Тръмп даде знак за охлаждане на митата за Китай, но преговорите в Женева може да се провалят
Президентът на САЩ предлага намаление до 80%, след като Пекин обяви увеличение на световния износ. Ако това е окончателното предложение на американската делегация, а не просто тактическа позиция, то няма да удовлетвори китайските представители
&format=webp)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп загатна за възможност за намаляване на митата върху китайски стоки преди ключовите преговори днес между двете най-големи икономики в света, като и двете страни търсят начин за деескалация на търговската война.
В публикация в собствената си социална мрежа Truth Social, Тръмп намекна, че САЩ може да намалят почти наполовина митата върху китайски стоки, които в момента достигат 145 процента, като призова Пекин да отвори пазарите си за американски продукти.
„80% мито за Китай звучи правилно! Решението е на Скот Бесънт“, написа той, позовавайки се на срещата в Женева, водена от американския финансов министър.
Бесънт и търговският представител Джеймисън Грийр предстои да се срещнат с китайския вицепремиер Хъ Лифън, в опит двете страни да намерят начини за премахване на наложените взаимни мита, които заплашват глобалната икономика.
Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник заяви в интервю за Fox News в петък вечерта, че настоящите високи мита върху Китай може да доведат до „разделяне“ на двете икономики, но подчерта, че Тръмп е решен да намали напрежението. Все пак той допълни: „Президентът възнамерява да запази значителни мита върху търговията с Китай. Това е неговата цел и очакване.“
Въпреки високите американски мита, данни от петък показват, че китайският износ се е увеличил значително през април, което засилва позицията на Пекин преди преговорите.
Китайските компании са пренасочили търговията си от САЩ към Югоизточна Азия, Европа и други региони, като износът им е нараснал с 8,1% в доларово изражение спрямо същия месец на предходната година, съобщиха от митническата служба на Китай.
По-късно в петък Белият дом уточни, че Тръмп „все още стои зад позицията си, че няма едностранно да премахва митата върху Китай. Очакваме и отстъпки от тяхна страна“, каза говорителят Каролин Левит пред журналисти.
„Колкото до споменатите 80 процента – това беше просто число, което президентът хвърли в пространството. Ще видим какво ще се случи през уикенда“, добави тя.
Обявените от Тръмп мита на 2 април, които той нарече „ден на освобождение“, разтърсиха световните пазари. Въпреки че впоследствие той спря част от „реципрочните“ мита, пазарите не се възстановиха напълно.
Митата на САЩ върху китайски стоки все още са в сила, както и китайските ответни мита, които достигат до 125 процента върху американски внос.
Макар че американският индекс S&P 500 в голяма степен се е възстановил от спада след 2 април, тази седмица отчита понижение.
S&P 500 и Dow Jones Industrial Average загубиха съответно 0,1% и 0,3% в петък, докато технологичният Nasdaq Composite се повиши леко. И трите основни индекса отчитат загуби за седмицата, което се случва за първи път от три седмици Dow Jones пада с 0,2% за седмицата, S&P 500 губи 0,5%, а Nasdaq се отдръпва с 0,3%.
Либи Кантрил, директор „Публична политика“ в инвестиционната компания Pimco, предупреждава, цитиран Financial Times, че макар и да е възможно „леко смекчаване на митата през следващите седмици“, шансовете за „действително съществено споразумение“ от преговорите през уикенда са много ниски.
Тя подчертава, че исторически търговските споразумения отнемат средно 18 месеца за договаряне и още 25 за прилагане, като допълва, че отношенията между САЩ и Китай са се влошили след първия мандат на Тръмп.
„Възможно е пазарите да реагират положително, но всяка сделка ще е по-скоро символична“, казва още Кантрил.
Намекът на Тръмп за намаляване на митата към Китай идва ден след като той постигна споразумение за облекчаване на митата с Обединеното кралство – първото подобно от началото на търговската война през април.
Източници на FT, запознати със случая, твърдят, че цифрите, които Тръмп публикува в Truth Social, по-скоро са преговорна тактика, отколкото реална цел.
Министерството на търговията на Китай съобщи тази седмица, че е решено да влезе в преговори със САЩ „след задълбочено обмисляне на глобалните очаквания, интересите на Китай и призивите от американския бизнес и потребителите“.
Пекин първоначално настояваше САЩ да премахнат митата като предварително условие за преговори, но впоследствие смекчи позицията си.
Бесънт, който определи срещата в Женева като опит за деескалация на търговската война, заяви също, че сегашните мита между САЩ и Китай са „неустойчиви“.
Федералният резерв на САЩ предупреди тази седмица, че митата на Тръмп засилват несигурността и могат да доведат до увеличаване на инфлацията и безработицата.
През последния месец Вашингтон води преговори с други държави, след като Тръмп постави на пауза митата към повечето търговски партньори за срок от 90 дни.
В петък Тръмп написа в социалните мрежи, че има „много търговски сделки в процес на договаряне – всичките добри (дори страхотни)“.
Но според вътрешни източници, много чуждестранни представители смятат, че преговорите с Вашингтон напредват бавно и американските официални лица не изясняват конкретни искания.
Мито от 80% би било значително по-ниско от новата ставка от 145%, която Тръмп наложи върху повечето китайски стоки.
Въпреки това, ако 80% представлява крайната цел на САЩ, а не начална позиция за преговорите в събота, то предстоящите разговори „ще се провалят“, казва пред MarketWatch Джерард ДиПипо, старши изследовател в института RAND и временно изпълняващ длъжността заместник-директор на неговия Център за изследване на Китай.
Според ДиПипо, ако целта е възстановяване на търговията и избягване на дефицити в САЩ, митата трябва да бъдат сведени до ниво, което вносителите са готови да платят. Икономическите модели и обратната връзка от индустрията сочат, че тази граница е под 60%, като някои оценки показват, че трябва да е по-близо до 50%.
Освен това, Пекин „иска САЩ да намалят митата под 60-процентовото ниво, което Тръмп заплаши да наложи по време на предизборната си кампания, както по политически, така и по символични причини“, казва експертът от RAND. По време на кампанията за изборите през 2024 г. Тръмп често обещаваше 60% мито върху китайски стоки, както и универсално мито от 10% или 20% върху всички вносни продукти.
Ако 80% мито е окончателното предложение на американската делегация, а не просто тактическа позиция, то това няма да удовлетвори китайските представители, допълва ДиПипо. „Такова високо мито не отговаря нито на символичното очакване за отстъпка от страна на Китай, нито на необходимостта тарифите да са достатъчно ниски, за да се възстанови търговията“, казва още експертът.
Тя допълва: „Пекин очевидно вярва, че може да понесе краткосрочната болка и да издържи по-дълго от САЩ, които са подложени на политически натиск заради дефицити и инфлация.“