Според Тръмп Русия и Украйна ще започнат „незабавно“ преговори за мир. Путин не говори за такъв обрат
Изказването на американския лидер контрастира с по-предпазливата позиция на руския президент
&format=webp)
Американският президент Доналд Тръмп заяви в понеделник, че Русия и Украйна ще започнат „незабавно“ подготовка за мирни преговори, но добави, че оставя Москва и Киев сами да договорят условията – без посредничеството на САЩ.
След двучасов телефонен разговор с Владимир Путин, Тръмп написа в социалната си мрежа, че „Русия и Украйна ще започнат незабавно преговори за прекратяване на огъня и, което е още по-важно – за КРАЙ на войната“.
В отделно изявление обаче руският президент беше далеч по-предпазлив относно евентуален напредък и не посочи конкретна промяна в официалната позиция на Кремъл.
Какво каза Тръмп:
В изказване, което подсказва, че Вашингтон може да се оттегли от ролята си на посредник, Тръмп подчерта, че „условията“ за споразумение могат да бъдат договорени единствено от воюващите страни, „тъй като само те познават детайлите на конфликта, които са неизвестни за останалите“.
Той допълни, че Ватиканът би проявил „силен интерес“ да бъде домакин на преговорите, като заключи: „Нека процесът започне!“
Какво каза Путин:
В свое обобщение на разговора, Путин заяви, че е „готов да работи“ с Киев по меморандум, който да постави рамката на бъдещи преговори, включително евентуално временно примирие.
Пред репортер на държавна медия руският президент определи разговора с Тръмп като „много откровен и затова много полезен“. Въпреки това, той не обяви никакви съществени промени в руската позиция по отношение на войната в Украйна, обобщава ситуацията Financial Times.
„Съгласихме се с президента на САЩ, че Русия ще предложи и е готова да работи с украинската страна по меморандум за възможно бъдещо мирно споразумение“, каза Путин.
Той уточни, че меморандумът ще включва „принципите, върху които ще се основава мирното споразумение, сроковете за постигането му“ и „евентуално прекратяване на огъня за определен период от време, ако бъдат постигнати конкретни договорености“.
Путин също така подчерта, че основната цел на Русия остава „отстраняването на коренните причини за този конфликт“ – формулировка, която показва, че основните искания на Москва остават непроменени.
Миналата седмица неговите преговарящи настояха Киев да се изтегли от обширни територии, включително от градовете Херсон и Запорожие, и заплашиха с нови териториални завоевания, ако Украйна откаже.
Тръмп също така заяви, че веднага след разговора с Путин е информирал украинския президент Володимир Зеленски, както и лидерите на Великобритания, Франция, Германия, Италия, Финландия и Европейската комисия.
Телефонният разговор се състоя, след като миналата седмица Путин отказа да присъства на мирни преговори в Турция, които сам беше инициирал, което накара Тръмп да заяви, че „нищо няма да се случи“, докато не се срещне лично с руския президент.
Дипломатическите усилия за прекратяване на конфликта се засилиха през последните седмици, като Русия и Украйна проведоха преки преговори в Истанбул в петък – първите от началото на тригодишната война.
Тръмп обеща, че ще сложи край на войната още в първия ден от втория си мандат, но мирът остава неуловим, тъй като позициите на двете страни все още се разминават драстично.
В Европа нараства тревогата, че Тръмп може да постигне сделка с Путин, която да отстъпи пред максималистките искания на Кремъл и да предаде интересите на Украйна в стремежа си бързо да сложи край на бойните действия.
Реакции след разговора:
Европейските лидери и лидерите на САЩ подкрепят предложението на папа Лъв Четиринадесети Ватиканът да бъде домакин на руско-украински преговори. Това заяви италианският премиер Джорджа Мелони след като президентът на САЩ информира редица европейски лидери за разговора си с руския президент Владимир Путин относно Украйна.
„Работи се за незабавен старт на преговорите между страните, които могат да доведат до прекратяване на огъня възможно най-скоро и да се изградят условия за справедливи и траен мир в Украйна“, заяви Мелони, цитирана от Reuters. "В това отношение готовността на Светия отец да бъде домакин на разговорите във Ватикана беше оценена положително. Италия е готова да даде своя принос за улесняване на контактите и да работи за мира", се казва още в изявление на Мелони.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви: "Искам да благодаря на президента Тръмп за неуморните му усилия да постигне прекратяване на огъня в Украйна. Важно е САЩ да останат ангажирани. Ще продължим да подкрепяме Володимир Зеленски, за да постигнем траен мир в Украйна", заяви Фон дер Лайен в X.
Good call with President @realDonaldTrump together with President @EmmanuelMacron, Prime Minister @GiorgiaMeloni and President @alexstubb, Chancellor @_FriedrichMerz and President @ZelenskyyUa to get debriefed from his call with President Putin.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 19, 2025
I want to thank President Trump…
Пред репортери в Киев президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че Киев и неговите партньори обмислят организирането на среща на лидерите на Украйна, Русия, САЩ, страните от Европейския съюз и Великобритания като част от усилията за прекратяване на войната на Москва в Украйна. Украинският лидер каза още, че се надява срещата да се състои възможно най-скоро и че не е изключено домакин да бъде Турция, Ватикана или Швейцария.