Докато повечето прахосмукачки роботи обикалят домовете ни със спокойно темпо и отчетливо бръмчене, голям процент от тях прекарват по-голямата част от времето си… в скуката на безкрайния покой.

Учени от Университета в Бат са на мнение, че това е загуба на ценен ресурс – и вече имат план как да се справят със ситуацията, пише BBC.

Изследователите „препрограмират“ популярната Roomba, за да ѝ дадат нов живот, далеч отвъд почистването. След серия от модификации устройството вече може да участва в домашни тренировки, да зарежда телефона ви, да носи малки предмети и дори да комуникира с останалите смарт устройства у дома.

„Тези машини се възприемат като ограничени, еднофункционални устройства, но реално биват подценявани“, казва Йошиаки Шиокава, докторант към катедрата по компютърни науки в Университета в Бат и водещ автор на изследването.

Според данните, средностатистическата робот-прахосмукачка работи по-малко от два часа на ден, а през останалото време просто стои, без да прави нищо.

На фона на това пазарът за домашна роботика бързо се разраства – от $10.3 млрд. през 2023 г. се очаква да достигне $24.5 млрд. до 2028 г.

С други думи: не само че роботите стават по-достъпни, но и потребителите започват да изискват повече от тях.

Екипът на Шиокава, в сътрудничество с Университета в Калгари (Канада), идентифицира 100 потенциални функции, които подобни роботи биха могли да изпълняват с леки хардуерни и софтуерни подобрения.

Част от тях изглеждат напълно реалистични. Те могат да носят покупки от колата до кухнята, да напояват растения, да играят с домашния ви любимец и да разместват предмети.

Разбира се, някои от подобренията изискват допълнителни компоненти – като роботизирана ръка, каска с камера или малка количка.

Не всеки потребител разполага с тях, но това не променя основната теза на изследователите: че с минимални усилия една прахосмукачка може да стане не просто по-умна, а и много по-полезна.

„Повечето от тях прекарват деня си в покой. Но с малко въображение и инженерна мисъл можем да ги превърнем в многофункционални асистенти за ежедневните задачи“, посочва Шиокава.

Според д-р Адвайт Шарма, съавтор на изследването, тази трансформация не е просто налудничава идея, а част от по-голяма картина – нарастващата нужда от адаптивни и интегрирани системи за дома, които безпроблемно се вписват в динамиката на ежедневието.