Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви във вторник, че централната банка на САЩ вече е щяла да води по-облекчена парична политика, ако не е бил тарифният план на президента Доналд Тръмп.

Пауъл участва в дискусия в рамките на форума на Европейската централна банка в Синтра, Португалия.

Попитан дали Фед би понижил лихвените проценти по-рано, ако Тръмп не беше обявил своя спорен план за мита върху внос от множество чуждестранни търговски партньори, той отговори: „Мисля, че това е вярно.“

„На практика спряхме (с понижаването), когато видяхме мащаба на митата и, като пряко следствие, всички прогнози за инфлацията в САЩ се повишиха значително“, добави Пауъл, цитиран от CNBC.

Изказването му идва в момент, в който Фед демонстрира изчаквателна позиция по отношение на лихвените проценти, въпреки нарастващия натиск от Белия дом.

Миналия месец Фед отново запази основния лихвен процент без промяна. Така, от декември 2024 г. насам, разходите по заеми остават в целевия диапазон от 4,25% до 4,5%.

Чрез т.нар. „точкова графика“ (dot plot) комитетът FOMC сигнализира за възможни две понижения на лихвите до края на 2025 г. Въпреки това Пауъл заяви на пресконференция миналия месец, че Фед е в добра позиция да изчака и да наблюдава развитието.

В рамките на събитието на ЕЦБ, на въпрос дали юли не е твърде ранен момент за евентуално понижение на лихвите, Пауъл отговори: „Наистина не мога да кажа“, подчертавайки, че „всичко ще зависи от данните“.

Според инструмента на CME FedWatch, трейдърите на фючърси върху федералните лихвени проценти оценяват вероятността централната банка да запази текущите нива и на юлското си заседание на над 76%.

„Действахме от среща до среща“, каза Пауъл. „Не бих изключил нито една среща, но и не бих гарантирал решение. Всичко ще зависи от това как се развиват икономическите данни.“

Бъдещето на Пауъл във Фед

Устойчивата позиция на Фед предизвика остри критики от страна на Доналд Тръмп и неговата администрация, които публично порицават Пауъл за липсата на действия по отношение на лихвите. Миналата седмица Тръмп го нарече „ужасен“ и „посредствен човек в интелектуално отношение“.

Попитан във вторник дали планира да остане като управител на Фед след изтичането на мандата си като председател през 2026 г., Пауъл отговори: „Нямам какво да кажа по този въпрос днес.“

Мандатът му като член на Борда на управителите изтича през 2028 г., но председателският му пост приключва две години по-рано.

Търговската политика и напрежението с Тръмп в центъра на вниманието

Във вторник фокусът на събитието на ЕЦБ падна върху световната търговска политика и атаките на Тръмп срещу Пауъл. Американският централен банкер бе част от панел с ръководители на други водещи централни банки в света. Някои от тях бяха попитани дали биха действали като Пауъл в неговата ситуация и дали чужди държави не започват да се дистанцират от САЩ, обобщава CNBC.

Колебливата тарифна политика на Тръмп продължава да създава напрежение както на финансовите пазари, така и сред централните банки. Първоначалното обявяване на обширни мита върху внос от редица страни през април доведе до рязък спад на американските пазари, което принуди администрацията да отложи някои от най-драстичните мерки.

Въпреки това, американският фондов пазар бързо възстанови загубите, като индексът S&P 500 достигна нови рекордни стойности през последните дни. Все пак участници на пазара и ръководители на централни банки продължават да се чувстват несигурни относно бъдещето на световната търговия и нейното въздействие върху капиталовите пазари и глобалната икономика.

„Всичко, което искам – и всичко, което хората във Фед искат – е икономика с ценова стабилност, максимална заетост и финансова устойчивост“, заяви Пауъл.

„Това, което не ми позволява да спя, е въпросът: как да постигнем това? Искам да предам на моя наследник една стабилна и здрава икономика.“