Доналд Тръмп постигна приемането на основния си законопроект за данъци и разходи, след като Камарата на представителите го одобри, осигурявайки на американския президент политическа победа шест месеца след началото на втория му мандат.

Гласуването в Камарата в четвъртък приключи с резултат 218 на 214, след като лидерът на демократическото малцинство Хаким Джефрис говори против наричания от него „грозен“ законопроект в продължение на рекордните осем часа и 44 минути – символичен акт на съпротива, обобщава Financial Times.

Одобрението от Камарата дойде само часове след като президентът потуши бунт сред републиканците в Камарата, които заплашиха да блокират това, което Тръмп нарича своя „голям, красив законопроект“.

Според говорителката на Белия дом Каролайн Левит, президентът ще подпише закона в петък в 17:00 часа местно време във Вашингтон, спазвайки поставения от самия него краен срок – 4 юли.

Законопроектът предвижда огромни данъчни облекчения от първия мандат на Тръмп, финансирани от драстични съкращения в Medicaid – програмата за обществено здравно осигуряване за хора с ниски доходи и хора с увреждания – както и в други социални програми.

Освен това, новият закон ще отмени данъчни облекчения от ерата на Байдън за чиста енергия, като същевременно увеличи инвестициите в армията и финансирането на строгите мерки на Тръмп срещу имиграцията.

Очаква се законът да увеличи дълга на САЩ с над 3 трилиона долара в дългосрочен план, което буди сериозни опасения сред икономистите.

Джефрис, лидерът на демократите в Камарата, остро разкритикува „опустошителните последици“ от „този безразсъден републикански бюджет“.

Сенатът вече бе одобрил мярката във вторник, след като вицепрезидентът Джей Ди Ванс даде решаващия глас.

„Поздравления на всички. Понякога дори сам се съмнявах, че ще успеем до 4 юли!“, написа Ванс в X. „Но сега постигнахме големи данъчни облекчения и осигурихме необходимите ресурси за охрана на границата. Обещания дадени, обещания изпълнени!“

Одобрението от Камарата поставя край на бурното начало на втория мандат на Тръмп.

Президентът вече въведе мащабни мита, обяви строги ограничения за имиграцията и засили изпълнителната власт.

Във външната политика той извърши въздушни удари по ядрени съоръжения на Иран, но срещна затруднения при реализирането на обещаните мирни споразумения в Газа и Украйна.

Данъчният законопроект винаги е бил централен за Тръмп и екипа му, тъй като прилага основни точки от платформата му за изборите през 2024 г., включително данъчни облекчения за бакшиши и извънреден труд, както и подкрепа за изкопаемите горива.

За да си осигури подкрепа, президентът трябваше да окаже сериозен натиск върху републиканци, загрижени за въздействието на закона върху националния дълг и здравеопазването – дори агресивно атакуваше членове на Камарата, които се противопоставяха.

Тръмп трябваше да преодолее и критиките на милиардера Илон Мъск срещу закона. Макар и финансирал президентската му кампания, Мъск се разграничи от него миналия месец и обеща да налее пари в проекти срещу републиканци, които подкрепят законодателство, увеличаващо дълга с трилиони.

Законът включва увеличение от 5 трилиона долара на тавана на федералния дълг – най-голямото еднократно увеличение в историята на САЩ.

В крайна сметка, само двама републиканци – Томас Маси от Кентъки и Брайън Фицпатрик от Пенсилвания – гласуваха против законопроекта.

Всички демократи гласуваха „против“, посочвайки, че данъчните облекчения ще облагодетелстват най-богатите, докато съкращенията в разходите ще оставят милиони американци без здравно осигуряване.

Тръмп твърди, че данъчните облекчения ще дадат начало на нова ера на икономически растеж. В краткосрочен план обаче най-значимият фискален ефект ще е предотвратяването на автоматично увеличение на подоходния данък, което трябваше да влезе в сила през 2026 г.

От началото на мандата на Тръмп през януари, индексът на долара постепенно спада, отразявайки тревогите на инвеститорите относно нарастващите дефицити. Въпреки това, американските борсови индекси се възстановиха след спад през април, предизвикан от агресивната митническа политика на Вашингтон.

Законът вече очертава основните политически фронтове преди изборите за Конгрес догодина.