„Денят на освобождението“ на Доналд Тръмп с предполагаемите „реципрочни мита“ срещу останалия свят - вероятно най-ексцентричното предложение за търговска политика, правено някога - се превърна в търговска война с Китай след отстъпление на пазарите. Може би това е било замислено от самото начало, а може би и не.

И така, може ли Тръмп да спечели тази война срещу Китай? Могат ли САЩ, такива, каквито са сега, след второто идване на Тръмп, да се надяват на успех в по-широкото си съперничество с Китай?

Според анализаторът Мартин Уолф отговорът на тези въпрос е „не“.

"Това не е така, защото Китай е непобедим - далеч не е така. Това е така, защото САЩ изхвърлят всички активи, от които се нуждаят, ако искат да запазят статута си в света срещу една толкова огромна, способна и решителна сила като Китай", пише той в анализ за Financial Times.

„Търговските войни са добри и лесни за спечелване“, пише Тръмп през 2018 г. Като общо твърдение това е невярно: търговските войни вредят и на двете страни. Възможно е да бъде постигната сделка, която да постави и двете страни в по-добро положение, отколкото преди. Но по-вероятно е всяка сделка да поставя едната страна в по-добро положение от преди, а другата - в по-лошо. Вероятно Тръмп се надява, че ще се стигне именно до такава сделка: САЩ ще спечелят, а Китай ще загуби.

В момента САЩ налагат 145% мито върху китайския внос, а Китай - 125% мито върху стоките от САЩ. Китай също така е ограничил износа на редкоземни елементи за САЩ. Това са много високи, на практика забранителни бариери пред търговията.

Планът на САЩ, ако има такъв, е да „убедят“ търговските си партньори да наложат тежки бариери върху вноса от Китай в замяна на благоприятно търговско споразумение, което може да обхваща и сигурността, със САЩ.

Вероятен ли е този резултат?

И тук отговорът, според Мартин Уолф, е „не“.

"Една от причините е, че Китай също има силни карти. Много значими сили вече търгуват повече с Китай, отколкото със САЩ: сред тях са Австралия, Бразилия, Индия, Индонезия, Япония и Южна Корея. САЩ са по-важен експортен пазар от Китай за много значими държави, отчасти поради търговските дефицити, от които се оплаква Тръмп. Но Китай също е значим пазар за много от тях. Освен това Китай е източник на съществен внос, много от който не може да бъде лесно заменен. А вносът в крайна сметка е целта на търговията", аргументира се той.

Преди всичко, САЩ са станали ненадеждни, защото всички виждат, че тяхната основна цел е по-добрата сделка. Никоя разумна държава не би искала да залага бъдещето си на такъв партньор, особено срещу Китай.

В това отношение поведението на Тръмп към Канада беше определящият момент. Канадците отговориха, като преизбраха либералите.

Ще се поучи ли Тръмп от това? Надали. Той е такъв, какъвто е. Той е и човекът, когото американските гласоподаватели са избрали два пъти.

Освен това скъсването с Китай би било рисковано: азиатският гигант няма да забрави и е малко вероятно да прости.

Не на последно място, Китай вярва, че народът му може да понесе икономическата болка по-добре от американците. Освен това за него търговската война е предимно шок за търсенето, докато за САЩ тя е предимно шок за предлагането. По-лесно е да се замени загубеното търсене, отколкото липсващото предлагане.

Всичко това показва, че САЩ няма да получат сделките, които очевидно търсят, и победата над Китай, на която се надяват. Когато това стане ясно на Белия дом, Тръмп поне частично ще се оттегли от търговските си войни, обявявайки победа, като същевременно ще продължи в някаква друга посока, смятат много екпсерти.

И все пак това не променя реалността, че САЩ наистина се конкурират с Китай за глобално влияние. Те обаче не са в най-добрата си кондиция.

Населението на страната е една четвърт от това на Китай, а икономиката - почти същата по размер, защото е много по-производителна. Влиянието на САЩ - културно, интелектуално и политическо - все още е много по-голямо от това на Китай. Вашингтон е създал мощни съюзи със сходно мислещи държави, които засилват това влияние. По друг начин казано САЩ сащ исторически разполагат с огромни активи.

"Но какво се случва при режима на Тръмп: опити за превръщане на върховенството на закона в инструмент за отмъщение; демонтиране на американското правителство; презрение към законите, които са в основата на легитимното управление; атаки срещу научните изследвания и независимостта на големите американски университети; войни срещу достоверни статистически данни; враждебност към имигрантите (и не само към нелегалните), въпреки че те са били в основата на успеха на САЩ във всяко поколение; пълно отхвърляне на медицинската наука и науката за климата; пълно отхвърляне на най-основните идеи в икономиката на търговията. Не на последно място - открито презрение към редица съюзи и институции за сътрудничество, на които се основава изграденият от САЩ световен ред", изброява Мартин Уолф.

САЩ, които се опитват да заменят върховенството на закона и конституцията с корумпиран крони капитализъм, няма да надминат Китай. Чисто транзакционни САЩ няма да получат безрезервната подкрепа на своите съюзници. Светът се нуждае от САЩ, които се конкурират и си сътрудничат с Китай. Тези САЩ, уви, няма да успеят да направят нито едно от двете, пише в заключение Financial Times.