Защо ралито на Уолстрийт е застрашено дори след отстъплението на Белия дом от митата
Възможно е дори да станем свидетели на разпродажба на новината, след като бъдат обявени някои търговски споразумения, предупреждават анализатори
&format=webp)
В понеделник американските борсови индекси отбелязаха спад за първи път от 10 търговски сесии насам, като S&P 500 и технологично ориентираният Nasdaq Composite се понижиха съответно с 0.6% и 0.7%, а Dow Jones Industrial Average загуби 0.2%.
Последната възходяща серия на S&P 500 бе най-дългата от 2004 г. насам и позволи на водещия индекс да възстанови всички загуби, понесени след обявяването на митата от страна на президента Тръмп на 2 април. Макар че инвеститорите се надяват на скорошни търговски споразумения, които да доведат до намаляване на митата, опасенията за икономическото и корпоративното въздействие на тези налози остават.
Според анализатори на Sevens Report Research, американският фондов пазар вече е включил в цените отстъплението от широкомащабните мита, обявени от Тръмп, което прави трудно поддържането на текущото рали.
„Администрацията на Тръмп сериозно отстъпи от позицията си от 2 април, включително чрез отлагане на действието на митата по време на преговорите и освобождаване на основни категории внос от обхвата им“, казва Том Есай, основател и президент на Sevens Report Research, цитиран от Market Watch. Той дава за пример освободените категории – компютърни чипове, електроника, фармацевтични продукти и автомобили.
„Реалността след „деня на освобождението“ не беше толкова лоша, колкото се очакваше, и пазарът успя да възстанови загубите си“, казва Есай. „Въпреки това, не смятам, че тези събития са достатъчни, за да изстрелят S&P 500 устойчиво нагоре. Оставам с прогноза индексът да се движи в диапазон от около 5,100 до 5,500.“
S&P 500 падна в понеделник до ниво от 5,650.38, след като в петък отбеляза деветия си пореден ден на ръст – най-дългата печеливша серия от ноември 2004 г.
Разтревожени, че високите мита ще задушат икономическия растеж и ще повишат цените за потребителите, инвеститорите следят внимателно хода на Белия дом в преговорите с търговските партньори на САЩ. Но тъй като вече е отчетено в цените, че митата ще бъдат смекчени, Есай предупреждава: „Възможно е дори да видим разпродажба на новината, когато някои сделки бъдат официално обявени.“
Белият дом е спрял прилагането на така наречените реципрочни мита от 2 април, докато текат търговски преговори с други страни. Междувременно фондовият пазар реагира положително на съобщения, че напрежението между САЩ и Китай – втората по големина икономика в света – може да започне да се разсейва.
„Но митата все пак ще останат значително по-високи, отколкото бяха на 2 януари, и това ще е пречка пред растежа“, добавя Есай. „Пазарът остава уязвим спрямо всякакви разочароващи новини по тарифната тема.“
S&P 500 завърши в петък с ръст от 0.3% спрямо 2 април, като напълно изтри загубите след обявяването на митата. Въпреки това индексът, който отразява представянето на големите американски компании с акцент върху технологичния сектор, все още е на отрицателна територия за 2025 г.
„Твърдите икономически данни засега изглеждат стабилни, но реалното въздействие на митата и свързаната с тях несигурност още не се е проявило“, казва Есай. „Както при печалбите, така и тук рискът за растежа е еднопосочен – към забавяне.“
Есай подчертава още, че продължава да предпочита защитните сектори на пазара – като комунални услуги, потребителски стоки от първа необходимост и здравеопазване. Той също така препоръчва широка диверсификация на портфейла чрез борсово търгувани фондове, като Invesco S&P 500 Equal Weight ETF – който придава равна тежест на всяка компания в индекса.
Сред предпочитаните от него инструменти са и ETF-и, минимизиращи волатилността, като iShares MSCI USA Min Vol Factor ETF, както и фондове с експозиция към висококачествени акции, например iShares MSCI USA Quality Factor ETF.
„Очевидно е, че се възползвахме от ралито, и е вярно, че събитията от последния месец не бяха толкова катастрофални, колкото се опасявахме в началото на април“, казва още Есай, добавяйки, че „не толкова лошо“ не означава непременно „добро“.
Ето какво още се случи на Уолстрийт в понеделник:
Акциите на Berkshire Hathaway бяха сред големите губещи в S&P 500, падайки с 5%, след като Уорън Бъфет обяви в събота, че ще се оттегли от поста главен изпълнителен директор след шест десетилетия начело на компанията.
Акциите на някои от най-големите технологични компании в света също бяха под натиск в понеделник. Apple падна с повече от 3%, а Tesla и Amazon се понижиха с около 2%. Производителите на чипове Nvidia и Broadcom също загубиха позиции, докато Microsoft, Alphabet и Meta Platforms леко се повишиха.
Акциите на Chevron и Exxon Mobil се понижиха с повече от 2%, тъй като цената на суровия петрол продължава да се понижава. Фючърсите на West Texas Intermediate, бенчмаркът за суров петрол в САЩ, се понижиха с 1,8% до 57,25 долара за барел, търгувайки се около най-ниските си нива от началото на 2021 г., след като OPEC+ се съгласи да увеличи производството.
Newmont Mining, най-голямата златодобивна в света, се повиши с близо 3%, тъй като цената на благородния метал скочи. Фючърсите на златото се повишиха с 3,1% до 3 345 долара за унция.
Доходността по 10-годишните държавни облигации, която влияе върху разходите по заеми, особено ипотеки, се повиши до 4,35% от 4,32% при затваряне в петък.
Тази седмица инвеститорите ще бъдат изцяло фокусирани върху двудневната среща на политическия комитет на Федералния резерв. Тръмп призова председателя на Федералния резерв Джером Пауъл да намали лихвените проценти, докато централната банка заяви, че се нуждае от повече яснота относно това как тарифите се отразяват на икономиката, преди да коригира политиката си.