Ограничения и падения: Как САЩ ускориха китайската самодостатъчност в чиповете
Анализатори твърдят, че ограниченията върху износа на чипове носят повече вреда, отколкото полза за САЩ
&format=webp)
Замяната на Nvidia е трудна задача. Макар китайските конкуренти да изостават с години от най-модерната технология на компанията, много анализатори и експерти предупреждават, че те наваксват благодарение на американските ограничения върху износа.
Железният захват на САЩ върху продажбата на съвременни полупроводникови технологии, особено тези, използвани в изкуствения интелект, бяха въведени през последните няколко години с първоначалната цел да се ограничи военното развитие на Китай..
Според изпълнителния директор на Nvidia Дженсън Хуанг обаче, американските ограничения върху износа на полупроводници за Китай са „провал“ и нанасят повече вреда на американските компании, отколкото на Пекин.
Макар че целите за ограничаване на достъпа на китайската армия до модерни американски технологии и запазване на лидерството на САЩ в областта на изкуствения интелект изглеждат успешни на хартия, пропуските в законодателството и съществуващите запаси от полупроводници в Китай са затруднили постигането на тези цели, казва Рей Уан, независим анализатор в областта на технологиите и чиповете, пред CNBC.
"Това е една от причините, поради които наблюдаваме намаляване на разликата между китайските и американските успехи в сектора“, добавя Уан.
Самонанесена рана?
Ръководителите на Nvidia и други американски производители на чипове отдавна лобират срещу контрола върху чиповете, тъй като се притесняват от загубата на доходоносни бизнес сделки. Хуанг заяви на годишното технологично изложение Computex в Тайпе, че пазарният дял на Nvidia в Китай е спаднал от 95% на 50% през последните четири години.
Всъщност, експерти по чипове казват, че ограниченията носят повече вреда, отколкото полза за САЩ.
„Ефектите от контрола са двойни. Те имат за резултат намаляване на възможностите на американските компании да имат достъп до китайския пазар и, от своя страна, ускориха усилията на местната индустрия да търси по-големи иновации“, коментира Пол Триоло, партньор и старши вицепрезидент за Китай в DGA Group.
„Създавате конкуренти на водещите си компании, като в същото време ги лишавате от достъп до огромния пазар в Китай.“
Макар най-всеобхватните мерки за контрол върху износа да бяха приети по време на мандата на бившия президент на САЩ Джо Байдън, ограниченията върху Huawei и SMIC, най-големия производител на чипове в Китай, датират от първия мандат на Доналд Тръмп.
На 15 април Nvidia разкри, че новите ограничения, които обхващат продажбите на графичните процесори H20 в Китай, са довели до разходи в размер на 5,5 милиарда долара от приходите на компанията.
Очаква се рестрикциите да бъдат от полза за търсенето и развитието на местни алтернативи на Nvidia, като Huawei, която работи върху свои собствени чипове за изкуствен интелект. Те идват и на фона на мобилизирането на милиарди от Пекин като част от кампанията му за самодостатъчност в производството на чипове.
„В крайна сметка, контролните мерки стимулираха Китай да стане самодостатъчен в тези вериги за доставки по начин, който никога не биха обмислили преди“, казва Триоло.
Китайските постижения в областта на изкуствения интелект, като моделът R1 на DeepSeek и новините за напредъка на Huawei в производството на чипове, накараха наблюдателите да поставят под въпрос ефективността на контрола.
Според независимия анализатор Уан, в Китай се наблюдава ускорение на стартъпите, пазарните възможности и талантите в областта на изкуствения интелект, което е довело до явни иновации на местно ниво.
„Мисля, че аргументите, че контролът върху износа ускорява иновациите, са съвсем валидни“, казва той.
Хуанг също отбеляза тези тенденции през април, като заяви пред законодатели във Вашингтон, че страната е постигнала огромен напредък през последните няколко години и е точно зад САЩ.
„Продължаващото разширяване на контрола и липсата на яснота относно крайната цел наистина създадоха много проблеми и нанесоха много странични щети“, коментира Трилио, добавяйки, че това е накарало повече хора да поставят под въпрос политиката.
В изявление по-рано този месец Фондацията за информационни технологии и иновации, американски мозъчен тръст, който получава финансиране от различни технологични компании, заяви, че „политиката на администрацията на Байдън за контрол на износа на чипове за AI е до голяма степен провал от самото начало. Въпреки това, година след година тя се удвоява, опитвайки се да запълни различни пропуски“.
„Макар американското правителство да е абсолютно право да не позволява на компании да продават съвременни технологии за изкуствен интелект на китайската армия, изключването на компаниите от САЩ от целия китайски пазар е по-лошо от най-крайния сценарий“, казва Стивън Езъл от ITIF пред CNBC.
„Контролът върху износа на САЩ е струвал на NVIDIA най-малко 15 милиарда долара в продажби, а това са приходи, от които компанията се нуждае, за да може да инвестира в бъдещи поколения иновации.“