Тръмп до "Скот Б.": 80% тарифа за Китай изглежда правилнo!
Не е ясно дали президентът иска ставката от 80% да бъде дългосрочната тарифа или трябва да се разглежда като стъпка в преговорите, които започват този уикенд
&format=webp)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ставката от 80% мита върху китайски стоки „изглежда правилно“.
Той коментира въпроса в собствената си социална мрежа Truth Social:
„80% тарифа за Китай изглежда правилнo! До Скот Б.“, написа Тръмп, визирайки министъра на финансите Скот Бесънт, който е един от официалните представители на САЩ, които ще разговарят с колегите си от Китай на среща в Швейцария.
Облагането с 80% би било рязко намаление спрямо 145%, с които в момента са обложени много китайски стоки. Това число обаче е много по-високо от 10-процентната базова тарифа в търговското споразумение между САЩ и Обединеното кралство, което беше обявено в четвъртък, отбелязва CNBC.
Не е ясно дали Тръмп иска ставката от 80% да бъде дългосрочната тарифа за Китай или трябва да се разглежда като стъпка в преговорите.
Китай се разглежда като ключово препятствие в усилията на Тръмп да разклати глобалната търговска среда. Докато в много други големи държави обявените по-рано мита бяха частично спрени на 9 април, напрежението между Белия дом и Пекин нарастваше до момента, в който и двете държави наложиха мита от над 100% върху стокит си. На този фон, Китай е един от най-големите търговски партньори на САЩ. Според Службата на търговските представители през 2024 г. САЩ са изнесли стоки за 143,5 млрд. долара в Китай, а са внесли за 438,9 млрд. долара.
В друга публикация в социалните мрежи от тази сутрин Тръмп заяви: „КИТАЙ ТРЯБВА ДА ОТВОРИ ТЪРГОВСКИЯ СИ ПАЗАР ЗА САЩ - би било толкова добре за тях! ЗАТВОРЕНИТЕ ПАЗАРИ ВЕЧЕ НЕ РАБОТЯТ!!!"″
Още вчера Тръмп направи за ход към намаляване на тарфиите по време на пресконференцията, на която обяви сделката с Великобритания:
„Не може да се стигне до по-високи нива. Сега са на 145, така че знаем, че ще се понижат“, заяви президентът, визирайки новите мита до 145%, наложени на Китай след завръщането му в Белия дом.
Преговорите в Швейцария този уикенд са най-силният досега сигнал, че двете страни са готови да деескалират търговската война, която предизвика шокови вълни на финансовите пазари.
„Мисля, че това ще бъде много приятелска среща. Те очакват с нетърпение да го направят по елегантен начин“, допълни Тръмп за разговорите с Китай.
Зам.-министърът на външните работи на Китай Хуа Чунин също заяви, че Пекин има „пълна увереност“ в способността си да управлява търговските въпроси със САЩ.
Длъжностните лица както във Вашингтон, така и в Пекин са „подложени на нарастващ икономически натиск“, заяви пред BBC Дан Уанг от консултантската компания за политически рискове Eurasia Group.
„Последните сигнали и от двете страни предполагат, че на дневен ред е транзакционна деескалация.“
Обявяването на преговорите по-рано тази седмица беше приветствано като важна първа стъпка към намаляване на напрежението, но анализаторите предупредиха, че това бележи началото на преговори, които вероятно ще бъдат продължителни.
„Системните търкания между САЩ и Китай няма да бъдат разрешени скоро“, заяви бившият търговски преговарящ на САЩ Стивън Олсън. Всяко намаляване на митата в резултат на тази среща вероятно ще бъде „незначително“, добави той.
Първоначалните преговори ще се водят от министъра на финансите на САЩ Скот Бесънт и вицепремиера на Китай Хе Лифенг. Но „мисля, че всички признават, че всяко окончателно споразумение ще изисква активното участие и на двамата президенти“, допълни Олсън.
Според други, дори ако новите мита бъдат отменени, двете страни все още няма да могат да преодолеят сериозните си проблеми.
„Реалистичната цел вероятно е в най-добрия случай оттегляне от неимоверно високите двустранни мита, но това все ще остави в сила високи тарифни бариери и различни други ограничения“, заяви бившият ръководител на отдела за Китай на Международния валутен фонд Есвар Прасад пред BBC.
В петък официалните данни за април показаха, че износът на Китай за САЩ е спаднал с повече от 20% в сравнение с година по-рано. В същото време обаче общият износ на страната е нараснал с повече от очакваното - 8,1%.
Преговорите между Китай и САЩ започват само два дни, след като Обединеното кралство стана първата държава, която сключи споразумение с администрацията на Тръмп.
САЩ се съгласиха да намалят тарифите върху вноса на определен брой британски автомобили и да допуснат някои видове стомана и алуминий в страната без мита, като част от новото споразумение.
В ход са преговори за подобни сделки и с други страни, търговски партньори на САЩ преди следващия месец да влязат в сила високите мита върху вноса. През април Тръмп обяви т.нар. „реципрочни мита“ за десетки държави, но скоро след това ги постави на пауза за 90 дни, за да даде време за преговори с неговата администрация.