Акциите в САЩ скочиха в петък, заличавайки значителните загуби, които последваха обявяването на митата от Доналд Тръмп преди месец, след като данните за пазара на труда в страната надминаха очакванията.

S&P 500 скочи с 1,5% в петък, достигайки нивото от затварянето на 2 април, когато американският президент обяви „реципрочните мита“. Повишението беше деветият пореден ръст за S&P 500, най-дългата серия от печалби от 2004 г. насам и една от най-дългите в историята, според анализ на Financial Times.

Водещият индекс на Уолстрийт се срина с 15% в няколко дни на бурни търговии след обявяването на митата на Тръмп, което предизвика сътресения на световните финансови пазари.

Оттогава обаче световните акции са се възстановили до известна степен, подпомогнати от признаци за възможно затопляне на търговските напрежения, включително коментарите на китайското министерство на търговията в петък, че Вашингтон наскоро е изразил „желание да започне преговори“ по търговските въпроси.

„Това възстановяване изглежда се дължи на очакванията, че по отношение на митата най-лошото вече е минало“, казва Аджай Раджадякша, глобален председател на отдела за проучвания в Barclays. Той обаче добавя: „Всъщност е точно обратното. Най-лошото все още не се е отразило в данните. Все още нищо не се вижда в данните.“

Индексите в Азиатско-тихоокеанския регион и Европа също отбелязват пореден ръст през последните няколко дни.

Най-забележително е, че британският FTSE 100 се повиши с 1,2% в петък, отбелязвайки 15-та последователна сесия на ръст, което е най-дългата серия от печалби в историята.

Въпреки възстановяването на фондовите пазари, доларът остава с почти 4% под нивото си от „деня на освобождението“.

След данните за заетостта в петък, доходността на двугодишните държавни облигации, която следи очакванията за лихвените проценти и се движи обратно пропорционално на цените, се повиши с 0,13 процентни пункта до 3,83%, тъй като инвеститорите заложиха, че Федералният резерв на САЩ ще поддържа по-високи лихви за по-дълго време.

„Хората се страхуваха от изненадващо влошаване, което не се случи“, коментира Майк Ридел, фонд мениджър в Fidelity International.

Трейдърите продължават да прогнозират поне три понижения на лихвите през тази година, но вероятността за четвърто се понижи наполовина – до около 30% от около 60% преди данните за заетостта.

Goldman Sachs отложи очакванията си за следващото понижение на лихвите с един месец – от юни за юли.

„ФЕД ТРЯБВА ДА НАМАЛИ ЛИХВИТЕ!!!“ – написа Тръмп в социалната си мрежа Truth Social малко след публикуването на данните за трудовия сектор.

Клаудия Сам, главен икономист в New Century Advisors, казва, че макар икономическите политики на Тръмп да са „всичко друго, но не и деликатни“, първоначалното им въздействие е „относително слабо“.

Тя добавя, че ще отнеме време, докато политиките „задействат системата, което означава, че Федералният резерв ще изчака“, и че е вероятно евентуални съкращения да бъдат направени по-късно през втората половина на годината, а не през следващите два месеца.

Официалните данни от тази седмица показаха първия спад на БВП на САЩ от три години насам, но той беше изкривен от скока на вноса преди обявяването на митата от Тръмп, като вътрешното търсене е останало силно. Много икономисти очакват, че митата ще забавят основния растеж през второто тримесечие на годината.

„Като цяло това е индикация, че пазарът на труда все още не се влошава“, коментира Генадий Голдберг, ръководител на отдела за стратегия за лихвените проценти в САЩ в TD Securities.

„Но инвеститорите все още са нервни, че ще последва още нещо. Просто не знаем кога.“