Когато президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви своите мита в „Деня на освобождението“ през април, икономистите прогнозираха глобален шок: САЩ ще купуват по-малко от света, което ще намали износа и ще струва работни места.

Сега част от тези икономисти преразглеждат прогнозите си за световния растеж - нагоре.

Една голяма причина: това, което американското правителство е отнело чрез митата, технологичният сектор на САЩ връща чрез мащабните си инвестиции в изкуствен интелект.

През октомври Световната търговска организация изчисли, че обемът на световната търговия със стоки ще нарасне с 2,4% тази година - спрямо прогнозата от август за 0,9%. В същия месец Международният валутен фонд повиши очакванията си за растежа на световната икономика през 2025 г. до 3,2%, от 2,8% след обявяването на митата от Тръмп.

И двете институции посочват като причина огромните инвестиции на технологичните компании в AI тази година. Само Amazon, Google, Meta и Microsoft влагат близо 400 милиарда долара в капиталови разходи - основно за изкуствен интелект.

Но тези показатели не разказват цялата история. Макар AI да поддържа глобалната търговия и растежа, ефектът е неравномерен - а болката от митата вероятно тепърва ще расте, пише The Wall Street Journal.

AI помага на малцина късметлии

САЩ съставляват една четвърт от световната икономика. Инвестициите в AI - в оборудване, центрове за данни, научноизследователска дейност - стоят зад до половината от ръста на БВП на страната през първата половина на 2025 г.

Извън големите сили в AI - САЩ и Китай - този инфраструктурен бум помага основно на няколко региона, които вече са част от специализираната AI верига за доставки.

Тайван е добър пример. Островът е глобален център за производство на най-напредналите AI чипове. Американският глад за тези полупроводници накара консултантската компания IMA Asia да повиши прогнозата си за ръста на БВП на Тайван до 7% тази година, спрямо 4,4% три месеца по-рано.

Капиталовите разходи на острова за заводи и оборудване се очаква да се увеличат с 30% тази година, спрямо 13% през миналата. Но въпреки че инвестициите в AI изстрелват макроикономическите показатели, вътрешното потребление остава ниско, а други индустрии изостават.

AI бумът изтегля нагоре и Южна Корея, която доминира производството на мемори чипове, както и Нидерландия - дом на ASML, водещ производител на машини (оборудване) за полупроводници.

Тарифната пропаст

Компаниите, които слушаха внимателно какво казва Тръмп по време на кампанията и началото на втория му мандат, са имали достатъчно време да се подготвят преди априлския указ за митата. Вносители и износители избързаха - изпращайки максимално количество стоки към САЩ преди крайния срок. Това до голяма степен обяснява ръста в търговията тази година.

„Твърде рано е да кажем, че митата имат по-малък ефект от очакваното“, казва Мансур Мохи-удин, главен икономист на Банката на Сингапур, пред WSJ.

„Това, което се случва, е, че ефектът просто е отложен.“

Сега, когато митата вече действат, а натрупаните складови наличности се изчерпват, икономистите очакват компаниите да прехвърлят разходите върху потребителите и да намалят износа си към САЩ.

Прогнозата на СТО отразява това: докато организацията повиши очакванията си за 2025 г., тя същевременно понижи прогнозата за ръста на световната търговия през 2026 г. до 0,5% - спрямо 1.8% през август.

Държавният спасителен пояс

Тарифната пропаст може и да не доведе до пропадане. Политики в няколко от най-големите икономики създават защитна мрежа.

Икономистите очакват, че „Големият, красив законопроект“ на Тръмп ще стимулира икономиката на САЩ в краткосрочен план чрез удължаване на данъчните облекчения - макар и с цената на по-голям бюджетен дефицит. Това би могло да увеличи вноса.

Освен това Германия прави исторически завой от бюджетна строгост към разходи. А Япония одобри стимули за 135 милиарда долара за подкрепа на растежа.

Всичко това, в комбинация със слабия долар и потенциално понижение на лихвите от Федералния резерв, може да задържи глобалната икономика стабилна през 2026 г., стига AI бумът да не угасне.