивните увеличения на митата от страна на Белия дом да нарушат глобалните търговски потоци.
Вносът в САЩ от Китай спада до 19,3 млрд. долара – с 21% по-малко спрямо предходния месец и с 43% спрямо същия месец през 2024 г. Това отразява значителен спад в търговията между двете най-големи икономики в света.
По-рано тази година Тръмп наложи нови тарифи от 145% върху всички китайски стоки, преди да намали ставката до 30% след преговори между американски и китайски представители в Лондон и Женева. Спадът в търговията доведе китайския внос за вътрешно потребление в САЩ до най-ниското ниво за последните 19 години.
Американският лидер е насочил вниманието си специално към Китай, като се стреми да преобразува световната търговия, заявявайки, че иска да върне производството в САЩ и че митата ще съберат средства и ще направят страната „много богата“. Тръмп настоява, че приходите от тях могат да намалят зависимостта на бюджета от данъците върху доходите. Но въпреки увеличението на събраните суми, постъпленията представляват едва около 7,7% от федералния дефицит за май, който възлиза на 316 млрд. долара.
Дефицитът обаче варира от месец на месец. Сумата, събрана през май, е равна на около 14,5% от типичния дефицит от 166 млрд. долара между федералните разходи и приходите през изминалата година.
Въпреки че избра Китай като цел за най-високите си мита, Тръмп предизвика глобален срив на фондовите пазари с така наречения „Ден на освобождението“ през април, когато наложи мита от 10% до 50% на повечето търговски партньори на САЩ, преди по-късно временно да ги намали до 10% за 90 дни.
От 9 април се прилага базова ставка от 10% за почти всички вносни стоки в САЩ. Някои продукти, включително фармацевтични и полупроводници, са изключени от списъка, но в бъдеще може да бъдат обложени с отделна тарифа. За стомана, алуминий и автомобили се начислява по-висока ставка от 25% до 50%.
Ако 90-дневната пауза изтече както е планирано на 9 юли, САЩ ще увеличат тарифите за десетки страни без специални споразумения. Тръмп заплаши ЕС с 50-процентен налог, ако не бъде постигнато споразумение, докато Виетнам успешно договори 20-процентна ставка – значително по-ниска от първоначалните 46%, които САЩ заплашваха да наложат.
Ефективната средна тарифна ставка, наложена върху всички вносни стоки като дял от тяхната стойност, се е увеличила до 8,8% през май. Това е най-високата стойност от 1946 г. насам. За китайските стоки митническата ставка достига рекордните 48%.
В края на май САЩ удвоиха митата върху стоманата и алуминия до 50% и по-късно разшириха определението им, за да включат производни продукти от стомана, като фризери, съдомиялни машини и перални машини.
Анализ на Yale Budget Lab, цитиран от Financial Times, показва, че ако ставките, в сила към 16 юни, останат без промяна и без допълнително увеличение на 9 юли, средното ефективно мито ще се установи на около 15%. Като се вземат предвид различните ефекти на тарифите върху американската икономика, мозъчният тръст прогнозира, че настоящата тарифна политика ще донесе 2,2 трлн. долара между 2025 и 2034 г. Но благодарение на намаленията в данъчните приходи от други източници, нетните приходи ще бъдат 1,8 трлн. долара за този период.
Въпреки че това е голяма сума, тя е значително по-малка от прогнозираните 3,4 трлн. долара, които ще се добавят към федералния дълг на САЩ през същия период в резултат на прилагането на данъчния закон на Тръмп, според оценките на Бюджетната служба на Конгреса.