Индустрия в турбуленция: Търговската война обърква водещите производители на чипове
Променящата се политика по отношение на митата и действията на Китай предизвикаха недоумение сред ръководителите на най-големите полупроводникови компании в света

Несигурност - това беше темата на сезона на отчетите на най-големите компании за полупроводници в света. Индустрията не е наясно с търсенето на своите продукти заради променящата се тарифна политика на САЩ и ограниченията за износ, наложени на Китай.
„Реципрочните“ мита на президента на САЩ Доналд Тръмп влязоха в сила през април, въпреки че малко след това бяха спрени. Белият дом също така освободи от допълнителните налози някои технологични продукти като смартфони и чипове. Въпреки това САЩ разследват вноса на полупроводникови технологии, така че и те скоро биха могли да попаднат под нови мита.
Междувременно миналия месец Вашингтон добави още модели чипове от Nvidia и AMD към списъка с продуктите, чийто износ за Китай е ограничен, в продължение на ограниченията от времето на Байдън.
Променящата се политика по отношение на митата и действията на Китай предизвикват недоумение сред ръководителите на най-големите компании за чипове в света, като вече има видими последици за техния бизнес. Във вторник AMD заяви, че очаква 1,5 млрд. долара пропуснати приходи до края на фискалната си година в резултат на ограничаването на износа за Китай, въпреки че надхвърли прогнозите за приходите за първото тримесечие.
Super Micro публикува разочароващи насоки във вторник, позовавайки се на тарифната и макроикономическата несигурност. Компанията заяви, че няма да предостави насоки за своята фискална година 2026 г., докато „видимостта“ не стане по-ясна. Акциите ѝ спаднаха с 4% в предварителната пазарна търговия.
Marvell пък отложи предварително планирания си ден за инвеститори на 10 юни за „бъдеща дата през календарната 2026 г.“.
Акциите и на двете компании паднаха веднага след отчетите им.
„Решихме да отложим деня на инвеститорите предвид настоящата несигурна макроикономическа среда“, коментира Мат Мърфи, главен изпълнителен директор на Marvell, цитиран от CNBC.
Яснота в „недостиг“
Акциите на полупроводниковите компании бяха подложени на натиск тази година на фона на нарастващата макроикономическа несигурност и търговските политики на САЩ. Съществува и загриженост относно търсенето на продукти за изкуствен интелект, дори когато технологични гиганти като Microsoft и Amazon продължават да отделят милиарди долари за изграждане на центрове за данни.
ETF VanEck Semiconductor, включващ акции на производители на чипове, се е понижил с близо 12% тази година. И не само американските компании усещат горещината.
Samsung заяви миналия месец, че „волатилността на търсенето се очаква да бъде доста висока“ в резултат на промените в тарифната политика и макроикономическата несигурност.
„Поради бързите промени в политиките и геополитическото напрежение сред големите държави е трудно да се предвиди точно въздействието на тарифите и контрамерките върху бизнеса“, коментира изпълнителен директор на Samsung по време на разговора за приходите. „Пред нас има много несигурности“.
Samsung е един от най-големите производители на чипове за памет в света.
„Секторът на полупроводниците се бори със сложна смесица от сигнали за търсенето и геополитически насрещни ветрове“, обяснява пред CNBC Бен Бeринджър, глобален технологичен анализатор в Quilter Cheviot.
По думите му решението на Marvell да отложи деня на инвеститорите „добавя още един слой несигурност в момент, когато яснотата е в недостиг“. Слабата прогноза на Super Micro също „повдигна вежди“.
„С макронесигурността и експортните ограничения, които все още са в сила, пътят напред за производителите на чипове остава неравен, дори ако основното търсене се запази в някои области“, прогнозира той.
Хуанг: Да се състезаваме
Американската индустрия за производство на чипове се опитва да покаже, че е водеща по отношение на технологиите спрямо Китай и че трябва да ѝ бъде позволено да продава повече продукти там.
Главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг посочва пред CNBC, че Китай вероятно ще бъде пазар на изкуствен интелект за 50 млрд. долара след две-три години.
„Би било огромна загуба да не можем да се обърнем към него като американска компания. Това ще върне приходите, ще върне данъците, ще създаде много работни места тук, в САЩ“, категоричен е той.
През последните няколко години Вашингтон, както при Байдън, така и при Тръмп, се опитваше да използва експортни ограничения, за да ограничи достъпа на Китай до американски технологии в области като изкуствения интелект и полупроводниците. Това накара китайските компании да увеличат фокуса си върху родните технологии, а играчи като Huawei се стремят да създадат жизнеспособни конкурентни продукти на тези на Nvidia.
Китайски компании като DeepSeek и Alibaba вече успяха да пуснат на пазара високопроизводителни модели с изкуствен интелект.
Хуанг от Nvidia смята, че в момента има конкуренция в областта на изкуствения интелект и американските компании трябва да могат да се конкурират с Китай.
„Съединените щати трябва да признаят, че не сме единствената страна в тази надпревара, че имаме конкуренти. Ние сме уверени хора, ние сме уверена държава, имаме уверени компании, не се страхуваме от състезанието. Очакваме с нетърпение състезанието. Просто ни оставете да се състезаваме“, казва Хуанг. „И затова смятам, че сега е моментът, в който Съединените щати трябва да осъзнаят, че трябва да натиснат педала на газта. Да чакаме, да говорим за това, да се опитваме да задържим хората, не е непременно най-добрият ход. Най-добрият ход е да оставим американците да правят американски неща, да тръгнем след това и да спечелим надпреварата“.
САЩ отменят правило на Байдън за износ на AI чипове
Междувременно стана ясно, че САЩ възнамеряват да отменят правило, въведено от администрацията на Байдън, което имаше за цел да ограничи износа на чипове за изкуствен интелект и удари продажбите на групи за полупроводници като Nvidia и AMD.
Официален представител на САЩ заяви в сряда, че планираният регламент, който трябваше да влезе в сила на 15 май, е пълен с бюрокрация, която го прави „неприложим“. Затова администрацията на Тръмп възнамерява да преразгледа правилото.
Ходът на Вашингтон идва в момент, когато новата администрация възприема по-снизходителен подход към регулирането на AI и други усъвършенствани технологии в страната и се бори с възхода на китайските компании в сектора. Промените в правилото, известно като Рамка за разпространение на изкуствения интелект, ще представляват облекчение за компании като Nvidia. В противен случай компанията, която произвежда чипове, щеше да бъде подложена на ограничения за количеството хардуер с изкуствен интелект, който може да продава в страни като Индия, Швейцария и Сингапур.
Вместо да позволи контролът от времето на Байдън да влезе в сила след седмица, администрацията на Тръмп ще изготви правило, „което ще гарантира, че американските технологии процъфтяват, без да позволява на противниците ни да получат достъп до тях“.
Контролът върху износа, въведен в последните дни от президентството на Джо Байдън, създаде тристепенна система за лицензиране на чипове за изкуствен интелект, използвани в центровете за данни, като например мощните модели на Nvidia. Целта им беше да затруднят китайските компании да заобикалят контрола върху износа на САЩ през трети държави.
Планираното законодателство налага ограничение на обема на износа на чипове за всички държави, с изключение на малък брой, сред които са членовете на Г-7 и Тайван. Повече от 100 държави попадат в този „среден“ клас. ЕС, Nvidia и по-широкият кръг от производители на чипове и технологии разкритикуваха правилата, които бяха подложени на обратна връзка от индустрията. Според тях те ще дадат предимство на китайски конкуренти като Huawei.
„Приветстваме лидерството на администрацията и новата посока на политиката за AI“, коментира пред Financial Times говорител на Nvidia. „С отмяната на правилото за разпространение на AI Америка ще има възможност, която се случва веднъж на поколение, да оглави следващата индустриална революция и да създаде високоплатени работни места в САЩ, да изгради нова инфраструктура и да облекчи търговския дефицит“.
Акциите на компанията затвориха с 3% по-високо в сряда след новината, докато AMD добави 1,8%.