Цените на суровия петрол се понижиха до многогодишно дъно след решението на ОПЕК+ да ускори увеличаването на производството през юни.

По време на азиатската сесия в понеделник фючърсите на сорта Брент се сринаха с цели 4,6% до 58,50 долара за барел, а фючърсите на West Texas Intermediate поевтиняха с близо 5% до 55,53 долара за барел, като двете стойности са най-ниските от февруари 2021 г., отбелязва Euronews.

В събота осемте членове на ОПЕК+ се договориха да увеличат добива с 411 000 барела на ден следващия месец, удължавайки текущия план на групата за прекратяване на производствените съкращения, започнали през април.

Кумулативното увеличение ще достигне 957 000 барела дневно през юни, което допълнително ще натежи на цените, подложени на натиск от влошаването на условията в световната търговия.

Групата, на която се падат около 40% от световните доставки на петрол, съвместно намали производството с приблизително 2,2 млн. барела дневно през 2023 г. По-бързото от очакваното поетапно намаляване на добива започна с увеличение от 135 000 барела дневно през април, като през май се утрои до 411 000 барела дневно.

Ускоряването се разглежда като наказателна мярка срещу членовете, които не са успели да спазят договорените производствени квоти, като Казахстан и Ирак са определени като последните свръхпроизводители.

„Постепенното увеличение може да бъде спряно или отменено в зависимост от развитието на пазарните условия. Тази гъвкавост ще позволи на групата да продължи да подкрепя стабилността на петролния пазар. Осемте държави от ОПЕК+ отбелязват също така, че тази мярка ще предостави възможност на държавите да ускорят компенсациите си.“, се казва в изявлението след срещата.

Следващото заседание на групата е насрочено за 1 юни.

Цените на суровия петрол се понижават, като от средата на януари досега спадът им е над 20%. Това се дължи отчасти на позицията на президента на САЩ Доналд Тръмп в подкрепа на сондажите, на ескалиращата търговска война и на нарастващото напрежение между САЩ и Китай.

Тенденцията на спад се засили, след като в началото на април Тръмп обяви мащабни реципрочни мита. Увеличеният добив на ОПЕК+ допринесе за мечи настроения на пазарите на изкопаеми горива.

Анализаторите сега разглеждат суровия петрол като пазар, който се определя предимно от търсенето.

„Перспективите в момента са по-скоро обусловени от търсенето, тъй като саудитците на практика пуснаха кормилото, когато става дума за предлагане“, коментира Кайл Рода, старши пазарен анализатор в Capital.com Australia. „Сега, след като това вече не е така и ОПЕК+ ще увеличи производството, всяко възстановяване на цените ще се дължи на подобряването на условията за растеж - което в близко бъдеще е свързано с търговската политика на САЩ.“

Цените на суровия петрол се понижиха с над 7% миналата седмица - най-големият седмичен спад от месец, поради влошените перспективи за търсене на фона на търговската война между САЩ и Китай.

Новите икономически данни от двете най-големи икономики в света подчертаха влошаването на условията поради въздействието на високите мита. Икономиката на САЩ се сви през първото тримесечие, а показателите за пазара на труда сочеха забавяне. В Китай, най-големият вносител на петрол в света, производствената активност спадна до най-ниското си равнище от 16 месеца.

Търговците на петрол сега внимателно следят развитието на търговските отношения между Вашингтон и Пекин. В интервю за NBC в неделя Тръмп посочи, че може да намали митата за Китай „в някакъв момент“, заявявайки:

„Защото в противен случай никога не бихте могли да правите бизнес с тях, а те много искат да правят бизнес“.

В петък Китай заяви, че разглежда потенциала за търговски преговори. „САЩ изпратиха съобщения до Китай, надявайки се да започнат преговори с Китай“, заяви Министерството на търговията. „В момента Китай оценява това.“