Вашингтон и Пекин сядат на масата за търговски преговори
Срещата в Женева през уикенда ще бъде първото взаимодействие на високо равнище между двете страни, откакто вицепрезидентът Хан Джън присъства на встъпването в длъжност на Тръмп през януари

Тази седмица Вашингтон и Пекин ще проведат първите си търговски преговори, откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп започна търговска война срещу Китай, която разтърси финансовите пазари и предизвика опасения за веригите за доставки.
Министърът на финансите Скот Бесънт и търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър ще се срещнат с китайските си колеги в Женева. Китай съобщи, че вицепремиерът Хе Лифенг, най-високопоставеният служител в областта на икономиката, ще води делегацията му. Срещата ще бъде първото взаимодействие на високо равнище между двете страни, откакто вицепрезидентът Хан Джън присъства на встъпването в длъжност на Тръмп през януари.
Във вторник вечерта Бесънт заяви пред Fox News, че двата екипа ще се срещнат в събота и неделя. По думите му двете страни имат „общ интерес“ да разговарят, защото високото ниво на митата „не е устойчиво“. Той обаче предупреди, че дискусиите ще бъдат по-скоро опит за намаляване на напрежението, отколкото преговори за по-широкообхватна търговска сделка.
„Моето усещане е, че ще става дума за деескалация, а не за голяма търговска сделка“, каза Бесънт по време на интервюто. „Трябва да намалим ескалацията, преди да можем да продължим напред“.
Срещата бележи първите реални усилия за ограничаване на търговската война, в резултат на която Вашингтон наложи 145% мито върху вноса от Китай, а Пекин - ответна тарифа от 125% върху американските стоки. Това е първият положителен знак за предприятията, които са обезпокоени от рекордното ниво на налозите, които двете страни си налагат една на друга. Той идва и след като Тръмп многократно заяви, че Вашингтон и Пекин водят преговори, което беше опровергано от собствения му екип.
„Всички знаехме, че САЩ и Китай ще трябва да възстановят отношенията си, но днешното обявяване на среща лице в лице в Женева на толкова високо равнище е по-голямо от очакваното събитие“, коментира пред Financial Times Уенди Кътлър, бивш търговски служител на САЩ, която сега е вицепрезидент на Института за политика „Азиатско общество“.
Кътлър предупреждава, че е важно „да се държат под контрол очакванията“, като добавя, че е „много по-лесно да налагаме мита един срещу друг, отколкото да работим заедно по съвместен план за възстановяване на отношенията и тяхното стабилизиране“.
Вашингтон и Пекин са затънали в противопоставяне. Тръмп искаше да разговаря директно с колегата си Си Дзинпин, но Китай даде ясно да се разбере, че няма да проведе разговор на ниво лидери, за да започне преговори.
По-рано Пекин обяви, че САЩ трябва да намалят митата като предварително условие за преговори, но изглежда впоследствие е смекчил позицията си. Миналата седмица китайските държавни медии заявиха, че няма да има „никаква вреда“ от провеждането на разговори с Вашингтон.
Запитан от Fox News коя страна е поискала срещата, Бесънт отговори: „Няма първо обаждане, има много контактни точки във времето“.
Говорейки пред Конгреса по-рано във вторник, министърът на финансите на САЩ посочи, че макар администрацията да преговаря със 17 от 18-те си основни търговски партньори, тя не е водила разговори с Пекин.
Китайското министерство на търговията пък коментира, че Пекин е решил да проведе разговори, след като американски официални лица напоследък на няколко пъти са намекнали за евентуално облекчаване на търговската война и са изпратили послания за желанието си да разговарят.
„Въз основа на задълбочено разглеждане на глобалните очаквания, собствените интереси на Китай и призивите на американските предприятия и потребители, Китай реши да се съгласи да се ангажира със САЩ“, се казва в изявление на министерството.
То също така предупреди САЩ да не „използват преговорите като прикритие за принуда и изнудване“. Отбелязвайки, че други държави вече преговарят с администрацията на Тръмп, министерството добавя: „Трябва да се подчертае, че умиротворяването не носи мир, а компромисът не печели уважение“.
Миналия месец Тръмп предизвика разпродажба на световните фондови пазари, след като наложи „реципрочни“ мита в размер до 50% на почти всички търговски партньори на САЩ. След това той понижи налозите до 10-процентна базова стойност за срок от 90 дни.
Администрацията на Тръмп също така посочи, че се готви да обяви още мита за няколко сектора, които смята за важни. През последните седмици тя започна проверки, свързани с националната сигурност, които могат да доведат до налози върху чипове и потребителска електроника, дървен материал, мед, фармацевтични продукти и критични минерали. През уикенда Тръмп заплаши да наложи мита и върху чуждестранните филми.