САЩ отчитат „значителен напредък“ след търговските преговори с Китай
Оптимистичните коментари от американска страна са първият сериозен сигнал, че двете държави са готови да деескалират търговската война, която разклати финансовите пазари и породи опасения за глобалните вериги на доставки
&format=webp)
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт заяви, че САЩ са постигнали „значителен напредък“ в рамките на двудневни търговски преговори с китайски представители в Женева – първият ясен знак, че Вашингтон и Пекин могат да започнат да намаляват икономическото напрежение, предава Financial Times.
„Утре ще дадем повече подробности, но мога да кажа, че разговорите бяха продуктивни“, каза Бесънт пред журналисти в неделя, след като той и търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър приключиха срещите си с китайския вицепремиер Хъ Лифън.
„Важно е да се отбележи колко бързо постигнахме съгласие – което показва, че може би различията не са били толкова големи, колкото се предполагаше“, подчерта Гриър, като допълни, че е била извършена „много предварителна подготвителна работа“.
Оптимистичните коментари от американска страна са първият сериозен сигнал, че двете държави са готови да деескалират търговската война, която разклати финансовите пазари и породи опасения за глобалните вериги на доставки.
След първия ден на преговорите в събота, президентът Тръмп заяви в платформата си Truth Social, че САЩ и Китай са постигнали „голям напредък“. Той добави: „Пълно рестартиране, договорено в приятелски, но конструктивен дух.“
В Женева, Гриър подчерта, че постигнатото споразумение с Китай ще помогне за облекчаване на търговското напрежение.
„САЩ имат търговски дефицит от 1.2 трилиона долара със света, поради което президентът обяви национална извънредна ситуация и наложи мита. Убедени сме, че постигнатото споразумение с китайските ни партньори ще ни помогне да работим по решаването на тази извънредна ситуация“, каза той.
Китайският вицепремиер Хъ заяви, че е провел „откровени, задълбочени и конструктивни“ разговори с американските си колеги и че е постигнат „важен консенсус“, според държавната агенция Синхуа.
По данни на Синхуа, Китай и САЩ са се договорили да създадат механизъм за последващи разговори по търговски и икономически въпроси.
Преговорите се проведоха в резиденцията на швейцарския посланик при ООН в Женева.
Доскоро имаше малко признаци, че някоя от страните е склонна да преговаря. Китайските представители бяха заявили пред Вашингтон, че митата на Тръмп са форма на икономическо изнудване и че Пекин няма да отстъпи, както са направили други страни, побързали да преговарят със САЩ.
Въпреки това, след спада на облигационния пазар и ясни индикации за рязък спад в търговията с Китай, Бесънт публично предупреди, че ситуацията е „неустойчива“.
Миналата седмица той подчерта, че и двете страни имат „споделен интерес“ от деескалация, тъй като настоящите нива на мита в двете посоки „не могат да се поддържат“. Той също така заяви, че високите тарифи на практика представляват търговско ембарго спрямо Китай.
Китайските държавни медии осмиваха американската „непостоянност“ в позициите по търговските преговори и нетърпението на Тръмп да ги поднови.
Свързан с държавната телевизия акаунт в социалните мрежи посочи, че САЩ „нееднократно се колебаят“ и опитват да се свържат с Китай чрез „различни канали“, за да рестартират диалога.
От началото на търговската война представители и експерти от двете страни твърдят, че отсрещната страна е по-уязвима.
Бесънт заяви, че Китай се сблъсква с икономически трудности и има по-голям стимул да седне на масата за преговори. Но администрацията на Тръмп също засили безпокойството си след предупреждения от Уолстрийт и след като Walmart и Target сигнализираха, че рафтовете им може да останат празни.
Ян Панпан от Китайската академия на социалните науки заяви, че този път американската позиция е по-слаба, поради отслабването на долара и намаляващото доверие на международните инвеститори в американската икономика.