Брюксел се подготвя да наложи контрол върху капиталовите потоци и мита срещу Русия, в случай че Унгария блокира удължаването на икономическите санкции на ЕС, наложени на Москва в отговор на войната в Украйна. Това съобщава Financial Times, позовавайки се на свои източници, запознати с текущите обсъждания.

Европейската комисия е информирала страните членки, че значителна част от санкциите - включително 200 милиарда евро замразени руски държавни активи - може да бъдат прехвърлени на друга правна основа, с цел да се избегне ветото на Будапеща.

Подготовката идва на фона на обещанието на ЕС да поддържа икономическия натиск върху Москва, паралелно с дипломатически усилия да се принуди Русия да приеме примирие и да започне преки мирни преговори с Украйна.

Унгария, чийто министър-председател Виктор Орбан неведнъж е възпрепятствал санкциите на ЕС срещу Русия, заплашва да наложи вето на удължаването на икономическите мерки, които изтичат в края на юли - освен ако всичките 27 държави членки не се съгласят на нов шестмесечен срок. Санкциите включват и забрани за внос и тавани на цените в сектори като енергетиката.

Разглежданите алтернативи биха позволили удължаването на санкциите да се осъществи само с квалифицирано мнозинство от страните в ЕС. Според официални лица от Комисията, сред опциите са контролът върху капиталите - който би спрял парични потоци към Русия - и търговски мерки като мита.

Предишни предложения включваха и двустранни мерки на национално ниво, които биха позволили на държави като Белгия - където е блокирана основната част от руските активи на стойност 200 милиарда евро - да забранят репатрирането им към Русия.

„Всички сме фокусирани върху План А“, коментира един от официалните представители пред FT. „Но се водят разговори и за правната основа на алтернативните варианти.“

Според трима дипломати, присъствали на среща на всички 27 посланици в понеделник, Унгария не е изразила сериозни възражения срещу нов пакет санкции срещу Москва. Очаква се 17-ият пакет - насочен към компании в Китай и други страни, които помагат на Русия да заобиколи санкциите - да бъде одобрен в сряда и формално наложен в началото на следващата седмица.

През януари ЕС вече наложи мита върху руски и беларуски торове - мярка, която двама от източниците на FT определят като пример за това как съществуващи санкции върху други руски стоки могат да бъдат трансформирани в търговски мерки.

Комисията е обещала да представи правни предложения следващия месец, които ще ѝ позволят да наложи забрана върху нови договори за внос на руски природен газ и сделки на спот пазара още тази година, с цел пълно прекратяване до 2027 г. Брюксел настоява, че това няма да представлява санкции, но отказва да предостави повече подробности на държавите членки.

Също така е обявено намерението да бъдат предложени мита върху обогатения уран, като част от усилията за намаляване на зависимостта на ЕС от руско ядрено гориво.

Някои дипломати от ЕС изразяват притеснения, че забрана на руския газ без официални санкции би могла да доведе до продължителни съдебни спорове за европейски компании. Те настояват Комисията да даде правни гаранции, че мерките ще бъдат напълно издържани.

Според източниците на FT по време на среща миналата седмица представители на Комисията са изразили изненада от „липсата на доверие“ от страна на държавите членки и са уверили, че по новите правила работят „най-добрите експерти“.