През първите 100 дни от втория мандат на Доналд Тръмп като президент на САЩ Илон Мъск е губил по над 1 млрд. долара на ден.

От 17 януари досега той е намалил нетното си състояние общо с около 113 млрд. долара или 25%, според Индекса на милиардерите на Bloomberg.

Мъск зае ключова роля в администрацията на Тръмп, като оглави Департамента за правителствена ефективност (DOGE), отговарящ за съкращаването на федералната работна сила и финансиране, отбелязва Fortune. През това време той продължи да ръководи своите компании - от Tesla до SpaceX, въпреки опасенията на инвеститорите, които в крайна сметка се потвърдиха.

Цената на акциите на Tesla отбеляза значителен спад от времето непосредствено преди встъпването в длъжност на Тръмп и 41% от рекордния си връх през декември 2024 г.

След като компанията отчете 13% спад в продажбите през първите три месеца на годината, инвеститорите призоваха Мъск да се оттегли от DOGE. Милиардерът дължи около 60% от богатството си именно на приходите от производителя на електрически превозни средства.

„Това са 100 дни на разруха“, коментира пред Bloomberg Илейн Камарк, директор на Центъра за ефективно публично управление към института „Брукингс“ във Вашингтон. „DOGE реже мускули, а не мазнини. Мъск поема голяма част от ефекта на решенията на Тръмп и хората решиха да мразят него повече от президента.“

Белият дом и Tesla не отговориха на запитването на Fortune за коментар.

100-те дни на Мъск във властта

Престоят на Мъск като „специален държавен служител“ в администрацията на Тръмп е белязан от противоречия. Въпреки че първоначално милиардерът си постави за цел да спести 2 трилиона долара от правителствени „измами, разхищения и злоупотреби“, той твърди, че е спестил само 160 милиарда долара, което според някои експерти също е преувеличено.

Междувременно бюджетната лаборатория към Йейлския университет твърди, че масовите уволнения на DOGE в данъчната служба всъщност ще струват на правителството милиарди приходи от данъкоплатците, а някои икономисти се опасяват, че съкращенията в частния сектор са заплаха за малкия бизнес и пазара на труда.

DOGE не успя да спечели доверието на повечето американци. Според проучване на Washington Post–ABC News Ipsos от април, 57% от американците не одобряват начина, по който Мъск се справя с DOGE, в сравнение с 49%, анкетирани през февруари.

Докато SpaceX, както и United Launch Alliance (ULA) и Blue Origin, собственост на Джеф Безос, си осигуриха договор за 13,5 млрд. долара от Пентагона, съдбата на Tesla при Тръмп е коренно различна.

Производителят на електромобили вече се бореше с нестабилни продажби в резултат на засилената конкуренция от Китай. Главният финансов директор на Tesla прогнозира по време на разговора за приходите на компанията за четвъртото тримесечие, че тарифният план на Тръмп ще „повлияе на нейния бизнес и рентабилност“.

Междувременно участието на Мъск във властта политизира имиджа на компанията му, предизвиквайки бойкоти и протести с намерението да „фалират“ Мъск, според един от организаторите на протеста.

Според Дан Айвс, дългогодишен бичи инвеститор в Tesla и управляващ директор в Wedbush Securities, Мъск е неразривно свързан с марката на своя производител на електромобили и ако не се оттегли от отговорностите си в DOGE, Tesla ще продължи да бъде обект на гнева на американците и ролята на основателя ѝ в Белия дом.

„Часовникът удари полунощ“, заяви Айвс пред Fortune миналия месец. „Неудовлетвореността на инвеститорите изкипя и колкото повече Tesla се превръща в политически символ, толкова по-лошо е това за марката и акциите.“

Нетното състояние на Мъск спадна под 300 млрд. долара по-рано този месец за първи път от ноември 2024 г. след сътресенията на пазара от митата на Тръмп.

Потенциалният обрат

Все пак има признаци, че тенеденцията може да се обърне за Мъск. Акциите на Tesla се покачват - въпреки че все още са далеч под пика от декември 2024 г.

„Ако Мъск напусне Белия дом, това ще доведе до трайно увреждане на марката“, заяви Айвс пред инвеститорите по-рано този месец. „Но Tesla ще си върне най-важния актив и стратегически мислител като главен изпълнителен директор на пълен работен ден.“

Мъск призна при представянето на приходите си, че вероятно ще продължи да работи с президента в някакво качество до края на мандата му, като ще работи в DOGE един или два дни в седмицата.

Междувременно Тръмп продължи да го подкрепя, като засипа с похвали постиженията му в администрацията.

„Не мога да се изкажа по-добре за нито един човек“, заяви той пред репортери миналата седмица. „Илон беше третиран много несправедливо от - предполагам, че бихте го нарекли обществеността, част от обществеността. Той обича страната. Не беше длъжен да прави това.“