Дженсън Хуанг: Китай вече е непосредствен конкурент на САЩ в сферата на AI
Главният изпълнителен директор на Nvidia предупреждава, че AI надпреварата се изостря, докато САЩ затягат регулациите, а Китай уверено гледа напред
&format=webp)
Главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг предупреждава, че Китай не само не изостава в сферата на изкуствения интелект, но е изключително близо до САЩ по отношение на технологичния напредък.
„Ние сме почти наравно в надпреварата, а тя е дългосрочна и безкрайна“, коментира Хуанг по време на технологична конференция във Вашингтон, цитиран от CNBC.
По думите му Huawei се утвърждава като една от най-страховитите технологични компании в световен мащаб. „Те са изключително добри в изчислителните и мрежовите технологии – без които AI няма как да се развива. Постигнаха огромен напредък през последните няколко години“, подчертава Хуанг.
Изявленията идват на фона на сериозен натиск върху Nvidia от страна на регулаторите в САЩ. Компанията, лидер в производството на чипове за напреднали AI приложения, се сблъсква с нови предизвикателства, включително и ограничения за износ към Китай.
Най-новото предизвикателство е забраната за доставка на специално разработените H20 чипове без лиценз, което ще коства на Nvidia над 5 млрд. долара.
Според Хуанг САЩ трябва да се фокусира върху политики, които стимулират конкурентоспособността на американските компании и ускоряват разпространението на AI технологии по света.
„Необходимо е да забързаме дифузията на американските AI технологии. Политиките и подкрепата от администрацията трябва да насърчават точно това“, казва той.
Хуанг коментира и предстоящата нова регулация, която администрацията обмисля – система, която ще ограничи продажбите на AI технологии в световен мащаб чрез тристепенен модел за квалификация.
„Не е ясно какво точно ще включва това ново правило, но е сигурно, че светът се е променил коренно от времето, когато предишните правила са въведени“, отбеляза той.
В същото време Хуанг подчертава, че САЩ трябва да използва възможността да върне производството на чипове на своя територия.
Nvidia работи с партньора си Foxconn за сглобяване на AI сървъри близо до Хюстън, докато ключовият производител Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) вече започва да прави някои от чиповете в Аризона.
„С волята и ресурсите на нашата страна съм сигурен, че можем да произвеждаме на наша територия“, казва Хуанг.
Той допълва, че всяка политика трябва да улеснява, подкрепя и ускорява процеса на локализация на производството.
На фона на тези предизвикателства президент Доналд Тръмп нарича Хуанг „моят приятел Дженсън“ и приветства решението на Nvidia да инвестира 500 млрд. долара в инфраструктура за AI в САЩ през следващите пет години.
Въпреки лидерството на компанията в AI сектора, акциите на Nvidia се понижават с над 20% от началото на годината, след като миналата година утроиха стойността си. В сряда книжата поевтиняват с близо 3%.