ЕС одобри пореден пакет санкции срещу Русия и заплаши с нови, ако Путин откаже примирие
Новината идва ден преди прекия кръг преговори между Украйна и Русия в Турция, където се очаква лидерите на двете страни да разговарят лично
&format=webp)
Европейският съюз постигна съгласие да наложи пореден пакет от санкции срещу Русия, като заплаши за още един, ако страната продължи да отказва 30-дневното безусловно прекратяване на огъня, предложено от Белия дом и „Коалицията на желаещите“.
Предварителното споразумение за новите санкции - 17-ия пакет от февруари 2022 г., беше сключено тази сутрин по време на среща на посланиците на ЕС и се очаква да бъде официално одобрено от министрите на външните работи следващата седмица, отбелязва Euronews.
Унгария, която е отявлен критик на икономическите санкции и на два пъти тази година беше близо до блокиране на тяхното подновяване, не се противопостави на мерките. Дипломати отбелязаха, че задкулисните обсъждания между държавите са преминали без сериозни спорове, което може би е знак за ограничения обхват на предложението.
За пореден път основната цел на санкциите е „флотът в сянка“, който Кремъл разгърна, за да заобикаля западните ограничения върху търговията с петрол и да поддържа източник на приходи, който е от решаващо значение за финансирането на пълномащабната инвазия в Украйна.
Флотът се състои от остарели, незастраховани кораби, за които се подозира, че прилагат измамни практики, включително предаване на фалшиви данни, изключване на транспондерите им, за да станат невидими, и извършване на множество прехвърляния от кораб на кораб, за да се прикрие произходът на барелите.
Плавателните съдове са проверявани и за участие в саботаж срещу критична инфраструктура.
Досега ЕС е взел на прицел 153 танкера от „сенчестия флот“, като на всички е отказан достъп до пристанищата и услугите в Блока. Новите санкции добавят близо 200 плавателни съда, с което общият им брой надхвърля 350.
Споразумението от днес включва в черния списък и 75 лица и компании, участващи във военнопромишления комплекс на Русия, както и над 30 компании заподозрени, че доставят на Москва стоки с двойна употреба, които западните съюзници са забранили, заявиха дипломати.
Освен това се забранява износът на произведени в ЕС химикали, които могат да се използват за производство на ракети.
След постигането на съгласи за 17-ият пакет санкции, Брюксел вече обмисля следващата стъпка.
Липсата на напредък на дипломатическия фронт засили призивите в Европа за повече икономически натиск върху Русия, за да се принуди Путин да приеме прекратяване на огъня. Кремъл обаче не показа готовност да се ангажира с това предложение.
„Можем да потвърдим, че при липса на прекратяване на огъня наистина разглеждаме възможност за допълнителни санкции“, заяви във вторник говорител на Комисията.
В късно вечерно обръщение френският президент Еманюел Макрон определи руските финансови услуги и горивата като потенциални цели за нови ограничения, съгласувани с Вашингтон. Целта на Европа е да „постигне 30-дневно прекратяване на огъня по суша, въздух и море, за да се обсъди въпросът за териториите и гаранциите за сигурност“, заяви Макрон.
Всеки план обаче може да срещне съпротивата на Унгария, допълва Euronews.
Макар че Будапеща отстъпи и се съгласи да поднови съществуващите санкции, Брюксел остава разтревожен от надпреварата с времето и обмисля алтернативни методи да гарантира, че обширният режим срещу Москва ще остане в сила.
„Проучваме всички възможности“, коментира във вторник еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис. „Това са трудни дискусии, но досега успяхме да постигнем съгласие по голям брой пакети санкции чрез процедурата на единодушие. Така че трябва да разполагаме с всички инструменти и възможности на масата.“
Новият европейски натиск със санкции идва в момент, когато се очаква президентите на Русия Владимир Путин и на Украйна Володимир Зеленски да участват лично в преки мирни преговори в Турция - формат, одобрен от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Държавният глава, който в момента е на посещение в Саудитска Арабия, заяви в понеделник: „Вярвам, че двамата лидери ще бъдат там. Обмислях да летя дотам.“
Според Зеленски, присъствието на САЩ може да даде важни гаранции и да убеди Путин също да вземе участие в срещата.
Пълномощникът на Тръмп за Украйна Кийт Кейлог също допусна възможността за тристранна среща на върха. „Това може да бъде наистина голяма среща. Надяваме се, че президентът Путин също ще дойде, а след това ще бъде и президентът Тръмп“, коментира той пред Fox News. Съобщава се, че Кейлог, както и държавният секретар Марко Рубио и пратеникът Стив Уиткоф също се очакват в Турция, допълва The Guardian.
Засега Кремъл не е потвърдил дали руският президент действително ще пътува до Истанбул
„Смятам, че ако Путин не пристигне и играе своите игри, това ще бъде последният аргумент, че не иска да сложи край на войната“, коментира Зеленски.
„Нашата делегация ще бъде там и ще изчака украинската страна“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, във вторник. Заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков заяви, че Русия иска да използва всички преговори, за да се справи с „първопричините“ на конфликта, включително „денацификацията“ на Украйна и официалното включване в състава на Русия на анексираните територии - което подсказва, че реториката на двете страни все още е много далеч.
Зеленски заяви, че според него без договорено от лидерите прекратяване на огъня няма смисъл от преговори на по-ниско равнище.
„Искам да разберете защо бих се срещнал с Путин. Няма да успеем да се споразумеем за всичко сега. Това е невъзможно. Имаме различни подходи, различни светогледи. Но трябва по някакъв начин да намерим начин да сложим край на войната.“
Той посочи предишните разговори в Саудитска Арабия, когато американците са действали като посредници между руската и украинската делегация и не е договорено трайно пълно прекратяване на огъня. „Без сигнали от лидерите или без среща между тях този формат не работи“, допълва президентът на Украйна.