Илон Мъск заяви, че планира да намали политическите си разходи, след като направи огромни дарения на изборите през 2024 г., за да подкрепи Доналд Тръмп. Той направи това изявление в рамките на Катарския икономически форум, предават CNBC и WSJ.

На въпрос дали ще продължи да влага същите суми и в предстоящи изборни кампании, Мъск отговаря лаконично:

„Що се отнася до политическите разходи, в бъдеще не смятам да се раздавам до такава степен.“

На въпрос защо, той допълва:

„Мисля, че вече направих достатъчно.“

Изявлението на Мъск бележи рязък завой в подхода му. Той е похарчил над 250 млн. долара в подкрепа на усилията за втори мандат на Тръмп. „Ако видя причина да правя политически разходи в бъдеще, ще го направя. В момента не виждам причина“, казва той.

Коментарите на Мъск вероятно ще бъдат неприятна изненада за републиканците, които се подготвят за преизбиране през 2026 г.

Освен даренията, свързани с кампанията на Тръмп, милиардерът е похарчил над 19 милиона долара само в последните седмици на изборния цикъл през 2024 г., за да подпомогне Републиканската партия в усилията ѝ да спечели критични в Конгреса мнозинства.

Суперкомитетът на Мъск, America PAC, също беше сред най-големите външни дарители в едно от най-оспорваните гласувания тази година – изборите за мнозинство във Върховния съд на Уисконсин.

Свързани с Мъск структури са похарчили над 13 милиона долара в подготовка за вота на 1 април, на който кандидатът, подкрепян от него, претърпя загуба.

По време на днешния форум в Катар, на въпрос дали ще остане главен изпълнителен директор на Tesla след пет години, Мъск отговоря: „Да“. След това добавя: „Ами, може би ще умра.“

Мъск изтъква, че иска да запази позицията си в Tesla, за да има достатъчен контрол върху бъдещето на компанията и да не бъде отстранен от инвеститори.

„Не става дума за пари, а за разумен контрол върху посоката, в която се движи Tesla“, подчертава той.

В отговор на въпрос дали приема лично протестите и атаките срещу Tesla, свързани с политическата му активност, Мъск признава: „Разбира се, че е възможно да не сте съгласни с нечии политически визии, но не е приемливо да се стига до насилие или заплахи за убийство.“

Той допълва и че Starlink – сателитната интернет услуга, която към момента е част от SpaceX – може в бъдеще да стане самостоятелна публична компания.

„Възможно е Starlink да излезе на борсата в даден момент“, казва той.